Onko kellään kokemuksia ehkäisykapselista? Onko toiminut hyvin, onko yhtä luotettava kuin pillerit? Olen tekemässä valintaa näiden välillä, jotenkin tuo kapseli kuulostaa paremmalta, sillä pelottaa että jos unohdankin ne pillereiden oton joskus... Mutta jos kapseli epävarmempi kuin pillerit niin sitten valitsisin pillerit koska raskaus ei sovi tähän ajankohtaan elämässäni juuri. Kokemuksia ja vinkkejä, kiitos ,)
Kapselista..?
Iece
8458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.vaestoliitto.fi/seksuaaliterveys/seksuaaliterveysklinikan_nettipa/nuoret/tietopankit/ehkaisy/raskauden_ehkaisy/hormonaaliset_menetelmat/
http://terveysnetti.turkuamk.fi/perhenetti/ehk%C3%A4isy/kapseli.htm
Mitä tuosta nyt pikaiseen vilkaisin, niin minipillereihin verrattavissa oleva ehkäisykeino, jonka ehkäisyteho on 99,8%. Käyttöön liittyy rajoituksia, mutta sopiessaan hyvä keino, kun ei tarvitse ajatella koko asiaa. Käyttäjien kokemuksia löytyy enemmän googlettamalla "ehkäisykapseli".
E-pillereiden (yhdistelmä) ehkäisyteho on samaa luokkaa. Mutta asiasta saat enemmän tietoa, kun juttelet lääkärin kanssa.
lääkäri unohti mainita (jonka seurauksena lapsonen) on se, että painon ollessa >70, laskee ehkäisyteho huomattavasti...
olen itsekin miettinyt, että kapseli olisi hyvä, kun sitä ei voisi unohtaa, mut toisaalt...rakastan e-pillereitä, kun voin niiden avulla siirtää menkkoja niin etteivät ne häiritse elämää ja ovathan ne tosiaan vähän varmemmat kuin kapseli, jos vain muistaa ottaa joka pillerin...
asennutin kapselin viime elokuussa, kapselinnimi on implanon.
aluksi oli tiputteluvuotoa pari viikkoa ja sen jälkeen ei ole kuukautisia tullut. Lääkäri vahvisti että ne palaavat noin kahden vuoden kuluttua, kapselin käyttöikä on kolme vuotta.
Tosin joillakin kuukautiset säilyvät entisellään.
Itsellä vuoto on aina ollut varsin niukkaa.
Sivuvaikutuksia ei ole ollut lainkaan. Olen erittäin tyytyväinen kapseliini.
mutta toisin kuin edellisen viestin kirjoittajalla, mulla Jadelle. Niiden kesto 4-5 vuotta painosta tietenkin riippuen. Ehkäisyteho ei vähene jos painat yli 70 kiloa, vaan ehkäisy aika lyhenee!!
Mulla on kapselit ollu erittäin hyvät, koskaan ei mitään ongelmaa niiden kanssa oo ollu. Luotettavat! Pillereihin verrattuna sivuvaikutukset pieniä ja kestettäviä. Eli siis mielialavaihteluita ei ollenkaan, menkat tosin erittäin epäsäännölliset mutta se ei mua haittaa. Ite kans unohdin ottaa noita pillereitä harva se päivä, niin oli pakko turvautua noihin vaikka se kirurginen laitto ja poisto tuntui kamalalta. Se ei kuitenkaan ollu ollenkaan kauheeta vaan ei tuntunu missään.=)
Kapseleiden kanssa ei tarvi huolehtia raskaudesta ollenkaan sen enempää kuin muiden ehkäisymenetelmienkään kanssa. Toivottavasti päädyt itsellesi hyvään ja sopivaan ratkaisuun.=)
on siis olemassa kahdenlaisia kapseleita, Implanon(3v) ja Jadelle(4-5v) ja Implanonissa on vain yksi kapseli ja Jadelleissa on kaksi kapselia, jotka asetetaan käteen ihon alle.
Kaikki reagoi erilailla ehkäisymenetelmiin, se on niin yksilöllistä. Monelle sopii kapselit ja joillekin ei ja samoin pillereissä. "Riski" sun täytyy vain ottaa jonkun kanssa ja kokeilla. Ite kokeilin siis ensin pillereitä, jotka ei sopinu laisinkaan ja kapselit oli mulle pelastus!
=)
Mulla oli toi Implanon-kapseli 2 vuotta, enkä tykänny yhtään. Menkat tuli 3 kertaa peräkkäin parin päivän tauolla ja sit ehkä 2 vko taukoa ja sama alusta. Meni hermot sen ainaisen vuodon kanssa. Nyt mulla on hormonikierukka, mutta sen kanssa ihan samat ongelmat. Plääh!
Niin kun mulla on vielä se kun joskus noita migreeneitä, niin oon lukenut että pillerit ei silloin oikein sovi. Ja kun on siis just niitä näköhäiriöillä alkavia ne migreenit aina.. Mutta tietysti lääkärin kanssa jutellessa saan parhaat neuvot, mutta jos jollain olisi kokemuksia tällaisesta tilanteesta, niin kiitos :)