Eikö tosiaan katsastusmiehet vaadi asuntoautoihin ensiapulaukkua mutta vaahtosammuttimen vaatii? Luulis että ensiapulaukku pitäisi olla yksi tärkeimpiä tarkastuskohteita.
Ensiapulaukku mukana
bustas rhymes
10731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaunuissa käytetään nykyisin alkusammuttimena jauhesammutinta. Vaahtosammuttimia on käytetty viimeksi joskus 50-luvulla.
asuntoautossa ensiapupakkaus eihän henkilö tai pakettiautossakaan ole. Olisi varmaan hyvä mutta eihän se asuntoauto sen vaaralisempi ole kun mikään muu auto.
Ensiapulaukku on välttämättömyys, vaikka eivät ne tapaturmat välttämättä siellä vaunussa sisällä tapahdukaan.
Vaunua käytetään yleensäkin matkailutukikohtana kun ollaan poissa kotijalasta. Ihan niinkuin kesämökilläkin on ensiapulaukku aina oltava kunnossa. Varsinkin lasten kanssa matkailtaessa on harva se päivä tarpeen jonkinlainen paikkailu. Tulee asvaltti-ihottumia, haavoja sormiin kaarnaveneitä veisteltäessä, mehiläinenkin saattaa pistää. Nämä nyt näitä lievimpiä tarpeita.
Kannattaisi nimimerkin "pitäisi olla" ehkä hieman tarkistaa asennettaan. Ilmeisesti hänellä ei ole minkäänlaisia vakuutuksiakaan. Ei kai tuollaisella asenteella matkassa olevalle voi mitään tapahtuakaan...
Hei, pitäiskö katsastusmiesten vaatia ensiapulaukku myös retkeilyautoihin, eihän ne ole oikeen asuntoautoja. Entäs sitten telttailuun, sehän se vasta vaarallista on.
Ps. Luulohan ei ole aivan tiedon väärtti.
Mitä sillä ensiapulaukulla meinasit tehdä? Tyynynä se voisi toimia, mutta oikean ensiavun kanssa auton ea-laukulla ei ole mitään tekemistä.
Se nyt sattuu vaan olemaan pakollinen varuste useissa Euroopan maissa matkailuautoissa, tarkoitus lienee olla muiden auttamiseksi!
Mersussa on vakiona ensiapulaukku,ja on tarvittukin.
Tää on tosi hieno juttu että MB on varustanut autot ensiapulaukulla. Muutkin saisivat ottaa opiksi. Mutta taas toisaalta, mitä muissa autoissa ensiapulaukulla tekisi, kun niissä ei loukkaa sillätavalla, poislukien Lada. Otanpa sanani takaisn, mikäli toisilla autoilla olisi myös ensiapulaukku, voisi sillä auttaa MB autoissa olevia henkilöitä.
on jopa henkilöautoissa pakollisena ensiapulaukku, joissakin heijastinliivit (jonkin normin mukaiset vielä), joissakin kertakäyttöhaskat, joissakin elvytykseen tarkoitettu puhallusputki, joissakin sammutin, joissakin varalamppusarja, joissakin jopa kasi varoituskolmiota, joissakin jotain muuta.
Passaa sitä ihmetellä, mitä missäkin on jollakin ollut mielessä ja mitä kaupallisia yhteyksiä taustalta paljastuisi kun joku tutkisi.
kolme hammasharjaa sekä kynsiviila.