Onko totta?

että uuden auton hinta tippuu samantien, kun ajaa sen ulos autokaupasta?
Miten voi olla mahdollista, että vuoden ajettu noin 12 000km mittarissa ja kun menin tarjoamaan autoa samaan kauppaan, josta sen ostin...hinta oli pudonnut puoleen! !Enkä tarvitse vaihtoautoa.Tarvitsen nopeasti käteistä ja luulin saavani ainakin 20 000.Tarjosivat 15000 ja vuosi sitten maksoin autostani 23 000 kaikkine lisävarusteineen.
Mistä ihmeestä tämä johtuu?
Nyt saa joku vähän ajetun hyvän kulkupelin todella edullisesti. Älkää koskaan ostako uutta autoa, jos meinaatte pitää sen vain vuoden.
81591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Liike haluaa saada autostasi 4-5000 voittoa. Vähempikin riittäisi mutta kun epätoivoinen tilanteesi on huomattu niin ei kannata enempää maksaa.

Eikä uutta autoa tietenkään osteta vuodeksi. Oikea pitoaika on 4-5 vuotta. Näin kulut per vuosi ovat kohtuulliset.

Äänestä

Älä hyväihminen sitä autoa liikkeelle myy , pistä keltaiseen pörssiin tai nettiautoon . Ei sun kannasta autoliikettä elättää . .

Äänestä

Ehkä 20 000 on vähän liikaa, mutta hinta asettuu 17 000 -19 000 välille merkistä ja mallista riippuen. Uuden auton hinta laskee jo 10 prosenttia, kun se ajaa liikkeestä ulos. Kannataa tosiaan myydä itse, jos haluat parhaimman tuloksen.

Äänestä

Ei lisävarusteita huomioida sisään hankittaessa, ne mainitaan vain ulosmyydessä.
1 vuosi 20 % hinnasta ja 2 vuosi 15 %, 3 vuosi 15 % ja sitten noin 10 hinnasta eteenpäin.
Että kyllä se 20000 auto sinne 15000-16000 hintaan sattuu.

Äänestä
  • Vaihdoin juuri auton uuteen. Vanha oli 2v. Hinta pudonnut 18.5% että se siitä sun matematiikasta.

    Äänestä

  • R. Aivo kirjoitti:

    Vaihdoin juuri auton uuteen. Vanha oli 2v. Hinta pudonnut 18.5% että se siitä sun matematiikasta.

    Keksi parempi.
    Minulle maksavat aina väliä kun vaihdan vanhan uuteen.

    Äänestä

Koko ongelma johtuu siitä, että päätit viime vuonna ostaa vähän liian kalliin auton. Olisit ostanut joltakin pöljältä, joka on osamaksujensa kanssa kusessa. Toivottavasti sinäkin nyt oivallat, mitä auton pääomakulut tarkoittavat käytännössä.

Äänestä

Sinänsä hyvä liike, että edes suostuu ostamaan autosi suoraan. Se ei edes kaikissa merkkiliikkeissä onnistuisi, että vaihtaa halvempaa tai että liike lunastaisi ilman vaihtoa koko auton. Se on ihan selvää, että tollasessa kaupassa saa huonon tarjouksen, jossa autoliike joutuu maksamaan asiakkaalle.

Ja sekin on totta, että eka omistaja maksaa yleensä lisävarusteet ja kaikki kirjaimet takaluukun reunassa, eli niitä ei huomioida vaihdossa lukuunottamatta ehkä ilmastointia.

Kun auton perushinnasta ilman lisävarusteita vähentää noin 20 %, niin se on useimmissa tapauksissa aika lähellä vuoden vanhan auton oikeaa hyvityshintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en millään usko kirjoitti:

että uuden auton hinta tippuu samantien, kun ajaa sen ulos autokaupasta?
Miten voi olla mahdollista, että vuoden ajettu noin 12 000km mittarissa ja kun menin tarjoamaan autoa samaan kauppaan, josta sen ostin...hinta oli pudonnut puoleen! !Enkä tarvitse vaihtoautoa.Tarvitsen nopeasti käteistä ja luulin saavani ainakin 20 000.Tarjosivat 15000 ja vuosi sitten maksoin autostani 23 000 kaikkine lisävarusteineen.
Mistä ihmeestä tämä johtuu?
Nyt saa joku vähän ajetun hyvän kulkupelin todella edullisesti. Älkää koskaan ostako uutta autoa, jos meinaatte pitää sen vain vuoden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu