Eniro vaihtaa vuoroja perjantaisin, sillä joku hermoiltaan huono poistaa asialliset aloitukset aina perjantaisin. Pitäisiköhän lähettää rauhoittavia Enirolle pieni paketti. Sheriffi voisi aina ottaa yhden ennen kuin alkaa seulomaan Helluntailaisuus-palstaa. Mistä niitä rauhoittavia saa? Ostaisin sefulle pari pakettia...
Poistot ajoittuvat aina perjantaille
Pentecostal*
45506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
ns. palstanvalvojia, ei varsinaisia sheriffejä, vaan ihan kotona isutvia jotka selaa koko foorumia, ihan palkan eteen, ja he ovat vakinaisessa työssä käyviä ahkeria ihmisiä jotka sitten perjantaina vapauduttuaan viroistaan alkavat lisäansiot viikonlopuksi.
että aloituksia häviää ja löytyy milloin mistäkin... Ne ovat ihan maallikkoja, joilla ei ole mitään käsitystä mistään. Sellaisia ovat kaduntallaajat nykyään.
jos sillä tarkoitetaan ei- uskovaista tai ainakin tapauskovaista, ole juuri oikea henkilö siivoamaan tätä palstaa. Hän katselee palstan aiheita ulkopuolisen silmin, ja osaa tasapuolisesti päättää, mikä tänne kuuluu, mikä ei.
Sinun aloituksesi ja kirjoituksesi ovat varsin usein sen suuntaisia ja sisältöisiä, että normaalijärjellä varustettu ihminen pitää niitä häiriköintinä.
Tosin tietty määrä häiriköintiä on tämänkin palstan suola.
Tämä palsta käsittelee uskovaisten asioita ja tottahan uskova saa olla uskovainen tällä palstalla.
Siltikin olen sitä mieltä, että ulkopuolinen näkee asian objektiivisemmin.
Olen ateisti ja käyn ateismi- palstalla. Sillekin palstalle paras sheriffi olisi mielestäni joku neutraali. Ei uskova, ei ateisti vaan joku puolivälin henkilö. Vaikkapa kunnon tapauskovainen, joka käy kirkossa kerran vuodessa, Jouluna.
Totta kai täällä uskosta pitää puhua. Mutta uskosta pitää puhua molemmin puolin. Puolesta ja vastaan. Uskova saa kernaasti olla uskova ja ateisti ateisti. Mielestäni. Täällä ja muualla.
Sinä se valitettavasti olet varsinainen sananvapauden vihollinen n:o uuno.
On vain Jumalan lapset ja perkeleen lapset. Niiden välillä on ikuinen vihollisuus. Miten minä rajoitan sananvapautta? Mi9nähän käytän sitä hyväkseni. En ymmärrä mielipiteitäsi.
jos sinusta tulisi seriffi niin miten silloin toimisit?
provosoivat aloitukset.
sananvapaudesta? oletko sä ihan nuija?
Kyse on siitä, että asialliset aloitukset poistetaan.
että olet höynähtänyt ja tynnyrissä kasvanut.
Ei helluntailainen ole koskaan aliarvioi muita ihmisiä niin kuin sinä.
Sinun mielestä täällä ei jaa viisautta kuin nikki PenteCostal, kaikki muut ovat maailmasta ja p..sakkia. Ihmekös tuo, jos et duunissa viihdy ja asepalveluskin tökkäs pääkopan vaivoihin. Älä vain hermostu ystävä hyvä, maailma tarvitsee myös höperöitä jotta olisi mille nauraa. (heh)
mitä jos menisit töihin niin ei tartte totakaan asiaa pohtia...
En halua tehdä kovasti töitä näin viheliäisen pakanakulttuurin eteen.
töihin...sustakin olisi jotakin hyötyä.
........
töihin...ihan oikeisiin sellaisiin
tällä hetkellä minkäänlaista halua olla hyödyksi yhteiskunnalle.
Mikä nyt mättää Kristiina?
...
...
Oletko aloittanut viikonlopun etuajassa?
...
ja toteuta samalla kristillistä työmoraalia...
ja toteuta samalla tätä kristillistä työmoraalia...
Luterilainen työmoraali on vääristynyt. Työtä on monenlaista, kuten rukous ja muut hengelliset asiat.
sitten vaihtaa katollilaisuuteen ja ryhtyä munkiksi...sä olet täys turhake...
Kyllä tässä on aikaa valita, mitä haluaa tehdä.
on töissä.
äläkä riko raamatun sanaa vastaan olemalla pelkkä pummi...
pitäisi koko ajan olla töissä. Kyse on siitä, että jossain vaiheessa meidän on tartuttava työhön. Kyse ojn siitä, että ihmiskunta on kirouksen ja katoavaisuuden alaisuudessa ja siksi kaiken ylläpitäminen vie voimia.
mene töihin...
Oletko aloittanut liian aikaisin? taidat olla pelkkä pummi.
käsitellään tätä sinun asiaasi välillä. Eli olet ollut hesarin jakajana todennäköisesti munkkiniemessä. Siellähän sinä aamutuimaan olet tavannut kaikenlaisia ihmisiä. Usemmiten siihen aikaan liikkeellä on laitapuolen kulkijoita ja olet tienannut ensimmäiset markkasi siellä. Se on nostanut aika uhon jota toteutat vieläkin. Sinun velipoikasi on asemoitsijana hesarilla. Alkaako poltteleen?
sen saa kun on töissä. sen sijaan sinä olet täysi pummi.
.postia,postia,postia :-)
Onko ystäväsi informoinut sinua?
Toinen ajankohta, jolloin tehdään paljon poistoja, on sunnuntai klo. 12. Lauantai-illasta sunnuntaipäivään ylläpito on poissa, joten siinä välissä tehdyt poistopyynnöt sheriffittömillä palstoilla toteutetaan vasta, kun ylläpito saapuu töihin sunnuntaina puolelta päivin.
kaikki postopyyntöjä saaneet ilman mitään selvittämistä? Välillä tuntuu siltä...
kyllä ne perustelut paljolta ratkaisee mikä lähtee ja mikä jää, että viisaat perustelut kyllä saa viestit kyytiä nopsaan!
Jos poistopyynnön tekee henkilö, joka on ns. "häirikkölistalla" eli tarkkailussa, hänen poistovaatimustaan ei yleensä oteta vakavasti.
ja ainakin 70% niistä johtaa siihen, että aloitus poistetaan. En siis ole häirikkölistalla :)
että tehtäis monet henkilöt samaan aikaan paljon asiallisia poistopyyntöjä jostain aloituksesta, niin saisivat poikalaisten ja muiden provot kyytiä?
Et olekaan. Siellä on lähinnä heitä, jotka jatkuvasti massapostittavat tai jotka ovat useasti syyllistyneet loukkaavaan tai rasistiseen kirjoitteluun. Joitakin pyyntöjä jätetään poistamatta ihan siksikin, että ylläpidon tehtäviin kuuluu paljon muitakin asioita kuin tekstien seulominen, ja nämä muut on priorisoitu. Eli aika ei aina riitä toissijaisiin töihin.
Me olemme vain eri sefujen mielissä mustalla listalla. Sefut eivät ehkä kehtaa keskustella hellaripalstasta keskenään, saati laittaa meitä listoille. Niin uskosta osattomat toimivat.
...seriffit hoitaa tätä moderointia vapaa-ajallaan. Ovat nääs työssä maanantaista perjantaihin. Ei niiden rahkeet riitä lukemaan kaikkia sepustuksiasi viikolla läpi...