Peräpukamille?

Hei!
Olen 19-vuotias nuori nainen ja ongelmani ovat peräpukamat.
Olen kärsinyt ummetuksesta, ja juoksin sen takia lääkärillä ja nykyisin asia on kunnolla. Pukamat kuitenkin ehdin saamaan ja nyt kysyn, että minkä merkkisiä RESEPTIVAPAITA voiteita niihin voisi käyttää?
Tai onko jotain kotikonsteja? Liikunta tottakai, jota harrastankin opiskelujeni ohessa.
7707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kysy apteekista,mutta Sericbroct tai jotain sinnepäin,siinä yhdistelmäpakkaus voide ja puikot.Valikoimaa on.

Äänestä

Minullakin on sama vaiva ja olen kokeillut muutamia eri voiteita.

Mielestäni parasta on HÄDENSA.

(Aluksi se tuntuu aika raikkaalta vähän kuin mentholipastilli takapuolessa, mutta minulla ainakin lievitti oireita parhaiten.)

Äänestä

Paras konsti päästä pukamista eroon on hirttäminen. Kuulostaa pahalta, mutta ei ole ollenkaan kivulias toimenpide. Erikoilääkäri (vatsanalueeseen erikoistunut) laittaa pukamanjuuren pienen kumilenkin, jonka jälkeen pukama surkastuu n. viikossa.

Minulta hirtettiin (Barronin menetelmä) pari pukamaa viikko sitten. Toimenpide ei sattunut lainkaan ja se kesti noin kaksi minuuttia. Jälkeenpäin peppu jomotti illan, mutta särkylääke auttoi ja seuraavana päivänä olin jo ihan kunnossa.

Lääkäri sanoi, ettei pahoja pukamia paranna mitkään voiteet, vaan niille on tehtävä jotain, jos meinaa päästä niistä eroon. Toimenpide maksoi 140 euroa, josta kela korvaa osan. Täytyy sanoa, että oli hintansa väärtti.

Harmittaa, etten aikaisemmin tienyt mennä hoitoon, vaan kärsin turhaan liian kauan vaivoista.

Rohkeasti vaan!

Äänestä
  • Kävit varmaan yksityisklinikalla? Saako kysyä että missä ? Hinta tuntui edulliselta, julkiselle puolelle joutuisi varmaan jonottamaan.
    Saitko toimenpiteen vuoksi puudutuksen ?

    Äänestä

  • Epätietoinen kirjoitti:

    Kävit varmaan yksityisklinikalla? Saako kysyä että missä ? Hinta tuntui edulliselta, julkiselle puolelle joutuisi varmaan jonottamaan.
    Saitko toimenpiteen vuoksi puudutuksen ?

    ..siis joudu jonottaa. Tässä kaupungissa siihen toimenpiteeseen ei ole mitään jonoja, koska siihen ei tarvita mitään jonotuskäytäntöä. Terveyskeskuslääkäri (jos siis on perehtynyt asiaan ) voi tehdä sen jopa samalla käynnillä, jolloin käyt asiaa valittaa (se riippuu monesta tekijästä esim. onko toimenpidehuone vapaa). Ei siihen mitään puudutusta tarvii kun se ei satu. NE jotka asiaan eivät ole perehtyneet laittavat sitt asiakkaan kollegalleen eli siis yksi ajanvaraus lisää. Kysäsepä siis omalääkäriltäsi.

    Äänestä

  • Epätietoinen kirjoitti:

    Kävit varmaan yksityisklinikalla? Saako kysyä että missä ? Hinta tuntui edulliselta, julkiselle puolelle joutuisi varmaan jonottamaan.
    Saitko toimenpiteen vuoksi puudutuksen ?

    Kävin yksityispuolella, Alppikadun Diacorissa Hesassa.

    Ei tavallisilla terveyskeskuslääkäreillä ole useinkaan valmiutta ja tietämystä tehdä ko. toimentidettä. Julkiselle puolelle ei pääse kuin pahimmat tapaukset, ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla ja jonottaminen kestää. Näistä vaivoista ei kannata turhaan kärsiä.

    Et tarvitse mitään puudutusta, koska se toimenpide ei oikeasti satu ollenkaan. Voit luotaa sanaani, koska minulla on tosi alhainen kipukynnys ja synnyttäminenkin on ollut aivan kamalaa. Mutta tämä ei satu, eikä vie todellakkaan kuin pari minuuttia. Olin aivan hämmästynyt, kun sanotiin, että valmis on, kun en huomannut mitään tehtävänkään.

    Ei tarvitse muutenkaan ujostella, nämä lääkärit ovat nähneet pyllyjä tuhansittain, se on heidän työtään.

    Reipaasti vaan!
    Kivaa kevättä!

    Äänestä

Ummetuksen hoito ja ehkäisy on pukamien hoidossa tärkeää kuten myös pesu haalealla vedellä 1- 2 kertaa vuorokaudessa ja jokaisen ulostamiskerran jälkeen.
Apteekin itsehoitovalikoimissa valittavissa sekä peräpukamapuikkoja että -voiteita.
Voiteita käytetään pieni määrä kerrallaan ja niitä käytetään aina ulostamisen jälkeen pestylle ja kuivatulle peräaukon suulle. Puikko voidaan laittaa yöksi.
Peräpukamavalmisteet ovat useamman lääkeaineen yhdistelmiä.
Joissakin puikoissa (mm. Scheriproct® ja Xyloproct® on puudutusainetta kipuun, kirvelyyn ja kutinaan sekä kortisonia tulehdusoireiden ja turvotuksen lievittämiseksi. Joidenkin puikkojen (esim. Hädensa®) on mentoli viilentää ja rauhoittaa kutinaa ja kipua, kloorikarvakroli niminen lääkeaine puolestaan ehkäisee bakteerien kasvua.
Peräpukamavalmisteita suositellaan käytettäväksi kerrallaan korkeintaan viikon ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttönen-84 kirjoitti:

Hei!
Olen 19-vuotias nuori nainen ja ongelmani ovat peräpukamat.
Olen kärsinyt ummetuksesta, ja juoksin sen takia lääkärillä ja nykyisin asia on kunnolla. Pukamat kuitenkin ehdin saamaan ja nyt kysyn, että minkä merkkisiä RESEPTIVAPAITA voiteita niihin voisi käyttää?
Tai onko jotain kotikonsteja? Liikunta tottakai, jota harrastankin opiskelujeni ohessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu