ADt sanovat Jeesuksen menneen

v. 1844.Raamatussa sanotaan , että Herramme nousi ylös taivaaseen ja istui Isän Jumalan oikealle puolelle. kysynkin, eikö Jumala ole kaikkeinpyhimmässä.
4113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Näin se on nähtävä.

Kun Jeesus liikkuu pyhäkössä paikasta toiseen, onhan se kätevää, että valtaistuin liikkuu mukana.

Idea ei ole minun - kunpa olisikin - vaan asiasta on keskusteltu taivaallisesta pyhäköstä väiteltäessä.


Kaikki on helppoa, kun vaan tulee ajatelleeksi:

Äänestä
  • Tuollainen valtaistuin muistuttaa sitten vähän rullatuolia. Vai kuinka?

    Äänestä

  • Oh hoh! kirjoitti:

    Tuollainen valtaistuin muistuttaa sitten vähän rullatuolia. Vai kuinka?

    ja sen pyörät. Lue Hes. 1-10

    Äänestä

Silkkaa puppua tuo vuosi 1844 ja hutkiva tuomio. Jeesus on todellisuudessa aina meidän edestämme kaikkeinpyhimmässä ja rukoilee puolestamme. Eikä myöskään ole niin, kuin rva White väittää, että joutuisimme ilman Jeesuksen veren suojaa seisomaan vanhurskaan Jumalan kasvojen edessä:

"Kun Jeesus jättää pyhäkön, pimeys peittää maan asukkaat. Tuona kauheana aikana vanhurskaiden täytyy elää pyhän Jumalan kasvojen edessä ilman Välittäjää...Ne, jotka eivät ennen ahdistuksen aikaa valmistaudu Jumalan päivää varten, eivät voi tehdä sitä tuona aikana eivätkä myöhemminkään. Kaikkien sellaisten tila on toivoton...Pian on yllämme 'ahdistuksen aika', jonka kaltaista ei ole ollut...Tuon koetuksen aikana täytyy jokaisen sielun seistä yksinään Jumalan edessä." E.G.White, Suuri taistelu (ss. 597 - 604).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikkeinpyhimpään kirjoitti:

v. 1844.Raamatussa sanotaan , että Herramme nousi ylös taivaaseen ja istui Isän Jumalan oikealle puolelle. kysynkin, eikö Jumala ole kaikkeinpyhimmässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu