Paavin vierailessa jossakin maassa, hän saapuu valtionpäämiehenä ja hänet vastaanotetaan sen mukaisin kunnianosoituksin. Olisiko Kristus tarkoittanut "Roomalaista valtakuntaa", jonka paavit ovat pystyttäneet kaikkien silmien edessä, kun Hän puhui Jumalan valtakunnasta? Voisiko tämä poliittinen, taloudellinen ja uskonnollinen maailmanvalta olla Kristuksen seurakunta? Olisiko tämä Jumalan tahto? Oliko tämä Jeesuksen Kristuksen tarkoitus, kun Hän suoritti lunastuksen Golgatalla?
(Ewald Frankin kirjasta:
Perinteinen kristillisyys —totuus vaiko petos?)
(Ewald Frankin kirjasta:
Perinteinen kristillisyys —totuus vaiko petos?)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Roomalaista valtakuntaa ei ole olemassa. On pienen pieni Vatikaanivaltio, jonka päänä on paavi. Paavi on muös Kristuksen perustaman Kirkon näkyvä pää. Todellinen "ruumiin" eli Kirkon pää on Kristus. Katolisella kirkolla ei ole maailmanvaltaa - valitettavasti!
Kristus perusti Golgatan kuolemansa jälkeen Kirkon. Tämä kirkko on katolinen kirkko, ei mikään myöhempi kirkko tai seurakunta. Apostolien ajoista lähtien kirkko on ollut olemassa, vaikka sitä ei alkuaikoina kutsuttu katoliseksi, niin silti se on samaa jatkumoa.
Apostolit valitsivat (Kristus valitsi voidaan sanoa) seuraajansa eli kaitsijat (piispat) kätten päällepanemisen kautta. Jokainen katolinen nykyajan piispa on tätä samaa piispuuden ketjua ja samaa seurakuntaa eli kirkkoa. Jeesus sanoi apostoleilleen olevansa heidän kanssaan maailmanajan loppuun asti. Kristus on ollut ja ON uskollinen lupaukselleen.
Katolinen kirkko on Kristuksen ruumis. Usko tämä.
"Jokainen katolinen nykyajan piispa on tätä samaa piispuuden ketjua ja samaa seurakuntaa eli kirkkoa. Jeesus sanoi apostoleilleen olevansa heidän kanssaan maailmanajan loppuun asti. Kristus on ollut ja ON uskollinen lupaukselleen."
että myös ortodoksiset piispat ja papit ovat samaa jatkumoa!
"Katolinen kirkko on Kristuksen ruumis. Usko tämä."
Tarkoitatko katolisella kirkolla pelkästään roomalaiskatolista kirkkoa,
VAI tätä.
Katolinen tarkoittaa maailmanlaajaa kristillistä uskoa, joka on ilmaistu ekumeenisissa uskontunnustuksissa sekä sitä tunnustavaa universaalia Kristuksen kirkkoa. Nikean-Konstantinopolin uskontunnustuksen mukaan kirkko on ”yksi, pyhä, katolinen ja apostolinen”.
Kristillisen uskon meidän tulee olla uskollsia Kristukselle. Pietarille Kristus antoi valtakuntansa avaimet. Jos on hankalaa olla uskollinen Kristukselle, niin apostolisen suksession mukaan olemalla kuuliainen paaville(ja muille piispoille) on helpompaa vaeltaa Kristuksen ja Evankeliumien hengessä. Näin ajattelen, mutta minä olen vain maallikko. Omnia ad maiorem Dei Gloriam.