Kysymys feministeille ja -mielisille

jorojukka-kukka

Milloin nainen on itse syyllinen kohtaamaansa seksuaaliseen häirintään?

Tämä on mielenkiintoinen kysymys ja olisi hyvä saada vähän kartoitusta eri kirjoittajien suhtautumisesta.

14

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koskaan.

      Omituinen kysymys...

    • ...

      Ei milloinkaan. Tai ehkä silloin, jos on itse aloittanut häirinnän vaikka puristamalla miestä munista.

    • Raipe

      Kysyit feministien tai -mielisten kommentteja, mutta sallittakoon nyt tämmönen piirien ulkopuolinen näkemys. Kysyin jo aiemmin, että mitä on seksuaalinen häirintä? Kuka sen rajan määrittelee, missä esim. flirtti päättyy ja mistä se häirintä alkaa? Raja on näkemykseni mukaan kuin veteen piirretty viiva.

      Tapaukset ovat aina yksilöllisiä, eikä niihin minusta voi, eikä pidä ottaa mitään yksisilmäistä kantaa. Antaako naisen provosoiva, rinnat, sääret ja kannikan muodot paljastava pukeutuminen miehelle oikeuden taputteluun tai vihjailuun? Vastaukseni on ei, mutta, mutta inhimillisesti ottaen ymmärrän myös miehiä. Jos joku päivästä toiseen levittää rintavarustuksensa näytille, se on helppo tulkita viitteenä jostain muusta. Esim. työyhteisössä kohtuullinen asiallisuus pukeutumisessa ehkäisee mahdollisen häirityksi tulemisen tai kokemuksen siitä.. Tässäkin asiassa terveen järjen käyttö on sallittua ja jopa toivottavaa.

      • Kuvitteellisesti jos rikas mies syyllistyy kuvattuun rikokseen tahi köyhempi kanssaveli, niin onko tuo ahdistelun toleranssialue sama molemmille?

        Jos tuohon vielä lisäisi käsitteen komea mies tekee sen niin taitaa olla aika vaikeaa todellisuutta silloin määritellä, saati sitten tuomita.


    • puolt olisin

      Ei koskaan koska naisilla ei ole seksuaalista viettiä niin miten voi syyllistyä häirintään.Naiselle on tärkeintä lapsen saanti ja kaikki muu toiminta ei seksi

    • orestees

      No jos nainen sanoillaan tai teoillaan tai puheillaan rohkaisee miestä tekemään siirron jonka voi ymmärtää väärin.
      Tietysti jos kyse sitten on väärinkäsityksestä ei syy ole mielestäni kummankaan osapuolen, jos tietenkin oletetaan että jos sanotaan että ei niin sitten se loppuu siihen kertaan.

    • erityisesti jokakerta

      Täsmällisesti näin!

    • Seksuaalinen häirintä määritellään uhri lähtökotaisesti, ts. kohteeksi joutunut määrittelee, milloin rajat ovat ylittyneet. Osa ihmisistä on sellaisia, joiden mielestä hyvinkin seksuaaliväritteinen kanssakäyminen on luonnollista ja tuntuu mukavalta.

      Käytännössä, mikäli seksuaalisen häirinnän kohteeksi joutunut, ei mitenkään viestistä sitä, että ko, kanssakäymisen muoto on epätoivottavaa, niin hänen katsotaan hyväväksyvän sen. Tämäkin rajan veto on sinänsä ongelmallista, koska osalla ihmisistä puuttuu itsesuojeluun tarvittava tarmokkuus ja näin ongelmallisia tilanteita syntyy.

      Käytännössä liian tiukat rajanvedot vievät myös hankaliin tilanteisiin, koska ihmisten sietokyky on hyvin erilainen. Mikäli miesten ja naisten väliseen yhteistyöhön vedetään kovin tiukkoja -sopivaisuuteen liittyviä rajoja- osalla ihmisistä syntyy ongelmia myös tästä. Ihmiset nauttivat myös rempseästä menosta ja sekin on sallittava.

      Vastaus siis on, että ihminen on itse syyllinen seksuaaliseen häirintään silloin, jos hän ei osoita selkeästi siitä häiriintyvänsä. Kahvipöydässä supinat eivät riitä.

    • Soh-vi

      .. leikkii tulella, on oma syy, jos näpit kärähtää. Pitää ilmoittaa selvästi, jos haluaa puhaltaa pelin poikki, ja pelin on myös silloin mentävä poikki.

    • silloin,

      jos hän liikkuu ihmisten ilmoilla epäasiallisesti pukeutuneena - siis ilman burkhaa.

    • Nari_Säre

      ...asian.

      a) kun ihminen on työtehtävissä (esim. lentoemäntänä/stuerttina, tarjoilijana, sairaanhoitajana jne), pitäisi kaikille olla selvää, että suhde on professionaalinen, eikä siinä sitten aleta asiakkaina sen kummemmin taputtelemaan, vaikka ko. ammattilainen hymyilisikin ensin asiakkaalleen. Eli tässä ei nainen eikä mies, ammatissaan toimiessa, ole lähtökohtaisesti syyllinen

      b) kun ihminen on ns. vapaalla, etenkin iskupaikoissa, voinemme olettaa, että esim. suostuttuaan hitaaseen tanssiin on kevyt fyysinen lähestyminen normaalia (semmoista ei liene esim. puristelu) - esim. käden varovainen hakeutuminen ns. strategisille alueille. Jos semmoisesta asiasta ei pidä, on se tuotava selkeästi ilmi - ja sitten jos asia ei lopu, on kyseessä häirintä, johon ei ole syyllinen. Jos asiaa taas ei ole tuonut ilmi, vaan antaa "häirinnän" jatkua, on syyllisyys ilmeistä, vaikka asian kokisikin häiritseväksi (koskeepi taaas sekä poikia että tyttöjä).

      c) jos "antaa ymmärtää", ja viime hetkellä alkaa pakittamaan, lienee pari tarkentavaa lisäkysymystä hyväksyttävä, kuitenkin sanallisen kieltäytymisen pitäisi tässäkin riittää - jos on "antanut ymmärtää" voinemme olettaa, että astetta enemmän fyysistä kontaktia noin kokeilumielessä olisi katsottava läpi sormien, verrattuna kohtaan b.

      d) näkisin, että jos nainen tai mies työskentelee prostituoituna, on sanonut hinnan jne. Ja sitten tapahtuu jotain epämiellyttävääkin itse asiakaspaikassa, ei "asiakkaan" syyllisyys ole vähäisempi, mutta jossain mielessä tulee yleisen oikeustajunkin mukaan mieleen, että tämmöisessä tilanteessa voisi myös ns. "syyttää itseään" ainakin jossain määrin, että altistaa itseään tapahtuneelle.

      Mutta - jos sanallisesti kieltäytyy, ja silti häiritään sen jälkeen, on syyllisyys häiritsijän harteilla, eikä siitä tingitä (olipa häiritty nainen tai mies - en näe asialle sen kummempaa eroa). Sitten voi itse miettiä, että voiko semmoisesta epämiellyttävästä kokemuksesta oppia jotakin seuraavaa kertaa varten. Esim., onko omassa käytöksessä ollut jotain, joka olisi tehnyt todennäköisyyttä suuremmaksi, ja joka ei olisi "itseltä pois" vaikka muuttaisikin tuota mallia.

      • Nari_Säre

        ...mielestäni työpaikoille ei kollegoittenkaan kesken lähtökohtaisesti kuulu minkäänlainen flirttailu tms. seksisuuntaisista asioista hölöttäminen.

        Jos joku alkaa semmoista harrastamaan (nainen tai mies), eikä vastapuoli ilmaise, että asia häntä häiritsee, on totta kai kyseinen seksimaanikko sitten vain asiasta innostunut ja mahdollisesti myös de facto toiveikas.

        Eli sitten pitää sanoa ahdistavista jutuista selkeästi, ettei toivo semmoisia jatkossa kuulevansa. Sitten jos ei sanominen auta, pitää asia nostaa esille tahojen kanssa, jotka voivat auttaa.


      • Raipe
        Nari_Säre kirjoitti:

        ...mielestäni työpaikoille ei kollegoittenkaan kesken lähtökohtaisesti kuulu minkäänlainen flirttailu tms. seksisuuntaisista asioista hölöttäminen.

        Jos joku alkaa semmoista harrastamaan (nainen tai mies), eikä vastapuoli ilmaise, että asia häntä häiritsee, on totta kai kyseinen seksimaanikko sitten vain asiasta innostunut ja mahdollisesti myös de facto toiveikas.

        Eli sitten pitää sanoa ahdistavista jutuista selkeästi, ettei toivo semmoisia jatkossa kuulevansa. Sitten jos ei sanominen auta, pitää asia nostaa esille tahojen kanssa, jotka voivat auttaa.

        Nari, määrittelit taiturimaisesti, asiallisesti ja rakentavasti ne kysytyt rajat. Arvostan näkemystäsi tilanteiden erilaisuudesta. Tulkintakykyä pitää löytyä, jos tapauksia jossain muodossa jälkikäteen tai mieluiten reaaliaikaisesti selvitellään. Viimeksi mainittuun sinäkin viittasit.

        Mutta hih.. aamun ensimmäiset naurut tulivat, ihan positiivisesti, käyttämästäsi oivallisesta termistä "asiakaspaikka".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      54
      738
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe