Onko oikein, että ala-asteen aloittaneilla koulumatka kestää kolme (3) tuntia kun heitä ajatetaan pitkin ja poikin pitäjää kylästä toiseen? Kouluja lakkautetaan ja pidentyneistä koulukyydeistä ei puhuta vanhempien kanssa etukäteen lainkaan. On väärin, että pienimmät joutuvat kärsimään tällaisista virheistä. Turha liikenne on lisäksi vaarallista. Ollaan väsyneitä ja kiukkuisia kun tullaan kotiin. On varmaa, että monentyyppinen pahoinvointi ja jopa sairaudet tulevat yhteiskunnan maksettaviksi tällaisten järjettömien toimien seurauksena kun lähikoulut on nyt ensin hävitetty.
Vihti ja kouluTaxit
mänty70
10583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
elikä jos koulu alkaa 09.00 niin taksi noutaa lapsesi 06.00. Taas illalla kun koulu loppuu 14.00 niin lapsesi on kotona 17.00. No on pitkiä päiviä.Eikö olisi parempi muuttaa toiselle paikkakunnalle.
3 tuntia päivässä on aivan liikaa. Päättäjät viis veisaa. Laadusta piittaamatta kunhan on vain halpa hinta. Äänestäkää vaaleissa, niin eduskunta- kuin kunnallisvaaleissa pienten lasten puolesta. EI SUURILLE PUOLUEILLE, EI SUURILLE PUOLUEILLE!!! Suurien puolueiden edustajat EIVÄT takaa mitään parannusta asiaan. Hehän ovat juuri tuoneet meille tämän kurjuuden.
lyheni jo puolella. Mitä ihmelistä siinä on jos koulumatka kestää 1,5h. Aika normaalia jos asuu landella. Kyllä täällää Kirkkonummella on ihan sama homma. Ja minä kävin koulua Espoossa joskus aikoja sitten ja kyllä 1-1,5h oli ihan noormaali per sivu. Muuta Helsinkiin jos et ymmärä että landella ei aja siniset bussit.
3 t on lain sallima maximi. Ei suinkaan tavoiteltava aikamäärä. 5 t koulua ja 3 tuntia koulukyytiä = 8t.
Siihen läksyt ja muut pakolliset. On siinä 1-2 lk koululaisilla päivälle mittaa. Tai toinen esimerkki alasajetussa tilanteessa: koulua on klo 10 - 12 ja siihen sisältyy myös ruokatunti. Tällaiseen pienen hetken koulurupeamaan sitten 3 t koulumatkaa, niin ei voi muuta sanoa kuin, että on menty ihan päin p.....ttä! Koulua 2 oppituntia ja matkat ruoka 4t!
koulu vai laki. Luulisi että koulukäynti on tärkeempi.
Ekaluokkalaiselle törkeitä matkoja. LÄHIkoulu on irvisana. Muuttakaa toiseen kuntaan ja etsikää onnenne sieltä!
Mitään säästöjä ei tule lähikoulujen lopettamisesta. Päinvastoin kalliimmaksi tulee kunnalle pitkät kuljetukset. Meiltäkin oli lähikouluun ennen 1,5 km. Sitten matka piteni 5,5 kilometriin. Nyt matka pitenee 8,5 kilometriin per suunta. Lähikoulu on ihana asia! Eikö niin! Kyllä Suomella meni ennen paljon paremmin ainakin pienten lasten kannalta!!! Voi tätä ahneuden ja itsekkyyden aikakautta.
Lapset valittavat tupakanhajua. Hirveetä piittaamattomuutta
Lähikoulun etäisyyksillä kyllä koetellaan rankasti vanhempien ja etenkin lasten kestävyyttä. Aivan liian pitkiä ovat. Nyt kun Vihti kk lukiosta tulee ala-aste, niin samalla monen pikkuisen ekaluokkalaisen koulumatka moninkertaistuu.
ja useita loukkaantui!