1. Kor.8:1-13 Lihan syöminen (Osa 13)

Osa 13
1.Kor.8:1-13
EPÄJUMALILLE UHRATTU LIHA

8:1 Mitä sitten epäjumalille uhrattuun lihaan tulee, niin tiedämme, että meillä kaikilla on tieto. Tieto paisuttaa, mutta rakkaus rakentaa.
8:2 Jos joku luulee jotakin tietävänsä, ei hän vielä tiedä, niinkuin tietää tulee;
8:3 mutta joka rakastaa Jumalaa, sen Jumala tuntee.
8:4 Mitä nyt epäjumalille uhratun lihan syömiseen tulee, niin tiedämme, ettei maailmassa ole yhtään epäjumalaa ja ettei ole muuta Jumalaa kuin yksi.
8:5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
8:6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
8:7 Mutta ei ole kaikilla tätä tietoa, vaan tottumuksesta epäjumaliin muutamat vielä nytkin syövät uhrilihaa ikäänkuin epäjumalille uhrattuna, ja heidän omatuntonsa, joka on heikko, tahraantuu siitä.
8:8 Mutta ruoka ei lähennä meitä Jumalaan; jos olemme syömättä, emme siitä vahingoitu; jos syömme, emme siitä hyödy.
8:9 Katsokaa kuitenkin, ettei tämä vapautenne koidu heikoille loukkaukseksi.
8:10 Sillä jos joku näkee sinun, jolla on tieto, aterioivan epäjumalan huoneessa, eikö hänen omatuntonsa, kun hän on heikko, vahvistu epäjumalille uhratun syömiseen?
8:11 Sinun tietosi kautta turmeltuu silloin tuo heikko, sinun veljesi, jonka tähden Kristus on kuollut.
8:12 Mutta kun te näin teette syntiä veljiä vastaan ja haavoitatte heidän heikkoa omaatuntoaan, niin teette syntiä Kristusta vastaan.
8:13 Sentähden, jos ruoka on viettelykseksi veljelleni, en minä ikinä enää syö lihaa, etten olisi viettelykseksi veljelleni.
---
Suurin osa toreilla myytävästä lihasta oli ensin uhrattu epäjumalille.
Apt. 15:29 mukaan pakanakristitytkään eivät saanet syödä sellaista lihaa.
Korinttossa siis osa piti syömistä luvallisena ja osa piti sitä pahana jo omien taustojensa takia.

Tämänkaltaisia asioita tavataan sanoa ns. ehdonvallanasioiksi.
Nykypäivänä näitä asioita voi olla esim. suhtautuminen alkoholiin, tupakkaan, tanssiin, seuraelämään, teatteriin tai elokuviin.

Itse aikaisemmin suhtauduin näihin asioihin kielteisesti, mutta nyt olen tullut vähän vapaamielisemmäksi.
Liekö suuntaus oikea?
Kertokaa te omia mielipiteitä ko. asioista.
Listaa voi myös täydentää!
--
Uskossaan heikko Korintin seurakuntalainen ei suhtautunut ruokiin niinkuin hänen oikeasti tulisi.
Tässä oli vahvojen seurakuntalaisten tultava heikkojen avuksi; Vahva voi syödä mitä tahansa, mutta hän voi myös olla syömättä.
Todella vapaa on se, joka pystyy rajoittamaan omaa vapauttaan.
Ei tule ajatella vain omaa itseään.

Tästä samasta aiheestahan Paavali opettaa Room. 14. luvussa!
Hän aloittaa luvun:
"Heikkouskoista hoivatkaa, rupeamatta väittelemään mielipiteistä".

Usein, kun ollaan eri mieltä ehdonvallan asioissa, kuulee sanottavan "se on makuasia"!

"Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia.
Joka syö, älköön halveksiko sitä, joka ei syö; ja joka ei syö, älköön tuomitko sitä, joka syö, sillä Jumala on ottanut hänet hoiviinsa" (Room. 14:2,3)

0

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

        Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
        Ähtäri
        13
        1970
      2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

        Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
        Maailman menoa
        183
        1514
      3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

        Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
        Maailman menoa
        144
        1284
      4. Pelottaa kohdata hänet

        En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
        Ikävä
        96
        1273
      5. Olisin halunnu vaan tutustua

        Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
        Ikävä
        38
        1168
      6. Mitä tapahtuu

        Syksyllä?
        Ikävä
        84
        908
      7. Naiseni on todellinen seksipeto

        Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
        Ikävä
        44
        830
      8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

        Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
        Suomalaiset julkkikset
        13
        797
      9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

        Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        138
        793
      10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

        Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
        Maailman menoa
        123
        763
      Aihe