Onko totta että te uskovaiset aivopesette omat lapsenne siihen samaan uskoonne mihin teidät aikoinaan aivopestiin?
Onko kyseessä jokin kosto vai nautinto?
Onko kyseessä jokin kosto vai nautinto?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
kosto, nautinto eikä aivopesu. Yritä uudestaan, ehkä keksit vastauksen.
Ihan normaalia toimintaa hierarkkisessa ihmisyhteisössä, mitä perhekin on.
Aivopesu on manipulointia. Kristinusko ei pidä hyvänä toisen ihmisen manipulointia, vaan jokaisen omaa valintaa ja itsemääräämisoikeutta. Eli vastaus on: ei ole totta. Tosin sellaista yhtenäistä ihmismassaa kuin "te uskovaiset" ei minun ajatusmaailmassani ole ja puhun vain omasta puolestani.
Epäilemättä löytyy vanhempia, jotka haluavat pahaa omille lapsilleen. Kuitenkin suurin osa ihmisistä haluaa muillekin, ja varsinkin lapsilleen, sitä hyvää mitä on itse saanut. Eli toiseen kysymykseesi vastaus on nautinto.
Kun mietin vastausta, ajatukseni viipyi ensin :pp.:n alias ... tänne kirjoittelemisen motiiveissa.
Voiko asiaa selvemmin ilmasta, kun mitä pp tekee viestissään.
pp:"Vaikka olisin nolla,leikkaa sen verran polla, että aina voi mollata tuollaista tolloa.
Mielummin siis nolla, kuin sinun tyhjä polla."
Hänen motiivinsa on "mollaus". Eli koston (vittuilun) antama nautinto.
Huvinsa kullakin. Ukko ei parempaan pysty. Mutta ei hän ole tuossa taitolajissaan yksin.Yleensä ihmiset vanhetessan hiukan viisastuvat.Näin ei ole kuitenkaan käynyt pp lle . Se on ikävää koska elämä on lyhyt.Vanha koira ei taida oppia uusia temppuja joten minun puolestani asia saa olla.
Voipi hyvinkin olla näin. Ihmisarvon nollausta.
Ihmisiä ei voi muuttaa mutta siihen voi vaikuttaa miten heihin suhtautuu. Nettipalstoillia pyörii kaikenlaista viheltäjää, joten mitään ei kannata ottaa henklökohtaisesti.
Vähiten pp arvostaa itseään kun ei pysty parempaankaan. Voihan se olla niinkin että hän on naimisissa pirttihirmun kanssa ja purkaa sitten täällä paineitaan. Ihmisistä kun ei loppujen lopuksi voi sanoa sitä eikä tätä.
Hän vaikuttaa nyhveröltä, joka ei pysty seisomaan sanojensa takana.Kyseessä on konjakkia tissutteleva vässykkä jolla on kova pätemisen tarve. Jos kehut häntä niin hän on ihan hiljaa.Kokeile;)
>>Epäilemättä löytyy vanhempia, jotka haluavat pahaa omille lapsilleen. Kuitenkin suurin osa ihmisistä haluaa muillekin, ja varsinkin lapsilleen, sitä hyvää mitä on itse saanut. Eli toiseen kysymykseesi vastaus on nautinto.
Kun mietin vastausta, ajatukseni viipyi ensin :pp.:n alias ... tänne kirjoittelemisen motiiveissa
>:"Vaikka olisin nolla,leikkaa sen verran polla, että aina voi mollata tuollaista tolloa.
Mielummin siis nolla, kuin sinun tyhjä polla."
hehe, taisi "runo" tehdä vaikutuksen tollonkin, kiva kun ymmärsit edes tuon tallentaa "pikkuaivoihisi".
>>Hänen motiivinsa on "mollaus". Eli koston (vittuilun) antama nautinto.>Huvinsa kullakin. Ukko ei parempaan pysty. Mutta ei hän ole tuossa taitolajissaan yksin.>Yleensä ihmiset vanhetessan hiukan viisastuvat.Näin ei ole kuitenkaan käynyt pp lle . Se on ikävää koska elämä on lyhyt.Vanha koira ei taida oppia uusia temppuja joten minun puolestani asia saa olla.
Silloin kun epäilee toista valehtelemisesta, ei toisen päinvastaisen sanomisella ole voimaa, kuten tiedät. "Paranoiasi on tarttunut", jos haluat sitä niin kutsua, jo monta kuukautta sitten. En vain tuo sitä joka viestissä ilmi enkä ole siitä sata varma.
"vaikka alatkin näkemään "varjoni" jo unissasikin varmaan "riivaajanasi"..hehe.."
Sattuipa taas sopivasti. Viime yönä näin unen, josta yksi juttu voisi tarkoittaa kirjoitteluasi. Unessani käsittelin nimittäin hiekkaa.
"Tuo motiivin esille ottaminen on ihan huvittava, varsinkin kun olen sen sinulle moneen kertaan kertonut,"
Vai on minun ajattelun aiheeni sinulle huvittavia. Ole hyvä vaan!
Voit kertoa sen vaikka 20 kertaa, asia ei etene jos se ei ole sitä minkä minä kelpuutan vastaukseksi.
"Tuolloin täytyy olla jo vakavasti sairas yksilö, mutta tuokin lausuntosi kertoo sen, etteet itse ole kenenkään lapsen vanhempi, vaikka olet joskus sellaistakin antanut ymmärtää."
Sanoin, että se on mahdollista. Jos minä en ole jotain mieltä tai ymmärrä miten joku voi olla, joku voi kuitenkin olla.
En tiedä, miten olen mielestäsi vihjannut lapsiini, mutta minulla on vain kummilapsia ja lemmikkieläimiä.
""ajatukset viivähtävät minussa" kun luet jotakin uskovaisia vastaan kirjoitettua,"
Vaikutat palstan ilmapiiriin näkyvästi tollotteluinesi, jos et ole huomannut.
>>Silloin kun epäilee toista valehtelemisesta, ei toisen päinvastaisen sanomisella ole voimaa, kuten tiedät. "Paranoiasi on tarttunut", jos haluat sitä niin kutsua, jo monta kuukautta sitten. En vain tuo sitä joka viestissä ilmi enkä ole siitä sata varma>Sattuipa taas sopivasti. Viime yönä näin unen, josta yksi juttu voisi tarkoittaa kirjoitteluasi. Unessani käsittelin nimittäin hiekkaa.
"Kiva tulkinta, olisiko syynä sairas mielesi, vai leikitkö hiekkalaatikolla?"
Unikirjan, joka minulla on ahkerassa käytössä, mukaan hiekka merkitsee sitä, että "joku haluaa heittää hiekkaa toisen silmille". Sattuneesta syystä tulit mieleeni. :-)
Motivaatiosi perusteeksi antamasi selitys on sinänsä ihan ok. Se ei vaan riitä. Joillekin ihmisille taustat on mielenkiintoisempia kuin teot.
Jokainen osallistuja kantaa osansa ilmapiirin luomisesta. Eikä vähiten se, joka on paljon äänessä. Ymmärtänet.
>
"siis Freudilaista uskomuksia esiintyy tuolla uskovaisroolisi takana. Toki sopii sinun kuvaasi hyvin. Jospa se olikin kuvaus omasta toiminnastasi?"
Kirjassani on usein mainittu vaihtoehtoja tulkinnalle, esim. freudilainen ja egyptiläinen. Freudilainen tulkinta viittaa muistaakseni aina seksuaalisuuteen. Hiekassa ei ollut mitään freudilaista tulkintaehdotusta. Tulkinnan varaista on myös se, onko unennäkijä tekijä vai kohde.
Sopiiko mielestäsi "uskovaisrooliini" myös uskominen astrologiaan?
>>Kirjassani on usein mainittu vaihtoehtoja tulkinnalle, esim. freudilainen ja egyptiläinen. Freudilainen tulkinta viittaa muistaakseni aina seksuaalisuuteen. Hiekassa ei ollut mitään freudilaista tulkintaehdotusta. Tulkinnan varaista on myös se, onko unennäkijä tekijä vai kohde.>Sopiiko mielestäsi "uskovaisrooliini" myös uskominen astrologiaan?
Myönnän että lanttusi leikkaa oudolla tavalla, mutta sinulta puuttuu hyvä tahto kokonaan.
Ja kun sinulta puuttuu hyvä tahto muita ihmisiä kohtaan, niin sinulta puuttuu kaikki.
Samoin sinulta puuttuu iän ja elämän tuoma viisaus. Mitä se hyödyttää jos lanttu leikkaa mutta puuttuu kaikki ymmärrys.
Yhteenvetosi asioista on NOLLA.
Jos ihminen voi hyvin hänellä pitäsi olla varaa ystävällisyyteen.
Mielestäni todistat hyvinvoivan ihmisen epäkypsää oikuttelua jatkuvalla pottuilulla esim.nimimerkki Missukalle.
>>Myönnän että lanttusi leikkaa oudolla tavalla, mutta sinulta puuttuu hyvä tahto kokonaan. >Ja kun sinulta puuttuu hyvä tahto muita ihmisiä kohtaan, niin sinulta puuttuu kaikki. >Yhteenvetosi asioista on NOLLA. >Jos ihminen voi hyvin hänellä pitäsi olla varaa ystävällisyyteen. >Mielestäni todistat hyvinvoivan ihmisen epäkypsää oikuttelua jatkuvalla pottuilulla esim.nimimerkki Missukalle.
Mitään et ole elämäsi aikana oppinut, et edes ystävällistä ja hyvää käytöstä.
Sefu ja Missukka ovat naisia.Käytöksesi on kaukana herrasmiehen käytöksestä.Pahoittelen puolestasi arvon rouville sinun ala-arvoista käyttäytymistäsi.
Yhtään todistetta sinulla ei ole esittää rouvien roolipelleilystä eikä valehtelusta.
Missukka on palstan vakikirjoittajia ja käyttäytyy harvinaisen säyseästi moneen muuhun verrattuna.
Tiedoksi vain, etten usko uskontoihin enkä auktoriteetteihin, ei ole tarvetta. Tietosi ovat monin osin vanhentuneita.Popperilla ei pitkälle pötkitä.
Itse et pysty seisomaan sanojesi takana. Minähän olen lyönyt kanssasi vetoa sivupersoonateoriastasi mutta epäilet oman näkemyksesi todenperää, kun et uskalla vastata haasteeseen. Se tarkoittaa sitä että olet tietoinen valehtelija. Mustamaalaat ihmisiä tietoisesti. Se on ala-arvoista.
Puolustan muutamaa kirjoittajaa. Itse en usko lapsellisia juttujasi. Samaa paskaa olet jauhanut useita vuosia.
Kaikki mistä muita syytät on vain omaa sairaskertomustasi. Sen tajuaa tyhmempikin.
Oma käytöksesi kertoo sinusta enemmän kun itse arvaat. Olet täällä jo moneen kertaan kirjoittanut oman diagnoosisi muiden iloksi ja opiksi.
Sen surullisen hupaisan suomalaisen miehen tarinan.Missä sivupersoonat rajoittuu "kännikalaan" ja "viinamatoon" mutta sinun repertuaarissasi surkastuneet aivosi suoltavat kuvitusta epäluulloillesi tyhjästä.
"sinulla on aina kaksi todellisuutta, mielikuvitusmaailmasi ja maailma jossa vaikutat."
Montako todellisuutta sinulla on? Huijaatko itseäsi niin paljon, että katsot näkeväsi koko ajan maailman sellaisena kuin se on?
Tulkinnastani vielä tarkennus, uneksimani hiekka saattaa liittyä sijastasi myös netin ulkopuoliseen elämääni. En ole saanut kohdistettua sitä vielä.
"Erittäin hyvin,"
Bojot sulle tuosta, useampien mielestä ei sovi.
Kiitän pahoitteluistasi.
Käyttäydyn säyseästi, koska en osaa haukkua ihmisiä. Raapia osaan, huomaamattanikin.
Mietin tuossa viikonloppuna, että y-kromosomissa on koodattuna mantra: "Tuossa on nainen. Nöyryytä sitä." Mantra aktivoituu, kun asiat eivät mene omien suunnitelmien mukaan.
>>.Montako todellisuutta sinulla on? Huijaatko itseäsi niin paljon, että katsot näkeväsi koko ajan maailman sellaisena kuin se on?
>Missukka on palstan vakikirjoittajia ja käyttäytyy harvinaisen säyseästi moneen muuhun verrattuna.>Tiedoksi vain, etten usko uskontoihin enkä auktoriteetteihin, ei ole tarvetta. Tietosi ovat monin osin vanhentuneita.Popperilla ei pitkälle pötkitä. >Itse et pysty seisomaan sanojesi takana. Minähän olen lyönyt kanssasi vetoa sivupersoonateoriastasi mutta epäilet oman näkemyksesi todenperää, kun et uskalla vastata haasteeseen. Se tarkoittaa sitä että olet tietoinen valehtelija. Mustamaalaat ihmisiä tietoisesti. Se on ala-arvoista. Sen surullisen hupaisan suomalaisen miehen tarinan.Missä sivupersoonat rajoittuu "kännikalaan" ja "viinamatoon" mutta sinun repertuaarissasi surkastuneet aivosi suoltavat kuvitusta epäluulloillesi tyhjästä.
"Huijaatko itseäsi niin paljon, että katsot näkeväsi koko ajan maailman sellaisena kuin se on?"
"sekö on sinusta huijausta, että näkee sen sellaisena kun on?"
Totuuden näkeminen ei ole huijausta. Se, että ei näe olevansa erehtyväinen, on huijausta.
Helena Saarikosken kirjoittamaa kirjaa yhteisöväkivallasta. Kirjan nimi:Kateus,Juoru,Kiusaaminen-esseitä yhteisöväkivallasta. Kannattaa sinunkin vilkaista.
Toinen joka käsittelee asiaa laajasti on Michel Foucault
http://www.vhkk.fi/ukh/8433.htm
Kautta historian kiusaamista on ilmennyt. Juoruilua,mustamaalausta on käytetty systemaattisesti vallan välineenä. Kun tämä vaihe on edennyt tarpeeksi pitkälle yheisö usein vielä uhraa syntipukin eli hänet poistetaan tai hänet vaiennetaan yhteisön ulkopuolelle.
Tiedeyhteisöisssä tapahtuu tätä paljon. Samoin kaikissa työyhteisöissä, kouluissa ja ympärillämmme päivittäin. Siihen on vaikea puuttua koska se on koko yhteisön vuorovaikutusprosessi ja siihen osallistuvat kaikki sen jäsenet.
Tälläisellakin palstalla sitä esiintyy mikrotasolla ja tietysti pp käyttää samoja tekniikoita. Paras tapa on tehdä asiasta avointa parodiaa/farssia ainakin tällaisella avoimella foorumilla.
Kiusaajalle on pahinta, kun häneen ei suhtauduta vakavasti. Kiusaaja ei pidä siitä, että joutuu naurunalaseksi. Kiusaaminen on vallankäyttöä, naurunalaiseksi joutuva tippuu hieararkiassa alaspäin sekä menettää kontrollin, sitä kiusaaja ei yleensä kestä.
pp:"voi voi, mitä se "Taivaan Isäsi" nyt sanoo kun noin valehtelet, vai uskotko, että tarkoitus pyhittää keinot?"
Vastaan: ´taivaan isä´ ei voi sanoa minulle mitään, kun minulla ei mitään ´taivaan isää´ ole koskaan ollutkaan.
Sensijaan sinun ´taivaan isällasi´ on varmaan useita sivupersoonia jotka puhuvat päässäsi paskaa.
En kannata mitään uskontoa ja yhditämisesi minut johonkin toiseen henkilöön on vain sairaan mielesi kieroutta.
Jos johonkin olen kallellaan niin zen buddhalaisuuteen, asiaan joka saa pullat kurkkuusi ja pääsi lyömään tyhjää. Se on tullut todettua useaan kertaan.
Jatka vain oman sairaskertomuksesi kirjoittamista se jääkin sitten lapsenlapsillesi muistoksi jänistä ja muita kaikenkarvaisia ystäviämme leikkivästä isoisästä.
Heh, heh, sinua vain pännii hetkessä elävä tyytyväinen ihminen. Sellaiseen ihmiseen kun et saa mitään otetta.
Jos te tollot ette ole sitä viellä puuteelisen ymmärryksellänne tajunneet,minä en ole minä vaan minun sivupersoona.
viellä sana viellä