Kumpi tuntemattoman sotilaan versioista vetoaa sinuun enemmän? Onko ketään joka pitää myöhempää teosta parempana? En minä ainakaan:) Onko kaikkien suosikki muuten leffassa Rokka? Minä henkilökohtaisesti niin hänestä välitä mutta makunsa kullakin.
http://www.kookas.fi/forum/thread/9417
Tuntematon
3
319
Vastaukset
- Tuntematon sotilas
Edvin Laineen versio on parempi.
Omat suosikki hahmot ovat Koskela ja Lehto.- parempi.
on uusi versio,kuvaa mielestäni sotaa paremmin.Wanha muistuttaa enemmän rillumarei komediaa.
- W.Petersen
Kun kyseessä on ´kansallis eepoksen´ filmatisointi niin en sorru sanomaan, että kirjana se oli paras. Elokuvien ystävä kun olen.
Laineen Tuntematon on jo legenda. Näyttelijäsuoritukset ovat loistavia, vaikka nayttelijöiden ikä ei vastannutkaan ensimmäiseen sotaansa osallistuvien taistelijoiden ulkoista habitusta.
Mollbergin Sotilaassa on taasen realistisemmin kuvattu itse taistelua (vaikka se ei kirjassa ollutkaan pääaihe). Henkilöhahmot ovat poikamaisempia, joskin häviävät näyttelijänsuorituksissa Laineen ohjaukseesa oleville(oma mielipiteeni).
Omiksi suosikeiksini täytyy nostaa Lammio, järkähtämätön johtaja, jota Jurkka ja Väänänen näyttelivät omalla upealla otteella.
Toinen hahmo on Rahikainen joka on taas vastakohta sotilaskurille. Sotamies joka välillä välitti piupaut sotimiselle, mutta kun tosipaikan tullen, oli hän 10 sotilas.
Monien esimiesasemassa olevien miesten suosikki on muuten Koskela, ei varmaan yllätys. Solidaarinen, mutta käskevä. Taisteluun osallistuva ja taisteluun käskevä. Esimies vailla vertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4265181Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1613024Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912589- 431840
- 611839
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!501786- 871597
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101317Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.41255MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim161229