Suunnitellaan että Jokeri-linjaa Itäkeskuksesta Espoon suuntaan aletaan ajaa joskus junilla. Nyt on bussit jyränneet raiteita solmuun jo jonkin aikaa. Kalliiksi tulee korjata se vähäinenkin radanpätkä mikä on valmiina. Ja mitenkäs se rata jatkuu Oulunkylästä Espooseen? Vain väli Itäkeskus-Oulunkylä valmiina, ja piloilla jo sekin.
Bussit jyrää jokeri-raiteet piloille
roihislainen
4445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jokeri-linjaa ei suunnitella liikennöitävän raiteilla kuin vasta 2030. Sitä suunnitellaan ajeltavan pikaraitiovaunuilla, ei sentään kunnon junilla.
Mitään päätöstä rakentamisen suhteen ei ole vielä tehty kun on vasta päästy länsimetrohässäköistä eroon, mutta eiköhän siitäkin aleta piakkoin surkuhupaisesti vääntämään niin kunnallispaneeleissa kuin paikallisyhdistyksissä.
Mitä ratoihin tulee, niin ne joudutaan vetämään uusiksi joka tapauksessa mikäli nykyisiä suunnitelmia noudatetaan, kun tämänhetkinen visio olisi että Raitio-Jokeri olisi eristettynä muusta liikenteestä, ja osa noista vanhoista junaradoistahan kulkee ajoväylien keskellä.
Ratikat ovat yhtä hitaita ovat kuin bussitkin, joten hukkaan menevät kalliit radat.
Pylväiden varaan rakennettu ilmarata olisi kaikkein paras. Yhtä nopea kuin metro, mutta paljon halvempi toteuttaa.
Pikku houretta taas kehässä. Ne Itis-Ogeli välin raiteet on nääs vanhan rahtiradan raiteet eikä mitkään tulevan pikaraitiotien raiteet. Koko paska siis vaihdetaan joka tapauksessa ennen pikaradan käyttöönottoa (mikäli semmoinen koskaan ilmestyy kehiin).
Ja joo. Semmonen monoraili olis kyllä päheen futuristinen.
Käypä katsomassa 550:n linjausta Vantaanjoen lähistöllä sen molemmin puolin, niin huomaat, että kyseessä ovat asfalttiin upotetut ratikkakiskot.
Vantaanjoen ylittävä silta on toki ollut rautatiekäytössä ennen muinoin.