Miksi loukata?

Voihan nenä

Hei! Hoidan itseäni tavallistakin huolellisemmin, pukeudun siististi, olen joidenkin kommenttien mukaan viehättävä, ikäistäni nuoremman oloinen nainen. Aamulla töihin, asiakaspalveluun tullessani olin mielestäni juuri niin kuin pitää. Iloinen ja energinen.

Sitten, asiakkaaksi tuli pikkuhumalassa oleva hiukan minua nuorempi mies, joka kaikkien muiden asiakkaiden kuullen tokaisi, että siinäpä on koko kylän ainoa tosi piikkinokka! Tiedän, etä minulla on siro, terävä nenä. Keskellä mielestäni kauniita, hoidettuja kasvoja. Silti tuntui tosi pahalta. Ja mitä siinä olisi voinut sanoa? Että, onneksi ei ole pottunokka (kuten sillä miehellä) vai "kiitos" vai mitä. Olin hiljaa, koska olen asiakaspalvelussa ja kaikki tulee ottaa vastaan provosoitumatta.

Opin taas kerran sen, että toiselle ei kannata sanoa mitään ilkeää. Kiitän kun on aihetta, en huomauttele seikoista joille ihminen ei kerta kaikkiaan voi mitään, kuten nenälleen.

Luulen, että miehelle tuo ihminen ei olisi koskaan sanonut mitään noin henkilökohtaista loukkausta. Ja opin sen ettei tarvitse olla häävi voidakseen moitti toisia. Kyseinen mies itse on aina resuinen, haiseva romisko.

Arvatkaa harmittaako, suututtaako ja tekisi mieli antaa takaisin? Vaan on oltava hiljaa....

6

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa muistaa että henkilö oli humalassa. ymmärrän että tuntuu tylsältä kuulla vastaavaa kommenttia, olen itsekin monta vuotta kuullut vastaavia huomautuksia, nimenomaan nenästäni. mutta en usko että mies olisi sanonut mitään jos olisi ollut täysin selvinpäin. humalassa tulee sanottua kaikenlaista. vaikka se ei oikeutakaan laukomaan k.o. huomautuksia. jos olet itse tyytyväinen ulkonäköösi niin anna mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos mokoman humalaisen huomautukset. varsinkin jos ensi kertaa kuulet tällaisen kommentin ulkonäöstäsi?

    • ehdotus

      Hänellä oli vain huono päivä ja huono fiilis itseensä ja oloonsa (humala), purki sen sitten ensimmäiseen näkemäänsä. Nenä nyt on keskellä kasvoja ja se silmään osuu, on se sitten pieni tai suuri ja siitä on huomiokyvyttömän ihmisen helppo naljailla.

      Minusta kapea siro nenä on kaunis, itselläni on tällainen vähän pottumallinen ja kesken loppuva töpö ;)

      Keksi jotain nasevaa sanottavaa tulevan varalta tuohon. Vaikka jotain "no nythän minut nokitit täysin! enpä viitsi piikitellä takaisin kun en osaa olla kovin nenäkäs" ja palaat rauhallisesti asiaan. Tuo ei minusta olisi toista kohtaan pahasti sanottu ja pieni itseironinen näpäytys laukaisee tilannetta :)

      • itseään saa

        puolustaa, vaikka kuinka pitäisi olla coolina asiakaspalvelussa. Ei hypitä nenille!! ;)

        Mielestäni silloin voi vaatia hyvää asiakaspalvelua kun osaa käyttäytyä itsekin hyvin, siis asiakkaan ominaisuudessa.

        Ole ylpeä nenästäsi! Kenties tämä pottunenämies oli koko ikänsä kärsinyt nenustaan....


      • Voihan nenä
        itseään saa kirjoitti:

        puolustaa, vaikka kuinka pitäisi olla coolina asiakaspalvelussa. Ei hypitä nenille!! ;)

        Mielestäni silloin voi vaatia hyvää asiakaspalvelua kun osaa käyttäytyä itsekin hyvin, siis asiakkaan ominaisuudessa.

        Ole ylpeä nenästäsi! Kenties tämä pottunenämies oli koko ikänsä kärsinyt nenustaan....

        Kiitos mainioista vastauksista. Juuri tuohon suuntaan itsekin asiaa jälkeenpäin ajattelin - ja samalla syntyi kuntosalilla hyvä cooper-ennätykseni! Raivo saa ihmeitä aikaan:)

        Onneksi olen osannut kiertää vastaavanlaiset miehet elämäni aikana kaukaa! Työssä vaan ei voi juosta pakoon. Saattoipa "tarkkanenäinen" mies aavistaakin, että nyt on edessä nainen, joka ei hänenkaltaisiinsa katso pitempään vapaaehtoisesti. Lisäharmia aiheutti taatusti hyvinansaitun kaukoloman rusketus kasvoilla, vastuullinen työasenne... onpa hän nähnyt minulla turkinkin päällä ja jokin vähän hyväntahtoisempi kommentti tuli siitäkin. (Oma emäntänsä kulkee tuulipuvussa anteeksipyytävän näköisenä.)

        Lomailin muuten juuri Kuubassa ja ihailin siellä naisten kauneutta, ylväyttä ja itsetuntoa. Mitä isommat pakarat, sitä mieluummin ne näytetään,minihame kuuluu asiaan vaikka meidän mittapuumme mukaan useimmille se ei oikein sopinut. Mutta siellä naiset nauttivat olemuksestaan! Stretch-vaatteet kuuluvat kaupunkikuvaan, mielellään raikuvan punaisina vielä. Ja ne nenät: sopivat kirjaimellisesti kuin nenä päähän!

        Voi törkyheikkejämme, kun ette ymmärrä ...!


    • ....

      Asiakaspalvelutyössä kohtaa aina välillä kaikenlaisia idiootteja, jotka menevät henkilökohtaisuuksiin helpottaakseen omaa pahaa oloaan. Se nyt valitettavasti kuuluu työhön eikä noita kommentteja kannata jäädä jälkikäteen "märehtimään". Sulla taitaa olla aika huono itsetunto kun jonkun juopon kommentteja täällä ruodit.

      Ja kyllä niille vittuilijoille voi sanoa jtn takaisin vähän tilanteesta riippuen, tosin joskus on parempi pitää turpansa kiinni. Jollekin känniläiselle voi ihan hyvin antaa samalla mitalla takaisin ellei tyyppi ole jotenkin erityisen aggressiivinen, jolloin on ehkä parempi olla hiljaa. Ehkä vittumaisin asiakaskunta on kuitenkin n. keski-ikäiset "valittajanaiset" jotka haukkuvat ja valittavat joka asiasta, kännissä tuo käytös yleensä vielä pahenee. Näille jos sanot yhdenkin poikittaisen sanan puolustukseksesi niin heti ollaan tekemässä valitusta esimiehelle ja "hankkimassa potkuja".

    • ............

      Itsekin sain kuulla yhtä sun toista nenästäni, sattuu olemaan sen varressa eräänlainen kyömy. Vähän lievempi versio ns. aatelisnenästä. Aiemmin suututti kaikenmaailman kommentit ym. mutta sitten kun löysin oman tyylin: hiukset, vaatteet ja meikin missä tunsin näyttäväni hyvältä ja viihdyin niin jopas loppui kommentit kuin seinään ja kehutaan että olet tosi kaunis jne. eikä nenää edes huomaa. Ikävä fakta kuitenkin on, että tuommoisia idiootteja on maailma pullollaan. Nämä idiootit kun keksivät sanomista vaikka hallitsevasta Miss Maailmastakin, kun haluavat pönkittää olematonta itsetuntoaan, joten turha niillä on päätään vaivata. Varmaan omasta ulkonäöstä jäänyt joku kompleksi kun täytyy alkaa muista vikoja etsimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      966
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      887
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      829
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      731
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      724
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      721
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      713
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe