Ryhtykää kasvissyöjiksi

Tälläkin hetkellä McDonaldsia varten hakataan sademetsää Etelä-Amerikasta. Tilalle raivataan pellot, joissa karja kasvaa. Karjan metaanipäästöt ovat enemmän vastuussa ilmastonmuutoksesta kuin ihmisen hiilidioksidipäästöt. Lisäksi hapentuotanto vähenee, koska puut tuottavat happea. Jos hakkaamme metsät, mitä hengitämme? Metaania?

Lihansyönti on eettisesti ja moraalisesti väärin. Kasvissyönti on pidemmän päälle ihmiskunnan hyväksi.
5293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja samalla päästelen niitä luontoon vapaaksi..Ja sen jälkeen jammi jammi hyvät liha sopat..

Äänestä

Ja mitä tehdä kaikille muille lihansyöjä villipedoille,men valistamaan myös petokaloja anvenesta voisit aloittaa haukea nyt unohtamatta.

Äänestä

syön mieluummin nautaa kuin koiraa, vaikka sama asiahan se on. Liha kuin liha. Mäkkärissä ei edes Kiinan kaakkoisosissa myydä koirahampurilaista. Hyvähän se olisi olla kasvissyöjä, mutta kun lihaa tekee mieli ja siitä saa potkua elämään.

Ai karjan metaanipäästöt? No sittenhän meidän pitää syödä koko karja pois, etteine lehmät ja sonnit piereskele koko ilmanalaa paskaksi. No on sinulla mieli. Älä vaan koskaan mene minnekään bensaa vaativalla välineellä, tai edes matkusta lentokoneella. Se muuten onkin vasta saastuttavaa. Ei siinä tee mieli nähdä mitään muita maita jos vaan voi olla saastuttamati. En ainakaan minä, jos saisin ilmaisen lentolipun, niin en kyllä lähde mihinkään, sillä saastuttaisin maailmaa omalla itsekkyydelläni.

Voit arvata kaksikin kertaa, että lähtisinkö?

Äänestä

Kasvissyönti tutkitusti tekee tyhmäksi, sekä aikaistaa vaihdevuosia naisilla.

Eikä kyse ole kasvisten vaaroista, vaan lihan puuttumisesta ruokavaliosta. Toki kasviksiakin pitää syödä.

Äänestä
  • Joillakin kasveilla on enemmän geenejä kuin
    joillakn eläimillä! Kasvi on tunteva eliö!
    Onko moraalisesti oikein syödä organismia, joka
    poistaa hiilidioksidia ja tuottaa happea maapallolle??!!

    Kasvisyöjät ovat pahimpia ympäristöterroristeja
    ja jääkarhu ei pelastu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin on kirjoitti:

Tälläkin hetkellä McDonaldsia varten hakataan sademetsää Etelä-Amerikasta. Tilalle raivataan pellot, joissa karja kasvaa. Karjan metaanipäästöt ovat enemmän vastuussa ilmastonmuutoksesta kuin ihmisen hiilidioksidipäästöt. Lisäksi hapentuotanto vähenee, koska puut tuottavat happea. Jos hakkaamme metsät, mitä hengitämme? Metaania?

Lihansyönti on eettisesti ja moraalisesti väärin. Kasvissyönti on pidemmän päälle ihmiskunnan hyväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu