lasten myrkytyksiin

Myydäänkö ihan itsehoitolääkkeenä apteekissa Ipeca-oksetusmikstuuraa? tietoa hinnasta? Olisi jotenkin turvallisempi olo jos tuollaista löytyisi kaapista kaiken varalle..
4338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olisi aina välttämättä hyvä käyttää oksetuspulveria, en kyllä nyt valitettavasti muista tarkemmin miksei. Ehkä joku muu tietäisi, itsekin kiinnostaisi muistanko oikein? Mutta eikös lääkehiiltä saa ilman reseptiä? Pullo sellaista olisi varmaan hyvä olla kaapissa niin voi lapselle sitten nopeasti juottaa jos on mennyt syömään myrkkyä. Se estää melkein kaikkien myrkkyjen imeytymistä.

Äänestä

myynnissä,sitä käytettiin väärin aika suuressa määrin (sh-sairastavat!).
Lääkehiili on ok., hommaa sitä. Ja Myrjytyskeskuksen puh.numero. Ja tosiaan, läheskään kaikissa tapauksissa EI saa missään tapauksessa oksettaa!!

Äänestä

Oksettaminen ei ole tehokas keino, minkä lisäksi voisi siihen ajatella sisältyvän myös aspiraation eli mahanesteen henkeenvetämisen vaaran, jos myrkytyksen vuoksi potilaan tajunnantaso on laskenut ja tällöin lähdettäisiin oksettamaan.

Edellä tulikin esille lääkehiili, joka nähdäkseni kannattaa ostaa nimen omaan "pullomuodossa" eli lääkehiilijauhetta, josta tarpeen tullen vettä lisäämällä saa käyttövalmista suspensiota. Lääkehiilitabletit eivät ole yhtä hyviä myrkytyksen hoidossa. Lääkehiilen käyttöön kannattaa tutustua jo etukäteen.

Lisäksi edellä tuli hyvin esiin myös Myrkytystietokeskuksen rooli. Kannattaa lääkehiilen yhteyteen kirjata juuri tällaiset tärkeät puhelinnumerot ylös. Vaikka Myrkytystietokeskuksesta saa aina tarpeentullen tarkat tiedot myrkytyksien hoidosta ja näin ollen myös lääkehiilen soveltuvuudesta, kannattaa ehkä muistaa, että esimerkiksi syövyttävien happojen ja emästen hoitoon ei tulisi käyttää lääkehiiltä.

Ja tietenkin: tärkeää on myrkytysten ennaltaehkäisy! Lääkkeet, myrkylliset kemikaalit, mahdolliset myrkkykasvit jne. pois lasten ulottuvilta.

Turvallisia aikoja perheelle! :)


(Linkki Myrkytystietokeskuksen sivuille: http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260)

Äänestä
  • suuret kiitokset vastauksista :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmm... kirjoitti:

Myydäänkö ihan itsehoitolääkkeenä apteekissa Ipeca-oksetusmikstuuraa? tietoa hinnasta? Olisi jotenkin turvallisempi olo jos tuollaista löytyisi kaapista kaiken varalle..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu