VM:ssa valmistellaan esitystä, jolla kiristetään monipaikkaisten kevytkuorma-autojen verotusta. Jo aiemmin pakettiautoluokkaan kuuluvien takapenkillisten pick upien verokohtelu on asetettu samaksi kuin henkilöautoilla. Nyt kohteena ovat kuorma-autoksi rekisteröidyt pick upit ja maasturit. VM:n tavoitteena on kiristää verotusta henkilöautojen tasolle niissä rajatapauksissa, joissa ajoneuvo voi kuulua joko henkilökuljetuksiin tarkoitettuun M-luokkaan tai olla N-luokan tavara-auto. Asiantuntijoiden mukaan uudistus entisestään monimutkaistaa ja kiristää varsinkin yritysten käyttämien ajoneuvojen verotusta, vaikka julkisessa keskustelussa annetaan ymmärtää autoverotuksen suunnan olevan päinvastainen. Asiaa valmistelee vanhempi hallitussihteeri Heikki Kuitunen, joka kommentoi vähäsanaisesti vain sen, että hän henkilökohtaisesti pitää asiaa tärkeänä eikä anna muiden sekaantua siihen.
Kevytkuorma-autojen verotusta kiristetään
STT
4800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lähteen maininta/linkitys paikallaan. Tuo loppu nääs nyt hieman arveluttaa. Eikös oikeuslaitos ole jo tällaisesta herjauksesta sakkoja jaellut..
...että tuo on vain henkilöön käypä herja eikä totta. Tosin kyllä Heikki on sellainen"älyn tonava", ettei oikein tiedä. Kaikki, jos mikään, hänen hienoista ideoistaan eivät ole olleet taloudellisesti perusteltuja - osa suorastaan vahingollisia.
Minäpä kysyin tätä suoraan VM:stä perjantaina 2.3.2007. Mitään tällaista ei ole valmisteilla. Pelkkää feikkiä siis.
lavaautot kuuluu samaan kastiin henkilöautoverotukseen