Lue mitä maailmalla Kristityt joutuu kokemaan uskonsa tähden. Varokaa! se on tulossa myös EU:hun.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/
http://ihmisoikeus.blogspot.com/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
väkivaltainen uskonto ja sisältää riittejä jotka eivät ole mitään "lasten katseltavaa". Tällaiset vouhotukset onkin syytä kitkeä heti kansasta pois! Uskonto joka sisältää kannibalismia, ei sovi nyky-yhteiskuntiin!
ja kidutta 100% syyttömiä.
Joten lopeta se vitun tekopyhyys.
Kaikelle, myös minulle keskenkasvuiselle.
Se että sodissa kuolee paljon viattomia puolin ja toisin on tosi asia.
Se että johtajat komentaa kansalaisiaan sotiin on tosi asia, myös se että usan joukoissa on eri uskontojen edustajia useita, pitää paikkansa.
Myös tunnustuksellinen Jeesuksesta puhuminen on kiellettyä usan armeijassa. Armeijat ovat valtaa pitävien työkalu joilla he saavuttavat halutun päämääränsä, sodankäyntihän on poliitikan jatketta. Itse johtajilla on luolat ja piilopaikat mutta ihmismassat sotii heidän sotiaan.
Usan armeijassa palvelee ihmisiä jotka sai ja saa rahoitustaan opiskeluun liittymällä armeijan palveluun. Yhteiskunta rakennelma on rakennettu niin aina teollisuudesta lähtien jotta sotia pitää jossain.
Myös se että koraani jota on levitetty 600-luvulta alkaen kylvää vihan hedelmäänsä koko maanpiiriin. Vastassa heillä muslimeilla ei ole kristinusko vaan se osa länsimaista joka ei ole uskossa ja he jotka on sinne yhteiskunnan tasolta komennettu. Mikään maa maailmassa ei ole pelkästään Kristinuskoinen tai yhden uskonnon edustama. Miksi et siis kirjoita että ateistit, mormoonit, hindut, budhalaiset, juutalaiset, sikhit... tappavat laittomassa sodassa Irakilaisia. Ymmärrän että olet kiivastunut kun soditaan niinhän minäkin, mutta en laittaisi sitä sotaa Kristinuskoisten ja Jeesuksen opetusten laskuun.
Jos kansakunnan johtaja sanoo saaneensa jonkin käskyn suoraan Jumalalta niin kaikki maailman uskovat siis Kristityt saa tutkia onko se ristiriidassa Jumalan sanan ja armonliiton opetuksen kanssa. Myös sinä ja minä.
Tietääkseni saddam oli myös itse aika tyranni ahne suuruuden sokaisema hallitsija, ei mitenkää vanhurskas hyvä johtaja vaikka Irakin kansalla on ja olisi ollut luonnon varoilla helppo rakentaa kansakuntaa jossa kaikilla olisi ollut hyvä elää, nyt sen rikkauden taitaa viedä muut maat.
Ainoastaan uskova on Kristitty, ja toisin päin.... Kristitty voi olla vain uskova.
Ihmiset hukkuvat kun ei tunne kirjoituksia ja Jumalan voimaa
60-luvulla intissä muutamaa päivää ennen siviiliin lähtöä semmoinen pellepoppoo kuin Liikemiesten Kristillinen Yhdistys Gideon järjesti meille oman shownsa Korian sotilaskodissa, eli virrenveisuun ja imelän omakehuisen jeesustelun jälkeen jakoi meille jokaiselle ikioman raamatun. Komppanianpäällikkö Kymis Ky**änaama vielä evästi meitä sinne kekkereihin: "Minä kuulin sellaistakin jupinaa, että niistä kirjoista saadaan hyvä nuotio viimeiselle metsäkeikalle, mutta kuulkaas nyt: JOKA MIES OTTAA VASTAAN SEN RAAMATUN, JA JOS KATSOO, ETTEI OMANTUNNONSYISTÄ VOI PITÄÄ SITÄ, PALAUTTAKOON SEN KOMPPANIAN TOIMISTOON!" Antoi vielä ymmärtää, että normaalin aikatalun mukaan me saamme sotilaspassin ja junalipun kouraan ensi keskiviikkona noin klo 9-10, mutta tarpeen ja harkinnan mukaan kenelle tahansa voidaan järjestää jotain puuhaa vaikka klo 23.59 asti.
Että sitä tasoa oli uskonnonvapaus Suomessa siihen aikaan. Eipä silti, yleinen fiilishän oli se, että ei tunnu missään kun on niin vähän, ja paljon pahempaankin pelleilyyn oli jouduttu alistumaan, ja itsekin olin aika hölmö ja nössö tapakristitty - mutta muutamaa vuotta myöhemmin lähetin sen taskuraamatun gideonien päämajaan Helsinkiin erinäisin kommentein ja haistatuksin varustettuna...
Olin itse myös lakisääteisessä varusmies palvelussa astoin omaa tahtoani. Myös jouduin ilta hartaus tilaisuukksiin.
Mutta kuis ollakkaan olen ostanut itselleni Raamatun vuosia jälkeen armeijan kun olen Jumalan armosta saanut uskon lahjan, ketään ei pakottanut vaan Jumala veti puoleensa. En valinnut Jumalaa vaan hän minut, ei siksi että olisin ollut hyvä ja ansainnut jotain vaan siksi jotta hän kirkaistaisi itsensä ja hyvyytensä minulle. Helppoahan tämä ei ole ollut mutta ei sitä ole Kristityille luvattukaan.
Omistan itse yhden gideonien Raamatun ja yhden olen pois antanut. En tiedä järjestöstä paljonkaan ainoastaan sen että se on toimi henkilöiden ja yrittäjien ylläpitämä järjestö.
Jakavat ilmaitteeksi Raamattuja kouluihin, hotelleihin ja varusmiehille. Oiskohan se sama järjestö kuin pelkkä liikemiesten lähetys järjestö ?
Jokaisella ihmisellä on etsikko aika ja ei se ole kaikilla samaan aikaa. Mustasukkaisesti Jumala halajaa hengeä jonka on ihmislapseen laittanut.
Onhan se armeija outo ja vaikea paikka puhua Jeesuksesta ja lähimmäisen rakkaudesta, ja sitten kuitenkin voidaan tunnin päästä opetetaan ampumaan ihmistä. No yhteiskunta on mitä se on ja vanhurskaus kansakunnan nostaa synti on häpeä.