Olen ollut v 1975 työelämässä ja ollut jos monenlaisessa firmassa töissä,eteläsuomesta pohjoiseen.
Ja voin sanoa kokemuksesta että pahimmat työnantajat on pienyrittäjät,muutaman hengen yritykset.
Siellä säälimättä kyykytetään ja sorretaan työntekijöitä,vaaditaan joustamaan ,teetetään pitkiä työpäiviä ilman
ylityökorvauksia,kiristetään ihmisiä, että jos et tee niin tai näin niin se on sitten lopputili yms vittuilua ja painostusta saat kuulla jatkuvasti.
Kyllä Sak:n mainos monessa yrityksessä paljolti valitattavasti pitää paikkansa nykyisinkin.
Jos ei olisi AY liittoja olemassa,,,,onneksi on, niin silloin olisi työntekijät todella pahassa pulassa työpaikoilla.
Ja voin sanoa kokemuksesta että pahimmat työnantajat on pienyrittäjät,muutaman hengen yritykset.
Siellä säälimättä kyykytetään ja sorretaan työntekijöitä,vaaditaan joustamaan ,teetetään pitkiä työpäiviä ilman
ylityökorvauksia,kiristetään ihmisiä, että jos et tee niin tai näin niin se on sitten lopputili yms vittuilua ja painostusta saat kuulla jatkuvasti.
Kyllä Sak:n mainos monessa yrityksessä paljolti valitattavasti pitää paikkansa nykyisinkin.
Jos ei olisi AY liittoja olemassa,,,,onneksi on, niin silloin olisi työntekijät todella pahassa pulassa työpaikoilla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Samanlaista uhkailua ja painostusta olen kokenut itsekin. Pakotettiin yö-töihin, poltettiin lomat viikko ennen etelänmatkaa, vaikka loma oli sovittu aikoja sitten. Kaikkensa teki, niin sitten potkittiin pois tuotannollisista ja taloudellisista syistä; sanoivat että pitää saada näin "joustoa", kun ei pysty takaamaan, että olisi jatkuvasti töitä.
j-lauta kun sai yötä myöten painaa. Yrittävät painostaa minut tällä tavalla yksityisyrittäjäksi, jotta olisin edelleen tehnyt heille töitä! Kyseessä oli eka työpaikka ja en ymmärtänyt oikeuksiani. Nykyään olen isossa firmassa, jossa sopimuksia noudatetaan, mikä on ay liikkeen ansiota.
Meillä on poika etelässä töissä. Hän oli Hesassa alle kymmenen hengen it-alan pikkufirmassa joka kilpaili toimitusajoilla. Työpäivät venyi joskus ihan vuorokauden mittaisiksi eikä täysin vapaata viikonloppua ollut ollenkaan ja kiinteä kuukausipalkka. Patteristo urheilujuomia pizzapalvelu ja burana ravintona piti hakata koodia.
Sanoin ettei tuo vetele, puhu pomolle. Suuri johtaja oli sanonut että töitä pitää tehdä silloin kun on. Edes lisäpalkkaa ei herunut.
Yllytin poikaa hakemaan muualta työtä ja hän saikin Hämeestä vastaavan homman ja asuu nyt Riihimäellä. Ensimmäisen kuukauden jälkeen hän on tosi tyytyväinen kun viikonloput on vapaita, viikolla työpäivät saattavat venyä mutta ei tolkuttomuuksiin eikä joka päivä.
Täälläkin on joskus näkynyt kirjoituksia että pienissä firmoissa on asiat kunnossa mutta se on kyllä puppua. Aina on niitä jotka kokeilee rajoja ja haluaa nöyryyttää. Ihmiset puhuvat näistä asioista ja monilla on kokemuksia joten varmaan tuo mainos menee perille. Sitä ei tietenkään työnantajien etuja yksipuolisesti ajavat hyväksy.
Itselläni on yli 30 vuoden kokemus työelämästä.. Olen ollut pienissä ja suurissa firmoissa.. Kerran olen joutunut irtisanotuksi, kun firma joutui laman kurimukseen, mutta yhtään kertaa en ole kohdannut huonoa työnantajaa..
Asioista on aina pystytty sopimaan ja välillä minä olen joustanut välillä on yritys joustanut.. Tulee joskus mieleen, että onko se vika aina yksin työnantajassa vai voisiko olla vikaa myös työntekijässä.. Yleensä metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan..
kokoomuksessa. eipä eksytä asiasta.
Poikani osalta asia ratkesi hyvin ja nyt on kuulemma jo yksi muukin kaveri saanut mitan täyteen. Työnantajien kannattais huomioida että jos joku muuttaa viidensadan kilometrin päästä työn perässä hän ei silti välttämättä ole tahdoton orja vaan voi helposti muuttaa toisenkin kerran.
Ei minunkaan kokemukset työelämästä huonoja ole, vain yksi parinkymmenen hengen firma oli neljänkymmenen vuoden aikana niin hullu paikka josta lähdin muutaman kuukauden jälkeen kävelemään. Viimeisestä työpaikasta laitettiin eläkeputkeen, mutta en ottanut sitä henkilökohtaisesti niin pahana asiana kun olin sentään 55 vuotta 1 kuukausi ja kuusi päivää vanha. Olishan minut voitu potkaista sinne putkeen jo viisi päivää aikaisemminkin. Mainitsin asiasta pomolle, jolloin hän sanoi että heillä on ollut tapana laskea tällaisissa irtisanomisissa viikkoja eikä päiviä.
Porvari on juuri tuollainen ahne ja irstas ihminen. Tekisi työntekijälle vaikka mitä, jos laki sen sallisi. Tämän takia porvaripiirit yrittävät koko ajan iskeä työntekijöitä koskevien lakien heikentämiseen. Porvareille on nautinto kyykyttää työntekijää.
kyykyttää yrittäjää. Näin se on. Ei oo kumpikaan parempi toistaan.
Inhoan yritysjohtajia!
Siellä he vain maiskuttelevat paksuilla palkkatuloillaan, tekemättä varsinaisesti mitään!
Minulla on henkilökohtaista kokemusta eräästäkin yritysjohtajasta, joka ei tee mitään muuta kuin istuu toimistossaan papereita raapustelemassa ja puhelimessa lörpöttelemässä. Joskus uskaltautuu sieltä ulos, käy lounaspalavereissa tai juttelee varsinaisen työn tekijöille - eli meille. Kertaakaan en ole häntä kunnon töissä nähnyt.
Sillä yrittäjällä on varmaan muutenkin jo niin paljon rahaa, että kaikista reiluinta olisi jos antaisi meillekin siitä vähintään saman verran. Mistä hyvästä hän on se joka saa päättää kaikesta yrityksessämme?
Kyllä niistä yrittäjistä pitäisi vaan suoraan puhua riistäjina, koska pakottavat tekemään kauheasti töitä huonolla palkalla!