Muodostavatko Kiina ja Venäjä lähitulevaisuudessa sotilasliiton, joka nousee Naton vastavoimaksi? Molemmille maille USA muodostaa vakavan uhan kansalliselle turvallisuudelle. Kiinalle uhan muodostaa Taiwanin itsenäistymispyrkimykset, jota ruokkii USA:n aseellinen tuki Taiwanille sekä USA:n ja Japanin välinen tiivistynyt sotilasyhteistyö. Venäjälle uhan muodostaa taas USA:n Eurooppaan sijoitettavat ohjustukikohdat ja Naton laajentuminen Venäjän ympärille.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kiina varoitti USAta myymästä ohjuksia Taiwaniin/1135225548971
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kiina varoitti USAta myymästä ohjuksia Taiwaniin/1135225548971
Vastaukset 4
Vanhimmat
on Kiina ja siksi Venäjä on siirtänyt uusinta kalustoaan Kaukoidän divisiooniin. Lisäksi Venäjän kasvava muslimiväestö saattaa tukea luoteis-Kiinan muslimiseparatisteja.
Jos nyt kaikkea todennäköisyyttä vastaan joku liitto syntyy, Kiina on siinä dominantti osapuoli. Venäjä on edellä ainoastaan aseteknologiassa eikä siinäkään pitkään.
mutta USA uhkaa ja siihen Kiina varustautuu. Ei Venäjä tarvitse tavanomaista kalustoa Kiinaa vastaan. Jos Kiina hyökkäisi Venäjälle, niin hyökkäys torjuttaisiin taktisilla ydinaseilla.
Venäjä ei sinällään uhkaa Kiinaa, mutta sen sijaan Venäjä tuntuu kokevan Kiinan uhaksi Itä-Siperian luonnonvaroista rikkaalla alueella, kuten joukkojensiirrot osoittavat. Pelkkiin taktisiin ydinaseisiin ei massiivista maahyökkäystä vastaan voi luottaa.
Venäjä on vielä nyt Kiinan edellä perinteisen kaluston ja ydinaseiden suhteen, sen sijaan informaatiosodankäynnissä jäljessä, eikä kalustonkaan suhteen laatuylivoima tule kestämään pitkään ellei Kiina joudu mittaviin taloudellisiin ongelmiin. Jos Kiina ja Venäjä solmivat liiton, ei Venäjän osa ole siinä muu kuin ydinpelotteena toimiminen ja raaka-aineiden toimittaja.
kaukoitään siitä syystä, että Venäjä ei halua horjuttaa voimatasapainoa Venäjän Euroopan puolisessa osassa, jolloin Suomessa ja Ukrainassa syntyisi lisää paineita liittyä Naton jäseneksi ja sitä Venäjä ei halua.