pakkorahastuslaitos.
Olen kirkkoonkuulumaton pienyrittäjä, yhdenihmisen yritys. Toiminimeni joutuu maksamaan kirkolliveroa lainmukaan. Ei tämä mitään uskonvapautta ole.
Eivät muutkaan uskonnot käy vastentahtoani taskuillani, miksi siis on lupa yhdellä?????
Tän kun joku vielä osais selittää......
Olen kirkkoonkuulumaton pienyrittäjä, yhdenihmisen yritys. Toiminimeni joutuu maksamaan kirkolliveroa lainmukaan. Ei tämä mitään uskonvapautta ole.
Eivät muutkaan uskonnot käy vastentahtoani taskuillani, miksi siis on lupa yhdellä?????
Tän kun joku vielä osais selittää......
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se vero on kyllä yhteisövero, jonka tuotosta kunakin vuonna erikseen päätetty osa menee seurakunnille maksuksi siitä yhteiskunnallisesti merkittävästä työstä, jonka seurakunnat tekevät. Sillä pidetään yllä hautaustointa, tehdään diakonia-, vanhus- ja nuorisotyötä, pidetään yllä väestörekisteriä ja hoidetaan kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia.
Uskonto ei taskuillasi käy, vaan valtio, joka verorahojame jakaa poliittisten päätöksien mukaan.
haudata kirkon hautausmaahan.......eikä se käytä kirkon "palveluja"
Firmasi on osa yhteiskuntaamme ja toimii niiden sääntöjen mukaan! Poliittiset päättäjät päättävät puolestasi verojen käytöstä, johon on tyytyminen. En minäkään haluaisi tukea verorahoillani monta sellaista kohdetta, joiden toiminta on vastoin näkemyksiäni. Veroja on vain maksettava ja aina voi äänestämällä yrittää vaikuttaa puolueiden toiminnan suuntaan.
Toistaiseksi ei voi maksaa korvamerkittyjä veroja!
maksetaan huuhaa(=kaikki) uskonnoille.
Eipä makseta muillekkaan uskonnoille, esim islamilaisille....verorahoista.
Ei taida valtio ostaa palveluita islamisteilta, siis ei maksakaan palveluista. Uskonnoista ei siis makseta, vaan yhteiskunnallisesti merkittävien tehtävien hoidosta.
Yksinkertaista, eikö olekin?
ev.lut kirkkoa tuetaan koska valtio on puolueellinen, ja koska papisto haluaa kiskoa kansalta rahaa.
valtio riistää ihmisiltä rahaa ja papisto lihoo työtä tekevän kansan kustannuksella
...ja kas kummaa, vaikka kuinka tarkasti yrittää lukea, niin muutaman tuhannen eniten ansaitsevan joukossa ei ole yhtään pappia ti piispaa.
Tänään oli mielenkiintoinen juttu palkoista Hesarissa. Ihmiset ottavat kantaa MIELIKUVIEN PERUSTEELLA. Esimerkkinä oli hoitajien ja kirjastonhoitajien palkat ja knsalla oli aivan väärä mielikuva eli harhakuvitelma.
Verovaroista kustannetaan myös islaminuskoisille hautausmaita, maksetaan uskonnonopettajat kouluihin, tuetaan moskeijoiden rakentamista ym. Eli mitä merkittävää islamilaiset ovat Suomessa yhteiskunnallisesti tehneet, että heitä näin palkitaan.
firma Tallinnaan? Pienemmät kiinteät kulut, virolaista halpatyövoimaa ja pienempi veroprosentti. Eihän tässä sossudemokraattien pakkoruotsittamossa kukaan järkevä ihminen tee mitään tuottavaa.
Olen kanssasi samaa mieltä tuosta veroasiasta. Jotenkin käsittämätöntä, että yhdistys tms. maksaa veroa.
Ei kuitenkaan ole uskon kysymys, pelkkä organisaation juttu. Koeta kestää ja vaikka vaikuttaa virallisella tasolla siihen.