työsuhdeautojen verotusta laskettava

zz-top

Nykyinen työsuhdeautojen korkea verotus on kateusvero. Se perustuu 1980-luvun vihertävään ajatteluun, jossa työsuhdeautoilijoiden katsottiin olevan syyllisiä kaikkeen mahdolliseen. Siis samoin kuin nykyään citymaasturien. Ajateltiin että onnettomuudet, naapurin verenpainevaivat ja ympäristökatastrofi ovat seurausta työsuhdeautoista. Ajateltiin myös, että työsuhdeautoilijat ovat rikkaita öykkäreitä, paljon ajavia kaupparatsuja, kaahareita tai autokaupan myyjiä joita pitää rangaista.

Todellisuudessa työsuhdeautoja eivät hanki oikeasti hyvätuloiset tai varakkaat, koska jos taskusta löytyy 50 000 € niin auto hankitaan itse. Kaupparatsun ei kannata ottaa työsuhdeautoa, koska omasta saa paremmat kilometrikorvaukset. Väitän, että työsuhdeautoilijat ovat etupäässä 30-45 vuotiaita velkaisia perheenisiä. Heillä on asuntovelkaa ja turvallisuustekijät ovat tärkeitä.

Vaatikaa työsuhdeauton verotuksen alentamista. Ota yhteyttä kansanedustajaasi kun vaalit on pidetty!

7

2413

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaa!

      Minkä vitun takia työsuhdeautoja tarvittaisiin enemmän? Käyttäkööt ihmiset julkisia, on niillä aikaisemminkin pärjätty. Vitun kumma kun jokaisella tavallisella tallaajalla pitäisi olla työauto, jos ei sitä saa niin sitten sopii ostaa oma!

    • Jaketus

      työsuhdeauton pito on kallista.
      juuri mietin uuden s-etuauton (leasing) hintoja ja tod. näköisesti vuorka-auton pito tulisi edullisemmaksi verrattuna työsuhdeautoon. lopulliset laskelmat vielä täytyy tehdä, mutta tältä vaikuttaa.

    • Työsuhdediesel

      Työsuhdeauton verotusarvo on selvästi pienempi kuin autosta työnantajalle aiheutuvat kulut. Esimerkki omasta käyttöetuautostani, jonka hinta varusteineen on n. 33000 €: huoltoleasing n. 750 €/kk, käyttövoimavero n. 40 €/kk ja vakuutus n. 60 €/kk. Edun todellinen arvo on siis noin 850 €/kk, mutta verotusarvo vain 480 €/kk!

    • Esa H.

      Työsuhde-etuudet joutaa lopettaa kokonaan. Kaikki tulot ja etuudet pitää laittaa yhtälailla verotetuiksi täydestä arvostaan - tasapuolisesti.

      Myös liikenneturvallisuus paranisi ja päästöt vähenisivät, kun ei ajettaisi vierasta sikaa.

      • on..

        Näin itseasiassa on. Työsuhdeauto esim 500eur/kk on tasan 500 euroa pois nettotuloista.


      • Esa H.
        on.. kirjoitti:

        Näin itseasiassa on. Työsuhdeauto esim 500eur/kk on tasan 500 euroa pois nettotuloista.

        Ei ole, mikäli työnantaja maksaa autosta kuluja yli tuon 500€/kk. Nimimerkki Työsuhdediesel esitti jo yhden esimerkin edellä.
        Eikä ole oikein, että esimerkiksi 20€/kk verotusarvolla kotiväki soittee satojen eurojen puhelinlaskut työantajan piikkiin. Se on laillistettua veronkiertoa.


      • vai?
        Esa H. kirjoitti:

        Ei ole, mikäli työnantaja maksaa autosta kuluja yli tuon 500€/kk. Nimimerkki Työsuhdediesel esitti jo yhden esimerkin edellä.
        Eikä ole oikein, että esimerkiksi 20€/kk verotusarvolla kotiväki soittee satojen eurojen puhelinlaskut työantajan piikkiin. Se on laillistettua veronkiertoa.

        Oliskohan kuitenkin laillistettua palkanmaksua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe