Osaisiko joku mahdollisesti auttaa. Minulla on ollut noin puolen vuoden ajan kovaa päänsärkyä, lähinnä vihloo oikealta ohimolta. Lisäksi minua pyörryttää tai huimaa melkein kokoajan. Olen myös huomannut purevani hampaita kokoajan yhteen, en siis nukkuessa, mutta muuten melkein kokoajan. Nyt on koko oikea puoli päästä jotenkin kumman tuntunen ja kipeä. Leukojakin sekä oikeuan puolen korvaa särkee kokoajan. Päänsärkyä ja pyörrytystä on tutkittu moneen otteeseen lääkärissä ja se diagnosoitiin migreeniksi. Olen saanut vaikka mitä migreenilääkkeitä, jotka eivät auta särkyyn ollenkaan. Lääkärini ei kuitenkaan usko säryn johtuvan purentaviasta ja leukaluiden jumiutumisesta. Onko kellään samoja oireita? Voiko pyörrytys johtua myös samasta ongelmasta. ´Tuntuu, että tulen hulluksi, kun lääkäri ei usko ja pelkään jo vaikka mitä aivokasvaimia, kun särky ei vaan hellitä...Hammaslääkäriin olen menossa viikon päästä, mutta ajattelin, että jos jollakin olisi samoja oireita, ni rauhoittuisi vähän mieli, eikä niin tarvitsisi miettiä kokoajan, että mikä vaivaa??
Kipuja...
hulluko?
2265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis minulla oli vuosia ihan samanlaisia oireita ja ramppasin lääkäriltä toiselle, kunnes viimein yhden lehden kirjoittaman artikkelin vuoksi tilasin ajan purentaan erikoistuneelle hammaslääkärille. Arvaat vaan, olinko helpottunut, kun lääkäri totesi , että eipä ole ihme, kun on särkyjä, sillä ala- ja yläleuka ovat ihan eri paria. Sitten hiottiin hampaita sekä joihinkin laitettiin pikkuisen muovia, että hampaat ottaisivat tasaisemmin kontaktia toisiinsa. Olen myös pitänyt akryylistä kiskoa kohta kaksikymmentä vuotta ja siitä on todella apua, se rentouttaa leukoja yön aikana. Tämä kaikki on auttanut minua paljon, uskon, että sinäkin saat avun.
eli onko korvalääkäri katsonut tilanteen? Korvassa sijaitsevat myös tasapainoelimet. Itsellä oli tiheästi migreeni ja leukaperää jomotti, menin hammaslääkärille josta en saanut apua vaikka yksi hammas juurihoidettiin (todennäköisesti turhaan). Viimein menin korvalääkärille joka totesi tulehduksen tärykalvon takana ja korvakäytävässä. Hoidon jälkeen katosivat kivut... tuli turhaan kärsittyä niitäkin päänsärkyjä kuukausikaupalla.