Ellen White kristinuskon

Tuolta sivulta voit lukea Jeesuksen sanansaattajan elämästä ja hänen kirjoituksiaan.

http://www.whiteestate.org/
370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kristinusko on vain Raamatun opetuksessa, eikä Raamatun opetusta voi puhdistaa. Adventistien opetukset ovat Raamatun sanan väärinkäyttöä.

Äänestä
  • luther on kuuluisin uskonpuhdistaja, vaikkakaan ei ensimmäinen eikä viimeinen. Uskonpuhdistus on jatkuva prosessi, eikä se pysähdy. Alkuperäiseen raamatun uskoon on palattava ja siihen kuuluu sapatti, oppi kuolleitten tilasta, Jeesuksen tulemuksen tapa, upotuskaste jne. Pyhäkköoppi ja oppi pedosta ja sen merkistä taas kuuluvat lopunajan seurakunnan sanomaan ja niitä julistaa vain jeesuksen oma adventtiseurakunta.

    Pidä sinä sitten pakanallista kristinoppia omanasi (katolinen ja luterilainen usko), ei Luther vielä kaikkea Raamatusta ymmärtänyt, eikä varmasti halunnut perustaa omalla nimellään oleva kirkkokuntaa, vaan kannatti Raamatun tutkimista ja totuuden etsimistä. Sitä edustaa adventtiseurakunta, johon Lutherkin liittyisi jos nyt eläisi!

    Äänestä

  • ja pahasti kirjoitti:

    luther on kuuluisin uskonpuhdistaja, vaikkakaan ei ensimmäinen eikä viimeinen. Uskonpuhdistus on jatkuva prosessi, eikä se pysähdy. Alkuperäiseen raamatun uskoon on palattava ja siihen kuuluu sapatti, oppi kuolleitten tilasta, Jeesuksen tulemuksen tapa, upotuskaste jne. Pyhäkköoppi ja oppi pedosta ja sen merkistä taas kuuluvat lopunajan seurakunnan sanomaan ja niitä julistaa vain jeesuksen oma adventtiseurakunta.

    Pidä sinä sitten pakanallista kristinoppia omanasi (katolinen ja luterilainen usko), ei Luther vielä kaikkea Raamatusta ymmärtänyt, eikä varmasti halunnut perustaa omalla nimellään oleva kirkkokuntaa, vaan kannatti Raamatun tutkimista ja totuuden etsimistä. Sitä edustaa adventtiseurakunta, johon Lutherkin liittyisi jos nyt eläisi!

    Adventistiko ei myönnä sitä, että ainoa oikea kristinusko on opetettuna Raamatussa. Eikä sitä voida puhdistaa sillä se on siellä puhtaana. Kaikkimikä ei ole puhdasta"kristinuskoa" ei ole kristinuskoa laisinkaan. Joten pidän pääni, ja sanon kuten edellä, ettei kristinuskossa ole puhdistettavaa. Älä aseta sanoihini itsesi ymmärtämiä (ymmärtämättömiä) merkityksiäsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhdistaja kirjoitti:

Tuolta sivulta voit lukea Jeesuksen sanansaattajan elämästä ja hänen kirjoituksiaan.

http://www.whiteestate.org/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu