käyvät kuussa ja vieläpä monta kertaa? Olivathan nuo kuussakaymiset melkoinen merkki ja aika mullistavaa ihmiskunnan historiassa. Koska hän ennusti muitakin maallisia tapahtumia, niin miksei hän tällaisesta maininnut mitään, varsinkin kun kertoi kuinka aikanaan sitten autuutetut vierailevat eri planeetoilla ympäri maailmankaikkeutta.
Ja eikös hän itsekin, ainakin näyissään, käynyt jollain vieraalla planeetalla, jossa hän tapasi mm. Eenokin, koska tämä oli tullut kotiplaneetaltaan samaan aikaan vierailulle samalle planeetalle, jossa Ellen oli käymässä.
Kaiken kaikkiaan Ellenillä näyttää olleen mielenkiintoa avaruusmatkailuun.
Ja eikös hän itsekin, ainakin näyissään, käynyt jollain vieraalla planeetalla, jossa hän tapasi mm. Eenokin, koska tämä oli tullut kotiplaneetaltaan samaan aikaan vierailulle samalle planeetalle, jossa Ellen oli käymässä.
Kaiken kaikkiaan Ellenillä näyttää olleen mielenkiintoa avaruusmatkailuun.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olihan Ellenillä siivet selässä. Mitä, jos Ellen onkin Miikael, koska Miikael on niin tärkeä adventisteille.
vaan Jumalan profeetta. Hän puhui ja kirjoitti vain sen minkä sai Jumalalta ja mikä oli tarpeeliista seurakunnan rakennukseksi. Jumalan profeetan tunnistaa jo siitä, että hän ei ennustele ihmisten mieliksi, vaan pysyy laissa ja todistuksessa!
1.Timoteuksen kirje:
2:12 mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa. ----- Ellen ei noudattanut elämässään kristillisiä perusasioita. Joka on vähässä väärä oli sitä paljossakin. Tuo teksti ei jätä Ellenille mitään virkaa.
sitten Uuden testamentin seurakunnassa oli naisprofeettoja RAAMATUN mukaan?
Kerroppa yksikin opetus, joka on naisen opetusta Raamatussa. Kerro miksi apostoliksi valittavan tuli olla mies, kun Juudaksen tilalle valittiin seuraajaa. Olihan lukuisia naisiakin, jotka olivat seuranneet koko ajan mukana. Naisilla oli tehtävä naisten ja lasten parissa . Onhan heitä kuitenkin enemmistö. Paavalin opetus koski miesten opettamista.
että profeetta päättää, mitä profetoidaan. Tieto tulee Jumalalta. Kuussa käynnillä ei ole pelastushistoriallista merkitystä. Miksi Jumala olisi sellaista paljastanut?
pelastushirtoriallista merkitystä?