Blasphemy challengen kaverit lahjoittavat 1001 The God Who Wasn't There -leffoja. Sinun tarvitsee vain nauhoittaa ja pistää Youtubeen filminpätkä, jossa kiellät jumalan. Postikulut 8 taalaa joutuu maksamaan itse :)
http://www.blasphemychallenge.com/
http://www.blasphemychallenge.com/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä on aikuista touhua.
Mitä enemmän oon tätäkin hommaa huvikseen seurannut, sen lapsellisemmaksi menee.
Siis ihan sama kummasta tahosta kyse, lapsellista touhua vailla mitään toisten kunnioitusta. Pääasia että itse ollaan oikeassa ja julistetaan sitä julkisesti.
Kerrotkos kumpaa puolta edustat.
Uskovaisten vai ei uskovaisten???
Taitaa olla väärinkohdeltujen teinien hommaa koko touhu ? Taustalla käsitys siitä, että Jumala voidaan noin jättää ! Kysymys on tosi paljon suuremmasta...
Voi lapsiparat !
Kyse on siitä, kuinka ateisti sanomalla pari sanaa kykenee osoittamaan, kuinka uskovaiset ovat auktoriteettia palvovia pölvästejä, jotka pelkäävät jumalan sijasta kaikkein eniten sitä, että joku uskaltaa uhmata heidän omaan päähänsä kuvittelemaansa auktoriteettia.
voit itse katsoa niitä videoita, jos uskallat, ja jos typerät ennakkoluulosi antavat periksi, tuolla nettisivulla on linkki niihin. Näyttää siltä, että videoita ovat lähettäneet kaikenikäliset, enimmäkseen aikuiset.
"Taustalla käsitys siitä, että Jumala voidaan noin jättää !"
Raamatun mukaan Pyhän Hengen pilkka on anteeksiantamaton synti. Jos Jahven olemassaolon kieltäminen on jumalanpilkkaa, niin silloin Pyhän Hengen olemassaolon kieltäminen on Pyhän Hengen pilkkaa. Tällöin kieltämällä Pyhän Hengen olemassaolo pilkkaa Pyhää Henkeä eikä sitä Jahve anna anteeksi, jolloin on varmistettu paikka Helvetissä.
Uskovat totta kai yrittävät kieltää tämän ajatuksen, koska Pyhää Henkeä pilkannutta ei kannata käännyttää. Se on myös osoitus, ettei henkilö pelkää uskovaisten säälittäviä uhkauksia ja pelotteita olemattomista helveteistä.
Minä voin sanoa nuo taikasanat: Abrakadabra-hokkuspokkus-Pyhää Henki on olematon mielikuvitusolento.
Minä en pelkää teitä tai teidän uhkauksia. Jos uskotte Helvettiin, niin painukaa sinne säälittävien pelotteidenne kanssa.
No en edusta kumpaakaan puolta. Enkä haluaisikaan. Ateisteilla tuntuu olevan samanlainen tarve "käännyttää" uskovaiset, kuin uskovaisillakin.
Kunnioituksesta toisen osapuolen käsityksiä ja ajatuksia kohtaan ei kummallakaan osapuolella ole tietoakaan. Eikä sille ajatukselle anneta mitään arvoa, että ihmiset ovat erilaisia ja ajattelevat eritavalla, mutta tärkeintä on miten pystyä toimimaan erilaisten ihmisten kanssa, eikä vain niiden jotka ajattelevat samalla tavalla.
Onneksi on olemassa sekä ateisteja että uskovia, jotka kunnioittavat toisten ihmisten ajattelutapaa, eivätkä yritä "pelastaa" tai saada toista osapuolta "ymmärtämään" omaa totuuttaan mitä erilaisin keinoin, joista useimmat ovat hyvin henkilökohtaisuuksiin meneviä ja toista osapuolta epäkunnioittavia.
"Raamatun mukaan Pyhän Hengen pilkka on anteeksiantamaton synti."
Hmm.. jossain vaiheessa sain sellaisen käsityksen että käsitteeseen pitää ensin uskoa. Uskominen perustuu tiedolle, eli asiaa/käsitteeseen tutustumatonta ei voi kutsua pilkkaajaksi. Tyhmyyttä pilkataan ja se on inhimillinen ominaisuus.
Käsitteeseen perehdyttyään voi vain todeta että käsite ei ole uskottava, jolloin avuksi huudetaan uskoa. Jos usko perustuu kuvitelmaan niin mihin todellisuuden käsitys sitten nojaa?
Käsitteitä voi ja saa kritisoida. Kysymys tilanteesta jossa asiaan sen kummemmin vihkiymätön kertoo näkemyksensä ja sanoo oman mielipiteensä 'pyhästähengestä' ei liene jumalan pilkkaa.
Jumalan pilkkaaminen raamatussa käsitetään niin että ensin on olemassa henkilö joka tuntee jumalan ja tietää pyhänhengen ja uskoo näihin ja on jopa luovuttanut tälle asialle aikaansa, mutta sitten on alkanut pilkkaamaan ja halveksumaan niitä koska ...
Niin, en voi olla jumalanne pilkkaaja koska en tunne jumalaanne. En usko edes sellaisen olemassaoloon. Jos saisi vähän tarkempaa tietoa kuin raamatun , ehkä muutamia todisteita niin voisi kenties olla toisin.
Siteeraamalla viisaita lausuntoja voin vaan todeta etten tiedä. Hankala mennä asioiden edelle koska ei ole kokemusta kuolemisesta ja toisekseen, miksi elää jo sitä aikaa kuin olisi kuollut?
Elämme nyt ja sen tiedämme, huomenna voi olla toisin, se ratkeaa sillä hetkellä kun sydänpysähtyy. Totuus jumalasta , maailmankaikkeudesta ja sen sellaisesta.
Vinkkejä pyhiinvaellukselle lähteville.
Kannattaa ottaa AK-47 mukaan, siltä varalta että joudut puolustautumaan hulluja vastaan.
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id55076.html
Keskiajan katolilaiset myivät aneita, joilla saattoi ostaa taivaspaikan. Näköjään helvettipaikankin voi ostaa aneilla, heh heh...
...saat hyvän mielen.
http://www.msnbc.msn.com/id/16409851/site/newsweek/
Uskovaiset itse kehoittavat kieltämään kaikki muut jumalat paitsi omansa.
Tuo on loistava osoitus, ettei pelkää uskontoja tai niiden pelotteluja helveteistä sun muista.
I deny the existance of the Holy Spirit.
"Kiellä jumala, saat leffan!"
Jaaha, mutta minä haluaisin mieluummin saada peffaa. Mieluummin semmoista kireähköä naisten peffaa. Voisin sitä palkkaa kieltää useampiakin jumalia.
on liian luinen ja haluaisit siihen tiukkoja kurveja. en tiijä, saako niitä Jumalia kieltämälä, mee kysyyn Jalovaaran kokouksesta.
jota käyttivät taistolaiset jäsenhankinnassa. Varmasti toimisi ateistienkin värväämisessä, kristityillä kun tuntuu seksihommat olevan enempi boikotissa kuin saannissa. Mikä tekee minun maailmankuvassani täysin käsittämättömäksi, miksi kukaan haluaa moisen kanssa olla tekemisissä :D
Ovela konsti rahastaa ateisteja, lähetä 8 dollaria, ja jos vaikkapa 20 000 lähettää niin tienestiä olis noin 160 000$.
Välkkyä sakkia. ;=)
Uskovaisilta on helpompi rahastaa, vaikkapa kirkollisvero 1-2% tuloista.
Toivottavasti ei kovin moni mene halpaan.
Koska olet tehnyt päätelmäsi ollenkaan tutustumatta asiaan, niin kerron, että Yhdysvaltojen sisällä elokuvan saa ilman postimaksua.
Älä ole laiska, vaan tutustu asioihin.