Reinhard Bonnke saarnasi, 400 000 kuulijaa tuli uskoon:
http://www.sunpoint.net/~patato/lls_list.html
http://www.sunpoint.net/~patato/lls_list.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kaiken maailman saarnamiehet kertovat tuhansien uskoontulemisesta, ihmeparantumisista ja kuolleistaheräämisistä - helluntailaisten uskoessa KAIKEN.
...tutustuit omaan linkkiisi.
http://www.heinola.org/~patato/R-Bonnke.pdf
Hänen kokouksissaan on kuollut lapsia väentungokseen. Heitä hän ei ole kyennyt herättämään henkiin, vaikka väittääkin herättäneensä sikäläisen pastorin (joka ei tietenkään ole totta)
Bonnke ja Hinn ovat molemmat sellaisia setiä, että pois alta! Bonnke oli aikoinaan ilmeisesti rehellisin ottein liikkeellä, mutta nykyään hän on busines-mies siinä missä Hinn.
Katsokaa ja ajatelkaa - KERRANKIN AJATELKAA: http://www.youtube.com/watch?v=upM4fe1-4Uo
Hitlerin esikunnasta joku, olikohan Gobbels, sanoi: valheen pitää olla riittävän suuri, silloin kansa uskoo siihen.
Uskohan on täynnä ristiriitaisuuksia, tulkinnanvaraisuuksia ja suoranaisia valheita. Nyt on kyse vaan siitä, kuinka paljon saa valehdella, jotta ei kutsuta valehtelijaksi?
Hinn, tai Koivisto ovat menneet jo aika pitkälle tyhjissä lupauksissaan, eivätkä ilmeisesti läheskään kaikki helluntailaiset allekirjoita heidän puheitaan.
Perusluterilaiset pitävät helluntailaisia armolahjoineen vähintäänkin liioittelijoina, mikä suoremmin sanottuna tarkoittaa samaa kuin valehtelija.
Missä on siis raja? Mihin saakka uskon varjolla saa valehdella, jotta ei tee syntiä. Saako jumalan nimiin aina valehdella?
Perinteinen aivopesun ja yleiseen mielipiteeseen vaikuttamisen periaate on sekin, että toistetaan sama asia riittävän monta kertaa riittävän kauan, niin ihmiset alkavat uskoa siihen.
Kreationistit ovat esittäneet samat, monta kertaa kumotut väitteet, vuodesta ja jo vuosikymmenestä toiseen. Vaikka se onkin ajanhaaskausta ja resurssien tuhlaamista, niin mielestäni tiedemaailma voisi ottaa vähän jyrkemmän suhtautumisen ja ottaa ajoittain osaa julkiseen keskusteluun aiheesta.
Todisteet evoluutiosta on, vastatodisteita ei ole, kreationistit jäävät usein kiinni valehtelemisesta - homma olisi selvä, kunhan ihmisille kerrottaisiin tosiasiat ja havainnot.
..........