ilman pilkkaa oma versioni. Ja Jumala loi ihmisen, omaksi kuvaksensa Hän heidät loi. Mieheksi ja naiseksi. Mutta katso, kun Hän oli luonut miehen, Hän ajatteli: ei perhana tuommonenko siitä tomusta tuli. Ja päätti tehdä seuraavan kisällityönsä muista aineista. Otti mokoma mieheltä kylkiluun ajatellen että tuommonen luuseri pärjää vähän vähemmälläkin luumäärällä. Ja todella Hän oli työhönsä tyytyväinen ja oli Hän ylpeä siitä
todellinen luomiskertomus
hannajohanna
29970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
sitten voisit kertoa että oletko feministi?
Vastaus kysymykseesi olenko feministi, voin rehellisesti kertoa että olen jotakin vielä hurjempaa. Olen jotain todella hirveätä: sovinisti joka on nainen ja kulkee miehen vaatteissa etsien kuin kiljuva jalopeura kenet voisi niellä. Pelastakoon itsensä ken voi!
Ok. :D
elämänrytmi aiheuttaa kaikenlaisia ongelmia. Liikunta auttaa oireisiin mutta niihin on myös lääkkeitä. Identtiteettikriisin ne eivät valitettavasti pure...
http://img.photobucket.com/albums/v292/combaxacrax/religion.jpg
Olen tullut järkiini jo ajat sitten. Suosittelen lämpimästi, koska olen saanut rauhan, jota ei todellakaan ennen edes tarjottu.No joo,en halua loukata ketään ja jokainen ajattelee tykönänsä omaksi parhaakseen.
Tiedätkö kuinka käy niille, jotka vääristelevät sanaa?
Kritisoida ehkä voit, mutta jos sekin perustuu tahalliseen pilkkaamiseen, niin silloin pilkaat kaikkia ihmisiä.
Vai sinäkö olet rakentanut maailman?
Noh, en minäkään sentään aivan huumorintajuton ole, mutta joskus leikkikin voi olla liian vakavaa.
"mutta leikkikin voi olla liian vakavaa".
Tarkoitin, että leikkikin voi olla liian vaarallista.
Mene pilkkaamaan Koraania! Sulta tulee kuset housuihin!
Helppo on pilkata sitä, joka kääntää toisen poskensa.
En tosissanikaan ole tarkoittanut pilkaksi. Toin vain esille ajatuksen siitä, että isoa kirjaa voidaan lukea ja luetaankin siten kuin itse halutaan.
Olen tuonut tämän saman tekstini aikanaan seurakunnan(ev.lut) pastorille, ja hän oli asiasta samaa mieltä.
Tämä ei ole oikea foorumi käydä uskonasiakeskustelua, mutta halusin tuoda esiin mahdollisuuden miten naisnäkökulmasta voidaan samaa tekstiä käsitellä.
ton Kirjasta, siis siitä pyhästä???
Tai siis feministithän lukee lukee rivien välistä, lisäten riveille jotain sellaista mitä siellä ei ole. Miksi Raamattu olisi poikkeus.
Ethän sinä pilkkaa. Etkä loukkaa ketään kuin ihan pikku, pikku vahingossa. Olethan muiden yläpuolella. Ainakin luusereiden - uskisten ja miesten. joita sinä pilkkaat:
Ihan totta, sinä kerrot vain "totuuden".
Jumala = mokoma
mies = luuseri
sinä = sovinisti
Olikos tapaamasi pastori muuten nainen? Ei kai ? Olisi mukavaa kuulla, mistä srk:sta olet lähtöisin. Se, mitä sinulle on Raamatusta opetettu, on kääntäen näin: Jumala loi miehen ja naisen - naiseen Hän pettyi. En ole ikinä kuullut edes vanhoillisimpien miespastoreiden suusta tällaista. Ja jos olisin tulkitsisin valheeksi tai vääristelyksi.
Siis, missä srk:ssa näin opetetaan ? ja
Miten tuota tekstiä käsitellään miesnäkökulmasta?
Niinhän se on että on helppoa olla viisas kun on itse oikeastaan täydellinen ja tosi kova luu miehisenkin mittapuun mukaan.
Näistä asioista joita pilkaksi myös nimitetään löytyy mykistäviä faktoja jos haluaa ne oikein ymmärtää, mutta uskon että sellaisen keskustelun paikka on uskontoaiheisilla sivuilla.
Joten siellä voin kansaa alkaa valistamaan.!
annat tätä uskon valistusta? Eikö raamatun vois jättää ton miesvihan ulkopuolelle?
"yleistä uskonnosta" on hyvä palsta esittää näkemyksensä, tällä hetkellä aktiivisista kirjoittajista löytyy niitä jotka tietävät mistä puhuvat ja voivat ne faktat osoittaa :D
Ei vain ole löytynyt montaakaan objektiivisen ajattelukyvyn omaavaa täältä sinne niuhottamaan. Tervetuloa vaan kurmuutettaviksi. Feminismipalstalle eivät kuulu "jumala loi ja meis on ylempänä" -soopa, löydätte luun kurkkuunne paremmin muualta.
***
Sl. 24:6 Älä vastaa tyhmälle hänen tyhmyytensä mukaan, ettet itsekin saisi tyhmän nimeä.
Kova luu :) Eikö luupää?
Ihminen loi jumalan.
Jos nainen on tehty miehen kylkiluusta ja mies on sika, niin mikäs nainen on? Kyljys!
13. Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä
"älä vittuile jos et osaa"
***
10. Ja katso, nainen tulee häntä vastaan, porton puvussa, kavala sydämeltä.
11. Hän on levoton ja hillitön, eivät pysy hänen jalkansa kotona;
tuona aikana pal mittää ymmärtänehet. Jumalan suuhun pistävät kaiken laasta paskoo.
Kiva sananlasku. porton vaatteissa eikä pysy kotona? kyllä minäkin milelläni kotoa lähtisin jos vain saisin sen lapsenvahdin hetkeksi...
Onko muutkin kuin portot ja kotona pysymättömät sydämeltään kavalia?
Mitä jos jäsentäisit ajatuksiasi välillä itse tuon loputtoman suoran siteeraamisen sijaan? Voisi olla virkistävää.
***
itse olen uskovainen, mutta kuitenkin ihan sama, mitä ihmiset kirjoittelee, kun voinhan mäkin heidän aatteilleen/ajatuksilleen nauraa.
mutta asiaan. onpahan tästä huomattavissa miesvihaa/halveksintaa taas. vitsillähän se on kerrottu, mutta vastaavasta miehen kertomasta vitsistä mies leimataan heti sovinistiksi!!..mitä se ei ole. joten oletan, ettet säkään naissovinisti ole.
ÖÖ..en enää muista miten mun piti muotoilla, mut pointti on se, että niin kuin miehet naisista kertovat vitsejä, niin saahan ne naisetkin samoin vastata. eihän kenenkään siitä suuttua pidä.
tota intoiluani. Ei se pitemmän päälle toimi,onhan sillee turhakin toisia loukata ja ärsyttääkin.
Tässä kun yritetään kuitenkin ihmisen kirjoissa kuljeskella itsekukin.
Tietty joskus tulee kokemuksia joita tarvii saada arvostella ja purnatakin.
Ja kai se vaikuttaa ku olen rakastunut mieheen hirmusesti ja joudun kilpailemaan vaimon kanssa huomiosta kakkosena. Jatkoja sulle ja kevättä rint-aan,-toihin.
Aloittajalle:
Pidät itseäsi naisasia-ihmisenä ?? Kuitenkin viimeisessä viestissä puhut maan-naisesi perheen rikkomisesta. Mitäpä siitä, että vaikeutat "sisaresi" elämää? Tosi FEMINISMIÄ !!! Ai niin, eihän sinulla ole mitään vastuuta, se on sen uskottoman ukon syytä.
Sinä vain annat kevättä rintoihin ja pers..... , eiku perheeseen !!
Punpuli-pulipuli pääpälle:
Käsitinkö oikein: Vitsin muodossa naisvihaa tihkuvat jutut ovat ihan OK ? Ja sinä olet SE nainen, joka muiden naisten ylitse antaa tässä luvan ? Oletko muiden (naisten) YLÄpuolella ??
Ps: Huorat rikkovat perheitä rahasta. Miksi sinä??
on ihan mukava kilpailla huomiosta, varsinkin kun toinenkin ihminen on hyväksynyt ja tietoinen tilanteesta.
sinulta vain on tainnut tosi rakkaus jäädä kokematta, etkä tiedä mitä tosi ystävyys tarkoittaa naisten välillä.
perheen rikkomis- ajatus on taas pikku osoitus siitä että omaan mieleesi ainoa liittyvä piirre on OMISTAMISEN pakko ja sitä myötä hallitsemisen tarve.
vaikuttaa jälleen ihan miehiseltä peruskamalta tekstisi.
ja hän ei ota vakavasti mitään ihan heittomielessä sanottua. naisviha/miesviha yleensä ilmenee ihan muulla tavalla kuin arkipäiväisissä mies/naisvitseissä. paljon on vitsejä ihmisten sukupuolten välille muodostettu naisen logiikka ja miehen yksinkertaisuus pohjalta. se ken joka helvetin kohdan ottaa vakavasti ja itseensä, niin sitten ottaa. puhuin yleisesti, en minkään perkeleen mies nainen vastakkainasettelun takaa, kun se on niin saatanan aivotonta touhuu vetää joka juttu siihen.jos toinen sukupuoli sitten ei saa kertoa sukupuolisia vitsejä, niin ei sitten toinenkaan. Luonnollisesti rajat on oltava, huumorin pitää olla hauskaa, ei vakavaa ja loukkaavaa. Toiset ihmiset vain loukkaantuvat helpommin kuin toiset. Sen olen huomannut, että jos sanon samoin naiselle, kuin se mulle niin sehän ottaa sen itseensä.
mutta ilmeisesti se on niin, että vitseissä, runoissa, saduissa ym. ei saisi koskaan mainita sukupuolta, kun joku niistä vetää heti jollain ihmeen tavalla syrjivän mielipiteen.
Miksi Jumala loi ensin Aatamin ja vasta sitten Eevan?
Siksi, että jos Jumala olisi luonut ensin Eevan, ei hänellä olisi ollut juuri sanan sijaa siinä, millainen Aatamista tehdään.
Aika terävä kommentti. Tollaiset saa sumuiseen päivään vähän fiilistä.