Mihin koira karvoistaan pääsee eipä mihinkään.Venäjä on epäluotettava ja kehittymätön naapurimme ja ainoa oikea tapa on että suhtaudumme varauksella siihen.Maa jossa kiehuu tapetaan ja oikeuslaitoskin on "luotettava"voi tapahtua paljonkin muutoksia.Historialla on yksi tehtävä sieltä saa ilmaista oppia miten tulee suhtautua mihinkin.Venäjän vientikin perustuu raakaaineisiin vähän kuin Afrikankin ja kumpikaan ei voi kehuskella millään hi-tec tuotteilla.Me elämme kehitysmaan naapurina ja siitä pitää vetää johtopäätökset ja olla mieli avoimena suhteissa heidän kanssaan mutta aina kuitenkin "järki päässä".
Venäjä voidaan lukea samaan kastiin Afrikan kanssa
Rea Listinen
7491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tänään on vaalit !
huono yleistieto, kun Afrikka on maan-osa ja Venäjä on valtio. Kirjoituksestasi saa käsityksen, että Afrikka on samankaltainen valtio, kuin Venäjä.
No sano edes yksi Afrikan maa, joka on samanlainen kuin Venäjä?
No muutenkin tuo kirjoitus oli aika lapsentasoa oleva, joka paljastaa huonon yleistiedon asiasta, kuin asiasta. Ja mitään perusteluja näille "faktoille" ei ollut.
Väitti myös Afrikkaa valtioksi.
"Me käytimme paljon aikaa puhumalla Afrikasta niin kuin meidän pitäisikin. Afrikka on valtio, joka kärsii uskomattomasta sairaudesta."
taitaakin olla Bushin hengenheimolainen.
Tyhjentävä arvio naapurista.Kympin arvoinen kirjoitus.Hyvä hyvä Rea Listinen.
suurin kaatopaikka ja Karjala nykyään osa sitä. Sivistyneiden ihmisten, kuten suomalaisten, ei kannata sen perään haikailla.
Venäjän väkiluku putoaa joka vuosi lähes miljoonalla ja mikä parasta, tämä on etnisistä venäläisistä pois, esim. muslimeita maassa on enemmän kuin koskaan. Siihen ei Pyhällä Putinilla ole nokan koputtamista, kaikkien suomalaisten on syytä olla sekä vahingoniloisia että tyytyväisiä liikakansoituksen vähenemiseen.
Lehtipuun mielestä Zairekin ajaa kohta tärkeydessään Venäjän ohi, koska syntyvyys on siellä suurempi. Onkohan Markuksella vauvakuume?