Saddamin päivät on pian luetut ja irakilaiset vapautuu Saddamin hirmuvallasta
Irakilaiset ottavat amerikkalaiset joukot vastaan vapauttajina kun sota alkaa ensi yönä klo 3 jälkeen
Joukot ovat jo siirtyneet hyökkäysasemiin Kuwaitin ja Irakin rajalle ja odottavat vain käskyä aloittaa hyökkäys
Irakilaiset ottavat amerikkalaiset joukot vastaan vapauttajina kun sota alkaa ensi yönä klo 3 jälkeen
Joukot ovat jo siirtyneet hyökkäysasemiin Kuwaitin ja Irakin rajalle ja odottavat vain käskyä aloittaa hyökkäys
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinhän ne neuvostoliittolaisetkin luulivat, että suomen työväki ottaa puna-armeijan vapauttajana vastaan ;-)
pistetään Bush hirteen ja suolataan kaikki vastaantulevat USA:n kansalaiset!
Itse ainakin haluaisin seistä kivääri kourassa jenkkejä teurastamassa, vaikka henkihän siinä menee.
...taistelu vasta alkaa kun Saddamin aika päättyy.
Käykö jenkkien pahemmin kuin Vietnamissa konsanaan.
Hirvittävä sota kuitenkin vasta Saddamin jälkeen -miksi se pitää aloittaa ? Toivon olevani väärässä ennustelussani.
"Käykö jenkkien pahemmin kuin Vietnamissa konsanaan?"
Tilanne on aivan toinen kun Vietnamissa, siellä oli jo sisällisota meneillään, johon Neuvostoliitto ja USA sotkeentui.
Siinä käytiin idän ja lännen sotaa jossa Vietnam oli välikappaleena. Täällä on jotenkin vääristynyt kuva kylmänsodan maailmasta 60-luvulta, koska moni kirjoittaja ei ollut vielä syntynyt.
Jos jenkit tekivät pahojaan Vietnamissa, heille ei hävinneet pohjois Vitenamilaiset eikä heidän takapiruinaan taistelevat neuvostoliittolaiset....Pool Potista puhumattakaan.
Nyt on se tilanne, että Neuvostoliiton konkurssin jälkeen ei pitkällisiin taisteluihin löydy tukijoita, ei henkisiä, eikä aineellisia.
Sota vaatii materiaalia, Vietnaminsodan aikaan jenkkien aseteollisuus pyöri lähes täysillä ja koko Nuevostoliiton metalliteollisuus nojasi aseiden tekemiseen, 60% työvoimasta valmisti suoraan aseita ja sotatarvikkeita.
Emme ole oppineet historiasta mitään - tyhmyyden ylistys oli puheenvuorosi !
Mielikuvasi olisi optimiratkaisu tämän hetken tilanteeseen, mutta mahtaako toteutua? Tällä hetkellä ei voi muuta kuin toivoa, ettei Irak tee suurta vastarintaa, siviiliväestö ei kärsisi ja Saddam saataaisiin syrjäytettyä ilman suurta valtatyhjiötä tai nukkehallitusta.
Toivotaan parasta. Olisin toivonut rauhanomaista ratkaisua kriisiin, mutta se on mahdotonta( ehkä vallankaappaus Irakissa viimeisten 11 tunnin aikana?).
Pelkään, että Saddamilla on sen verran järkeä, ettei hän lähetä joukkojaan aavikolle vaan pitää joukot kaupungeissa, jolloin sota pitkittyy ja humanitaarinen katastrofi on valmis.