Turhuuksien turhuus

Sama turha väittely näköjään täällä edelleenkin (uskikset vs. ateistit) vaikka en ole varmaankaan vuoteen jaksanut täällä käydä.

Milloin te opitte, että uskiksiin ei tehoa järkipuhe? Sitäpaitsi onko mitään turhempaa ajanvietettä kuin väitellä mielikuvitusolennoista?

Luulisi ihmisillä olevan parempaakin tekemistä :D
8553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pitää tylsinä hetkinään päteä. :D

***

Äänestä
  • Tietenkin on täydellistä ajanhukkaa tarjota järjen valoa umpipimeille taikauskoisille luupäille, joilla ei ole mitään edellytyksiä järjellistä tekstiä analysoida. Mutta kun mulla on keuhkoputkentulehdus ja nyhjötän kotona sairaslomalla ja kun ei oo hirveesti muutakaan ajankulua, niin tämä sentään tarjoaa hilpeetä ajanvietettä. Ainahan sitä saa viikon parhaat naurut, kun lukee noiden toistaitoisten surkeita räpellyksiä. Toisaalta onhan tää vähän liiankin helppoa, kun uskiksilta ei koskaan saa mitään älykkäitä vastauksia, kun eihän niillä raukkaparoilla ole mitään edellytyksiä sellaisia vääntää. Mutta on niitten joukossa pari kolme, jotka osaa kirjoittaa jopa yhdyssanoja...

    Äänestä

  • sössönsösseli kirjoitti:

    Tietenkin on täydellistä ajanhukkaa tarjota järjen valoa umpipimeille taikauskoisille luupäille, joilla ei ole mitään edellytyksiä järjellistä tekstiä analysoida. Mutta kun mulla on keuhkoputkentulehdus ja nyhjötän kotona sairaslomalla ja kun ei oo hirveesti muutakaan ajankulua, niin tämä sentään tarjoaa hilpeetä ajanvietettä. Ainahan sitä saa viikon parhaat naurut, kun lukee noiden toistaitoisten surkeita räpellyksiä. Toisaalta onhan tää vähän liiankin helppoa, kun uskiksilta ei koskaan saa mitään älykkäitä vastauksia, kun eihän niillä raukkaparoilla ole mitään edellytyksiä sellaisia vääntää. Mutta on niitten joukossa pari kolme, jotka osaa kirjoittaa jopa yhdyssanoja...

    Kauniisti ilmaistu. Copy&paste -tekniikan ne kyllä osaavat, mutta pyydäpä jäsentämään ajatus Ihan Itse... tulee hyvin hiljaista.

    ***

    Äänestä

monta vuotta tv-sarjaa nimeltä Teho-osasto. Olin riippuvainen siitä, kunnes yhtäkkiä vapauduin.

Tämä palsta muistuttaa sitä. Täällä on vakkariateisteja, kuin sarjan lääkäreitä. Tänne virtaa oirehtivia hihhuleita. Monet ovat parantumattomia tapauksia.

Ei sen kummempaa.

Äänestä

ku kone on auki, niin muutama klikkaus ja on taas täällä. Se on liian helppoa. Jos tänne pitäisi kävellä vaikkapa 50 metriä, niin tuskin täällä ketään olisikaan.
Ja on siinä oma viihteensä, kun uskis höpöttää, että ateisti on uskova, ja vieläpä sokea sellainen.

Äänestä

Taitaa olla se aika vuodesta kun poliisilla on piiritys tilanne siellä täällä ja hanget hohkaa valkoisina.

Ihmisissä pimeän talvenjälkeen kirkas hanki tms. laukaisee psykoottiset oireet ja meininki on suoraan hostages elokuvasta.

Sama meininki täällä ateismi palstalla ja varmasti muualla. Maailmassa on paljon pielessä eikä murehtiminen muuta mitään.

Meitä uhkaa flunssa, linnut tulevat, meteorit putoaa taivaalta, äärihihhuli voi räjäyttää itsensä, mennään naton mukana hullujen tappo peliin, vedenpinta nousee, myrskyt uhkaavat ja maapallon lämpötila nousee, työpaikat katoavat ulkomaille, siirtolaisuus lisääntyy, maailmassa puhkeaa siellä täällä suunnattomia sotia.

Kevät on tullut ja lumi alkaa sulaa. Eli ei mitään uutta auringon alla. ^^

Äänestä

(kuumetta ja flunssaa) on kiva ajankuluksi pyöritellä vähän uskovaisia. Vähän kuin leikkisi apinoiden kanssa ja syöttäisi niille pähkinöitä.

Äänestä

No ei kai kukaan meistä oikeasti usko pystyvänsä tappelemaan dogmaattista uskoa vastaan ,saatika käännyttämään vastapuolta. Herkkäuskoisille ja helposti höynäytettäville vaan on yksinkertaisesti kiva nauraa. Ei näillä palstoilla vakavaa keskustelua ole tai tule olemaan. Kumpikin osapuoli jauhaa omaansa, ja "ne toiset" eivät kuuntele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gazpacho kirjoitti:

Sama turha väittely näköjään täällä edelleenkin (uskikset vs. ateistit) vaikka en ole varmaankaan vuoteen jaksanut täällä käydä.

Milloin te opitte, että uskiksiin ei tehoa järkipuhe? Sitäpaitsi onko mitään turhempaa ajanvietettä kuin väitellä mielikuvitusolennoista?

Luulisi ihmisillä olevan parempaakin tekemistä :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu