Lähetystyötä pitäisi tehdä Suomessa enemmän ja

Smos

Nimenomaan normaalin kansan keskellä ja siten että homma ei tökkää heti heidän asenteisiinsa.
Vaikka melkein kaikki ovat kristittyjä niin silti suurin osa on pelkkiä tapauskovaisia. Ja monet kirkosta eronneet jättää lapsensakin kastamatta, aika karua. Pitäisi miettiä millä nämä saataisiin ottamaan asiat tosissaan.

8

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsmars

      Puhut tärkeästä asiasta. Paljon muuta emme voi kuin elää itse mahdollisimman aidosti ja syvästi, nöyrästi arkielämässä kutsumuksemme mukaan. Meitä ei niinkään kuunnella, enempi luetaan, seurataan elämäämme.

    • Huhahhhei

      tosissaan? Ja ruveta luulemaan, että maapallo on 6000 v vanha? Palavat pensaat ovat oikeasti puhuneet virkaheitoille lammaspaimenille? Hipit ovat kävelleet vetten päällä? TUOLLAINENKO pitäisi alkaa ottamaan vakavasti? Siinäpä teille on loppumaton työmaa :)

      • tunnusta pois,

        että asiat sinua kiinnostavat! Et muuten roikkuisi aten kanssa tällä palstalla jatkuvasti ja muillakin kristittyjen palstoilla. Hienoa, kun viihdyt. Tervetuloa toistekin.


    • ,;;;;;;;;;;;;;;

      Ne ihmiset siellä kehitysmaissa ovat kuitenkin ehkä vähän helpompia käännytettäviä... No sopii yrittää ;)

    • olisi myös

      jos kaikki, jotka eivät tunnustaisi selkeästi sitä uskoa, mitä kirkko heiltä vaatii, voitaisiin heti tappaa kuten ennenvanhaan tapana oli. Tai edes vähän kiduttaa, jotta löytäisivät Jeesuksen.

    • Atte Ateisti

      "Ja monet kirkosta eronneet jättää lapsensakin kastamatta, aika karua."

      Jos molemmat vanhemmat ovat kirkosta eronneita, kirkon sääntöjen mukaan he eivät saa kastetta lapselleen. Edes toisentulisi olla kirkon jäsen.

      Toisaalta ihmettelen miksi kirkkoon kuulumattomat haluaisivat lapselleen seurakunnallisen siteen jos eivät halua sitä itselleenkään.

      • olet oikessa

        atte ateisti. Lapsia ei todellakaan saa kastaa, Raamatunkaan mukaan, vaan kasteen saa ottaa vain uskonsa Jeesukseen Kristukseen tunnustava henkilö.
        Lapsi, tai vauva ei pysty tunnustamaan, koska ei vielä käsitä muutakaan puhetta ja ei osaa mitään tietoa käsitellä! Kiitos atte ateisti tuestasi ;)

        Jumalan hullu


    • kjtrh

      saatanan homo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      244
      3307
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1975
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1523
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1466
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1394
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      471
      1385
    Aihe