Joku ei tiedä tätä ja teki seuraavan aloituksen, jossa hän väittää Jeesuksen rikkoneen omia lakejaan. Siitä tiedämme ettei aloituksen tekijä ole uskossa, että hän luulee Jeesusken oleen rikollinen. Uskova ihmien tietää sen Raamatun sanan mukaisesti, ettei Jeesus rikkonut yhtään käskyä. Ei meillä olisi pelastusta jos Jeesus ei olisi piänyt kaikkia käskyjä, sillä lain rikkoja joutuu kuolemaaan. mutta Raamattu väittää että Jeesus ei tehnyt syntiä, vaan kuoli viattomana toisen kuoleman, meidän puolestamme. Että ateistit, menkää pois Jeesukseen uskovien adventistien palstalta. Hyvästi!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000024477489
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000024477489
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä, että itse näin suoraan tunnustat, että et usko Raamatun Sanaan. Aloituksessa on lainattuja lauseita Raamatusta, sekö tekee ihmisestä ateistin?
Eikös siellä Raamatussa sanota, että OLEMME IRTI LAISTA. Tämän ovat muut jo ymmärtäneet, paitsi adventistit.
En tule halveksimaan Jumalan lakia, vaikka kuinka sitä vaatisit. Se on minulle mahdottomuus uskoontuloni jälkeen (en ole tämän aloittaja).
Mutta oletkohan sinä oikeasti uskossa vai luuletko vain tulleesi uskoon ja tarraudut lakiin, siihen KIRJAIMEN VANHAAN Mooseksen lakiin.
Roomalaiskirje:
7:6 mutta nyt me olemme IRTI LAISTA ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa EMMEKÄ KIRJAIMEN VANHASSA.
2.Korinttolaiskirje:
3:6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan UUDEN LIITON palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä KIRJAIN KUOLETTAA, mutta Henki tekee eläväksi.
eletä.Mutta meillä adventisteilla on se Jumalanlaki sydämessä,niin ettemme tietoisesti HALUA tehdä mitään väärää,emme edes rikkoa lepopäivä käskyä.Vaikkakin olemme Jeesuksessa vapaat KAIKESTA lainalaisuudesdta,niin rakkaudesta Jumalaan ja lähimäisiin teemme kaikessa kuitenkin Jeesuksen ja Pyhän Hengen avulla sen mikä on OIKEIN!Kiitos Jeesus kallis,että sinä OLET HEIKOISSA VAHVA,AAMEN!
te taas palvotte epäjumalaa, joka käskyy hylkäämään Jumalan moraalilain. Sillä epäjumalalla on nimi: saatana.
Raamatussa ei puhuta mitään moraalilaista, mistä sellaisen olet keksinyt?
Jumalan Henki ei sodi Jumalan lakia vastaan ja luulo ei ole tiedon väärtti.
Tarautminen taas on Kristukseen tarautumista.
Hebrealaiskirje:
4:9 Niin on Jumalan kansalle sapatinlepo varmasti TULEVA.
EI SIIS NYT OLEVA, VAAN TULEVA
EIKÖS TÄMÄKIN ALOITUS ÄRSYTTÄNYT SINUA, KUN ALOITUKSEN TEKIJÄÄ YRITIT TYHMÄKSI HAUKKUA, SAITKO KANNATUSTA MUILTA?
RAAMATUSSA sanotaan, että jos tunnusti Kristuksen, oli erottava synagoogasta, silloin ei voinut enää viettää sapattia, kun pääsy synagoogaakin oli kielletty. Eiväthän adventistit voi viettää sapattia ilman adventtikirkkoa, vai kuis on?
9:22 Näin hänen vanhempansa sanoivat, koska pelkäsivät juutalaisia. Sillä juutalaiset olivat jo sopineet keskenään, että se, joka tunnusti hänet Kristukseksi, oli EROTTAVA SYNAGOOGASTA.
21:21 Mutta heille on kerrottu sinusta, että sinä opetat kaikkia pakanain seassa asuvia juutalaisia luopumaan Mooseksesta ja KIELLÄT heitä ympärileikkaamasta lapsiaan ja vaeltamasta säädettyjen tapojen mukaan.
Ilmestyskirja:
2:9 Minä tiedän sinun ahdistuksesi ja köyhyytesi - sinä olet kuitenkin rikas - ja mitä PILKKAA sinä kärsit niiltä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan ovat saatanan synagooga.
3:9 Katso, minä annan sinulle saatanan synagoogasta niitä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan VALHETTELEVAT; katso, minä olen saattava heidät siihen, että he tulevat ja kumartuvat sinun jalkojesi eteen ja ymmärtävät, että minä sinua rakastan.
Ettekö hyväksy sitä.Otsikkokin oli hyvä tehkää niin kuin Jeesus teki sapattina.
Koska he puhuvat sapatista enemmän kun muista käskyistä yhteensä.
Tuollainen viesti, että hyvästi.