Kuulin juttua et kuorma-autokortin saaminen hankaloituis jatkossa huomattavasti, että sitä ei enää vois ihan kuka tahansa pulliainen autokoulussa suorittaa, vaan pitäis suorittaa jonkunnäköinen tutkintokin yms.
Versioita huhusta on monenlaisia, joku sanoi, että laki astuisi voimaan jo ensi vuoden alusta, toinen taas, ettei heidän autokoulussaan ollut mitään tietoa milloin tämä tulisi voimaan.
Miten on?
Versioita huhusta on monenlaisia, joku sanoi, että laki astuisi voimaan jo ensi vuoden alusta, toinen taas, ettei heidän autokoulussaan ollut mitään tietoa milloin tämä tulisi voimaan.
Miten on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuorma-autokortin suorittaminen vaikeutuu jonkin verran. Täyden C:n saa pääsääntöisesti vasta 21 v. C1:n 18 v. Oikeus ajaa ammatikseen (sitä tarvitseville) hankitaan erikseen (tai käytännössä kait voidaan tehdä aika integroidusti samallakin). Ammattiajoluvalla lienee mahdollista päästä pörräämään jo 18 v. Voi vielä muuttua...
...kuski pystyy tekemään moottoriremontin ulkosalla. Edellytyksenä on, että kuskilla on työkalut ja varaosat mukanaan.
N-liiton aikana se osattiin tehdä ainakin Leningradin ja Moskovan välisellä tiellä.
teoriaa autokoulusa tms. paikassa jopa 800 (kahdeksansataa) tuntia ja lukemalla moninaisia kirjoja ja ymmätämällä ne. Kaikki tentitään ja siitä tulee jonkinasteinen kevyt ammattitutkinto.
Autot muuttuvat järeiksi, eli suuriksi. Umpikopat (lava), taka- ja sivunostimet, voiman ulosotto, perushuolto- ja korjausosaamiset yms. testataan ja osoitetaan.
CE- kortti on jo sitten ihan eri juttu.
Maksaa n. 48.000 €uroa. Siis melko kallista. Alkamisajankohta joskus 2009-2010.
Samalla muuttuu ns. kotiopetus b- kortille. Lisää ajoja, kiinteät kytkin ja jarrupolkimet, ajopäiväkirjan pitäminen, isiope inssiiin ja vaativampiin teoriakokeisiin ja paljon muuta. Opetus tulee tapahtumaan yhteistyössä autokoulun kanssa, eli siellä koulussa. Isäkin tulee testatuksi, tai se äiti.
Hinnat saisi tosin laskea, kuten olemme saaneet kuulla.
Ope.
Täytän 18 alkuvuodesta 2008, aloitan autokoulun syksyllä 2007. Voinko siis vielä suorittaa BC-kortin ihan sellaisena kuin tähänkin asti sitä on saanut suorittaa?
Saanko ajaa ammatikseni kuorma-autoa tällä kortilla?
"Täytän 18 alkuvuodesta 2008, aloitan autokoulun syksyllä 2007. Voinko siis vielä suorittaa BC-kortin ihan sellaisena kuin tähänkin asti sitä on saanut suorittaa?
Saanko ajaa ammatikseni kuorma-autoa tällä kortilla? "
-itsellä sama ongelma, entäs A-kortti?
haluaisin tietää kanssa voinko saada c kortin 18v.