100 toistoa

kokeilisin

punttiohjelmaa jossa tehdään 100 toistoa. kannattaako? onko kellään kokemusta kyseisestä ohjelmasta? Parantaako se sarjamääriä treenissä kun ittellä tuntuu että toistot jumiutuu tuohon kymmenen tienoille millä painolla tahansa. eli maitohapot jyllää... aina olen tehnyt toistoja n.8-10 perustreenissä kovalla intensiteetillä. just 2-3 sarjaa jaksaa per liike, sitte on ihan piipus. liikkeitä treenis on 4-5. kauanko/kuinka ohjelmaa kannattaa tehdä?

6

2682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sssgdgdg

      100 toistoa on ihan jees jos otetaan yks nolla pois :]

      • 10000000000000

        vaihtele älä junnaa samalla ohjelmalla.


    • penkissä

      kahdeksaan minuuttiin. Kyllä noi sarjat ainakin toimii.

      • Kyllä

        Nuo 100 toiston sarjat ovat tosiaan hyviä tuomaan poikkeuksellista shokkia lihakselle. Lienee hyvä selvittää, kuinka ne on alunperin suunniteltu tehtäväksi, tarkoituksenahan ei tosiaankaan ole tehdä niin pienellä painolla, että saa 100 tehtyä yhdessä sarjassa. Tuolla aloittelijoiden osiolla olevasta treenitermistö osiosta saa väärän kuvan tästä menetelmästä.

        100 toiston menetelmän päätarkoitus on nostaa harjoituksen teho todella korkealle. Eli tehty työ (nostettu kilomäärä) aikayksikköä kohden on erittäin suuri.

        Homma menee näin. Valitaan sellainen paino jolla jotain liikettä saadaan tehtyä 20-25 toistoa loppuun saakka vedettynä. Pidetään 20-25 sekunnin tauko ja tehdään uusi sarja. Taas 20-25 sekuntia taukoa ja uusi sarja. Tätä jatketaan kunnes 100 toistoa on täynnä. Jokainen osasarja viedään siis aivan loppuun asti, kunnes yhtään toistoa ei enää tule.

        Menetelmä sopii erityisesti jaloille ja liikkeeksi kannattaa turvallisuuden vuoksi valita jalkaprässi. Muissa liikkeissä kontrollin katoaminen saattaa tuoda melkoisen loukkaantumisriskin. Jos ei aiemmin ole tuota menetelmää kokeillut, niin "sarja" saattaa mennä vaikka näin: 25-20-15-12-10-10-8. Eli 7 loppuun vietyä sarjaa, joissa yhteensä 100 toistoa.

        Tuollaisen sarjan jälkeen jalat ovat niin loppu, että normaali kävely ja pystyssä pysyminenkin tuottaa vaikeuksia. Eli on turha suunnitella mitään liikettä reisille enää tuon jälkeen, etureisitreeni on siinä.

        Tuollaisista satasista saadaan paras hyöty irti, kun niitä ei tee jokaisessa treenissä, vaan heittää mukaan aina silloin tällöin. Voin kertoa, että tuollaisen treenin oikea kunnollinen toteuttaminen vaatii todella kovaa päätä ja sisua. Pysyypähän myös mielessä mitä on treenikipu ;)


    • 100 toistoa

      100 toiston sarjalla (etenkin kyykyssä ja mavessa) saa helposti tajun pois, kannattaa ainakin unohtaa loppuun asti viemiset jos on vaikka verenpainejuttuja ym

    • Anonyymi

      Mä treenasin nuorena säännöllisesti torsotrack vatsarullaa,, polvilumpiot maassa tyyli, sarjoja tein aluksi 20 X3 & kehityksen myötä lisäsin aina kymmenen,3 x 70 kohdalla Rupes putkeen menee ekax pari kertaa 100 & siitä 3 vänkkäämällä se kolmaskin sata, putkeen parhaimmillaan 265toistoa, tosin selälle oli kova juttu, & loppu vaiheessa tuntu että riistetään appelsiinistä viimeinen tippa, 2 kertaa viikossa treenasin oloissa ku oloissa, olin sillo 23v. & Nyt kun on 40 v. Nii eipä oo tartte sen tämäkin jälkeen varsinaisesti treenata vatsoja & atleettisuus pysyy kuoseissa, jylhä siin kuluttaa, tee enemmän niitä 10 sarjoja nii että tuntuu nii rupee kestämään & voi siirtyä 20&30&40sarjoihi, kait neljä kertaa vähintään sarjoja hyvä niin tulee se10/10 10=20/10, puolet vähemmän,enemmän & vähemmän🤔🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      30
      5650
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      215
      4378
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      147
      3847
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      143
      3319
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      25
      3052
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      36
      1938
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1708
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      58
      1682
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1425
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1368
    Aihe