Elämäni on ollut pitkään jo aika sekaisin ja sisäinen mielenrauhani on kadoksissa. Olen rukoillut, että Jumala ottaisi minut vastaan, tulisi sydämeeni ja auttaisi, mutta ei.Ei mitään valaistumista eikä muutakaan ilontunnetta ole tapahtunut. Yksi ystävättärenikin oli uskoon tullessaan alkanut puhua kielillä. Miksei minua huolita?
Miten uskoon tullaan?
Miksen minä
201305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei sinun ole pakko "puhua kielillä" tullaksesi uskoon/ollaksesi uskossa.
Se uskoon tulo voi olla ihan vaan "sun ja Jumalan juttu" ilman mitään ihme "showta".:)
Toivon, että löydät mielenrauhasi.
Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän Joh.3:16
Sydämmen usko tuo vanhurskauden, suun tunnustus pelastuksen.
Kirjoituksissa sanotaan: Yksikään joka uskoo ei joudu häpeään.
Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana. Room.10:9-11,17
Tutkikaa iseänne, oletteko uskossa. Pankaa itsenne koetteelle. Ettekö huomaa että Jeesus Kristus on teidän keskellänne*? Ellei niin ole, ette selviydy koetuksesta. 2.Kor.13:5
Pyydä kaikki syntisi anteeksi Jeesukselta, sano tämä ääneen, ja sydämestäsi siis haluat sen sanoa, näin.
"Jeesus, anna kaikki syntini anteeksi, tahdon päästä taivaaseen kun kuolen, ota minut opetuslapseksesi"
Uskoontuloon ei liity välttämättä tunteita, vaan se perustuu Jumalan sanaan, eli Pyhän Raamatun Uuteen Testamenttiin!
Esimerkiksi Isä meidän rukouksessa on tämä anteeksianto, jonka Jeesus ja Jumala antavat.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm
Mutta koska isämeidän rukousta on voitu lukea vaikka koulussa, kirkossa tai rippikoulussa, vain "huulilta" niin, ettei se ole tullut sydämestä, eli että todella tarkoitat sitä itse!, niin huomioi se, että kyse nyt ei ole vain tavasta, että luetaan jotakin ääneen, vaan sinä uskot sydämessäsi sen, että Jumala on herättänyt Jeesuksen kuolleista ja voit sanoa suullasi, että Jeesus on Herra!
Tämä on tärkeää, että voi sanoa syntien anteeksipyytämisen jälkeen omalla suulla, että Jeesus on HERRA!
Uskoon siis tullaan siten että ihminen uskoo ja tottelee jonkin RAamatunjakeen, joka käsittelee uskoontuloa, kuten Isämeidän rukouksen anteeksianto, joka ei nyt siis ole huulten löpinää, vaan sinä TODELLA haluat syntisi anteeksi ja sinä saat ja sait ne anteeksi.
Uskoontulo on esimerkiksi Isä Meidän rukouksessa ja tässä raamatun kohdassa.
9.Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, sinä pelastut.
(Jumalan Kansan Raamattu: Room. 10:9)
Kun siis teet tämän, niin olet uskossa.
Sitten sinun täytyy jatkaa uskovan elämää että jotenkin etenet siinä. Esimerkiksi, että yrität karttaa ns. 10 käskyn syntiä, vaikka heti on kyllä sanottava, että Jeesus ei uudistanut lepopäivän pitokäskyä sanallisesti UT:ssa. Pyhän Raamatun Uusi Testamentti on voimassa, ja ihminen on siten syntinen, että jokainen on rikkonut esim 10 käskyä vastaan, ainakin joitakin käskyjä niistä. Ja näin ihminen on ilman Jeesuksen anteeksiantoa matkalla helvettiin ikuiseen kadotukseen. Vain anteeksipyyntö Jeesukselta, usko Jeesukseen, pelastaa helvetiltä taivaaseen.
Uskova on vanhurskas eli syytön Jumalan edessä sen tähden, että Jeesus kärsi koko maailman syntien ja sairauksienkin tähden GOglatan ristillä n. 2000 vuotta sitten ja kun ihminen uskoo Jeesukseen hän saa tämän ilmaisen sovituksen Jeesukselta. Eli me ihmiset emme ole täydellisiä, mutta Jeesus oli täydellinen ihminen ja Jumala, ja Jumalan poika, joka sovitti ihmiskunnan.
Tämä sovitus on kuitenkin otettava vastaan. Kukaan ei joudu väkisin taivaaseen, eikä myöskään väkisin helvettiin, nimittäin Jumala huolehtii siitä, että hän kutsuu jokaista ihmistä. Mutta kun ihmistä kutsutaan, häntä kiinnostavat uskoontuloasiat ja silloin ON TARTUTTAVA niihin! Eikä annettava vain olla!
Usko Jeesukseen on enemmän kuin elämän ja kuoleman kysymys. Se on ikuisen elämän kysymys. Ikuisuus taivaassa, ikuisessa ilossa, rauhassa ja huolenpidossa ja yhteydessä Jumalan kanssa, on jokaisen uskovan osa.
Uskomattomien osa on tulijärvessä, jota helvetiksi kutsutaan, jossa mato ei koskaan kuole, vaan se jäytää.
Taivaasta ja helvetistä on yksi kirja internetissä, tässä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm
Uskovan elämää helpottaa uskovien yhteys, vaikka rukouspiirissä tai seurakunnassa, varsinkin alkutaipaleella. Seurakunta tai uskovien yhteys tulisi olla sellainen, että se kasvattaa ja opetta eikä vain sido ihmistä. Tästä on kirjoituksia sivuillani.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Mutta ilman seurakuntaakin voi olla uskossa, mutta se on helpompaa, kun on ystäviä, jotka ovat uskossa. Jeesus on siinä missä kaksi tai kolme on koolla Jeesuksen nimessä esimerkiksi rukoilemassa tai Raamattua tutkimassa.
Sitten on armoalahjat joita jotkut saavat heti, tai toiset myöhemmin. Jokaisen olisi hyvä pyrkiä saamaan niitä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/armolahjat.htm
Minulle voi myös kirjoittaa uskoontulosta, tai kysyä, tai ilmoittaa uskoontulosta sähköpostilla:
mailto:[email protected]
(Tämä sähköosti voi muuttua, jos se alkaa kerätä palojon roskapostia. Silloin sähköposti löytyy sivuiltani)
---
POIMINTOJA:
PUHUMIESI SANOJEN MERKITYS - AJATTELE TÄTÄ!
-----------------------------------------------------------
JOKAINEN JOKA TÄÄLLÄ KIROAA USKOVIA, TAI TOISIA IHMISIÄ, SINÄ SAAT ITSE NE KIROUKSET, JOITA SINÄ SANOT TAI KIRJOITTAT!
JOKAINEN TAAS JOKA TUO ESIIN UUDEN TESTAMENTIN HYVÄÄ, JUMALAN SANAA JA SIUNAA JA RUKOILEE UT:N MUKAISESTI TOISILLE IHMISILLE, HÄN SAA ITSE NE SIUNAUKSET, JOITA HÄN TOISILLE VÄLITTÄÄ JUMALALTA ITSENSÄ KAUTTA!
9. Älkää kostako pahaa pahalla älkääkä herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa. Siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
10. Sillä "joka rakastaa elämää ja haluaa nähdä hyviä päiviä, varjelkoon kielensä pahasta ja huulensa puhumasta vilppiä,
11.kääntyköön pois pahasta ja tehköön hyvää, etsiköön rauhaa ja pyrkiköön siihen.
12. Herran silmät näet tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiaan, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan."
13. Kuka voi tehdä teille pahaa, jos teillä on into hyvään?
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Piet. 3:9-13)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sanat.htm
Homot ja lesbot ovat hengellisesti kuolleita, joka on vaarallinen tila, mutta siitä voi tehdä parannuksen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm
MISTÄ TULEE VOITTOVOIMA, joka voittaa olosuhteet ja toisinaan olevat vaikeatkin tilanteet?
Lue siitä tältä uudelta sivultani, jonka olen tehnyt ja julkaissut nyt.
Suomi 24:ssä on paljon uskovia joilla on hätä, tai joilla on vaikeaa. Niinhän se onkin, että lopunaikoina tulee vaikeita aikoja, mutta lue ja kuuntele tästä, miten sinä voit itse hankkia voittovoiman päivittäin!
Sivun lopussa on myös jonkin aikaa saatavilla hyvää opetusta Pyhästä Hengestä, suomeksi.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm
Uskoontulo – Kun kristinusko kiteytetään yhteen sanaan, se on ANTEEKSIANTAMUS! Sinä saat kaiken anteeksi ja sinun täytyy antaa myös anteeksi kaikille. (Isä meidän rukous)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm
Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm
Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm
Hakemisto
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on
http://www.info.juksaa.net
ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
info.juksaa.net
ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.
Tässä on E-mail uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä! Synti tarkoittaa esimerkiksi jatkuvasti rikkomista 10 käskyä vastaan, jotka ehkä olet oppinut koulun uskontotunnilla tai rippikoulussa tai vanhemmat ovat ne opettaneet sinulle, tai tunnet ne. Näistä 10 käskyistä lepopäivän pitokäsky ei ole ehdoton. Jeesushan itse paransi sairaita sapattina, mutta hän sitten myöskin pyhitti aikaa Jumalalle, esimerkiksi rukoilemalla öisin. Ns. maailmasta erottautumisen ja pyhityksen tarve ja Pyhällä Hengellä täyttymisen tarve on välttämätön. Näistä tärkeistä aiheista on asiaa www sivuillani. Tässä e-mail uskoontuloa ja hengellisiä kysymyksiä varten. Eli siis Luther otti lepopäivän eli sapatin pitokäskyn vanhan testamentin puolelta. Joten se ei ole niin ehdoton, parempi on ymmärtää pyhityksen merkitys ja saada Pyhän Hengen armolahjoja, kuin vain mekaanisesti pyrkiä täyttämään tai pitämään sapatti. Jeesus nimenomaan täytti Mooseksen lain, kun hän sanoi ristillä kärsiessään koko maailman syntien ja sairauksien tähden, että SE ON TÄYTETTY. Siihen mennessä Jeesus oli ainut, joka oli onnistunut täyttämään Mooseksen lain. Ei tule toista Jumalaa, ei tule toista ihmistä joka siihen pystyisi. Suurin käsky on, rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
mailto:[email protected]
Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm
Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.
Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.
Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
Se on täällä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sahkomiekka.htm
Tuossa linkissä helposti saatavissa ”muutaman klikkauksen päässä” ilmainen Raamattuohjelma: Suomi – Ruotsi – Englanti Raamatut. Raamattuhaku, Karttoja Raamatun maista, sanankirjoja ja vaikka mitä sitten lisäksi voi saada! Älä pelästy sähkömiekkaa, se on vain käännös tämän raamattuohjelman nimestä. Sanotaanhan e-postiakin sähköpostiksi, eikä se ole vaarallinnen! Miekka taas on Jumalan sana, joka erottaa luut ja ytimet, niin kuin siellä sanotaan. Mutta erityisesti Jumalan sana on Jeesus, joka pelastaa sinut, kun otat vastaan, ja pyydät syntisi anteeksi!
No tulipa kattava vastaus. Jos en tuosta löydä apua, niin en siten mistään.
Se että minulla on lahja kirjoitaa ja julistaa, johtuu siitä, että PYhä Henki on se joka minussa vaikuttaa tämän. Itseasissa en osaisi tätä ilman Jeesusta ja Pyhää Henkeä.
Ja älä nyt unohda tärkeintä. Sinä olet jo uskossa Jeesukseen, ja Jeesus ei syytä sinua mistään synneistä. Sinä olet saanut kaikki synnit anteeksi. Jeesus haluaa vain, että opit tuntemaan häntä lähemmin.
On mahdollista jopa löytää uskovien yhteys, jossa rakastetaan lähimmäisen rakkaudella. Se on arvokasta.
Ihminen opii tuntemaan Jeesusta myös Jumalan sanan opetuksen kautta. Sana sanoo, että usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen sanan kautta. Usko Jeesukseen ei ole mitään salaoppia, vaan kaikki on julkisesti luettavissa Raamatun Uudesta Testamentista.
Suomenkielistä Raamattua voi jopa kuunnella, MP3 muodossa, joka löytyy sivultani, tai sivujen kautta pääsee sinne.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/raamattu.htm
Kerta kaikkiaan Jeesus kiitän tästä nimimerkistä, Jeesukselle arvokkaasta ihmisestä "miksen minä" ja aivan kuin Raamatun VT:ssä jopa ihmisten nimi, muuttui Jumalan suunnitelmien mukaan, niin muutan sinun nimimerkkisi "Juuri sinä" olet se jonka tähden Jeesus kuoli golgatan ristillä. Kukaan, eikä mikään ei voi sinua erotta Jeesuksen rakkaudesta.
Jeesuksen nimessä rukoilen nyt että pahat olot ja sisäinen rauhattomuus lähtee sinusta. Jeesuksen nimessä ja veressä.
Jumala siis on rakkaus. Ja sitten ihmisen välisessä elämässä ei saisi tulla jatkuvasti hylkäämisiä siten, että avo tai aviopuoliso hylätään. Tämä teksti voi olla jollekin muullekin kuin sinulle. Jumala ei vihaa seksiä, paholainen ei luonut sitä vaan Jumala. Jumala tarkoitti sen kahden ihmisen väliseksi, jotka asuvat yhdessä, jotka ovat avoliitossa tai mieluiten avioliitossa, koska liitto on elinikäinen. Seurakunnat eivät yleensä hyväksy avoliittoja, ja pidemmän päälle on hyvä vakiinnuttaa liitto avioliitoksi. Mutta se siis on tässä sanassa. Minkä Jumala on yhdistänyt sitä älköön ihminen erottako.
4.Jeesus vastasi: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi'
5.ja sanoi: 'Sen tähden mies luopukoon isästään ja äidistään ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'.
6.Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."
(Jumalan Kansan Raamattu: Matt. 19:4-6)
Eli myöskin avoliitto on liitto ihmisten ja Jumalan edessä, vaikka se ei ole kirkossa kuulutettu. JA avoliitto olisi hyvä muuttaa avioliitoksi, niin sitten ihminen on hyväksytty seurakuntiinkin. Mutta Jumala ei silti hylkää ihmistä avoliiton tähden. Tosin Jumalan palvelijalla täytyy olla avioliitto, koska ei ole mitään syytä välttää sitä. Jokainen ero avoliitossa tai avioliitossa on haureuden synti, jota pitää välttää, mutta tietenkin sen saa anteeksi.
Uskova ei voi tehdä syntiä jatkuvasti, eli ei voi elää "kukasta kukkaan elämää" Siihen voi vaikak kuolla, jos tietää Jumalan sanan, eikä kuitenkaan tottele sitä.
9.Kukaan Jumalasta syntynyt ei tee [jatkuvasti] syntiä, sillä Jumalan siemen* pysyy hänessä. Hän ei saata elää synnin harjoittajana, koska on Jumalasta syntynyt.
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Joh. 3:9)
Alaviitteet:
(1Joh. 3:9) "Siemen on Jumalan sana" (Luuk.8:11): Jumalan sanaan sidottu omatunto estää synnissä elämisen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Siunausta sinulle Jeesuksen nimessä, sekä muille lukijoille.
Kauniita sanoja.
Muistutin mieleeni nuo Raamatun kymmenen käskyä ja totesin muiden olevan toteutettavissa, mutta minun kohdallani "Kunnioita isääsi ja äitiäsi" on mahdoton.
Sitä en myöskään ymmärrä, miksi homoutta ja lesboutta ei Jumala hyväksy. Eikö Jumalan pitäisi rakastaa kaikkia, jotka häneen uskovat? Kyllä homot ja lesbotkin voivat uskoa ihan yhtä lailla kuin muutkin.
Rakas huolestunut veli tai sisar!
Jumala on aina aloitteen tekijä uskonsyntymisessä. Ihmisen on mahdoton koko järjellään saada taikka ts. omilla ansioillaan saada uskoa. Se että olet jo sanonut meille, että haluat ottaa uskon vastaan on rehellinen tunnustus, joka on Jumalan kutsusta sinulle tullut! Kiitos Jeesus! Sinulla on tie edessäsi ja pidä maali kirkkaana! Kun haluat tulla uskoon, älä tee temppuja! Puhu Jumalalle ääneen tai hiljaa hän tuntee sinut niinkuin Ps. 139 sen kauniisti sanoo! Ajattele miten luotat siihen jo nyt että Jumala voi tulla sydämeesi. Joka päivä ihmisen tulisi muistaa että hänen syntinsä ovat tosia ja että ilman Kristuksen sovitusta hän ei pelastu. Älä kuitenkaan taio! Luota vain että Kristus on Herrasi niin kuin on minunkin ja kaikkien muidenkin, jotka tähän ovat vastanneet. He kaikki ovat antaaneet eväitä omasta maailmastaan. Sinun tulee tehdä omat löytösi, kun ymmärrät, että kaikki on jo puolestasi tehty! Uskoa ei pidä rajoittaa johonkin psykologiseen kokemukseen. Jopa kaikkein vakuuttunein murtuu lopulta, vain Jumalan usko ihmiseen on horjumaton!
Minä rukoilen puolestasi, että löydät haluamasi ja koet sen elämässäsi todeksi muuta en voi tehdä!
Kiitos Jeesus, että annat hänen varmasti löytää luoksessi!
Kyllä ne käskyt ovat ihmiselle ihan mahdottomat! Eikö olekkin... Mutta siinähän se ihanuus onkin, että taivaan isä rakastaa meitä ja haluaa pelastaa meidät kuolemasta, vaikka me kelvottomia olemmekin! Sen tekee Jeesuksen sanomaton rakkaus ja ARMO!
Jumala haluaa osoittaa meille onnellisen elämän ainekset, mutta hyväksyy meidät puutteinemme. Me totisesti emme ole täydellisiä, mutta Jumalan silmissä ihan kaikki, niin seksuaalisesti poikkeavat kuin muutkin ovat kauniita ja rakkaita.
ovat kaiken oikeudenmukaisuuden perusta.Apostoli Johannes sanoi,uudessa testamentissä Johanneksen kirjeissä,että:"Rakkaus Jumalaan on se,että pidämme hänen käskynsä,EIVÄTKÄ NE OLE RASKAAT!"Valehteliko Johannes mielestäsi?
Jos ihminen on uskossa,niin hän karttaa luonnostaan kaikkea väärää,ja haluaa sydämestään tehdä kaikessa oikeudenmukaisesti,silloinhan hän elää Jumalan käskyjen mukaan,ei siinä senkummempaa ole.
Mietippä vähän,niissähän kehoitetaan kaikkeen hyvään ja rehelliseen elämään,sitähän uudestisyntynyt haluaa koko sydämestään ollakkin!
Käskyt ovat tärkeät. Ei Jeesus tänne tullut käskyjä poistamaan. Kun lukeen Matteuksen evankeliumin luvut 5.-7. saa tästä selvän käsityksen. Jeesus jopa tiukentaa käskyjen tulkintaa. Kyllä ihminen on rangaistuksensa ansainnut!
Mitä Raamattu meille näissä luvuissa tahtoo opettaa? Jeesus haluaa osoittaa meille syyllisyytemme tekopyhyyteen ja välttämättömyyden katumukseen ja Jumalan ARMOn varaan jättäytymistä.
Jumalaa ja ihmistä erottaa synti. Mutta mahdotonta on ihmisen Jumalaa miellyttää ja itse ansaita paikkaansa taivaan ilossa. Siihen ei ihminen pysty. Vain Jumala itse pystyy sen välin kuromaan umpeen.
Ihminen tietää hyvän ja pahan. Kristitty pyrkii palvelemaan Jumala kaikesta taidostaan. Tämä tarkoittaa myös sitä, että ihminen rakastaa ja hoitaa veljiään ja sisariaan ja luomakuntaa. Käskyt ohjaavat ihmistä toteuttamaan hyvää maailmaa. Käskyjen sisältö on myös hyvän elämän sisältö. Kuitenkin näiden käskyjen täydellinen noudattaminen on ihmiselle mahdotonta. Ihmisen taito palvella Jumalaa on vajavaista ja itsekkyytemme asuu meissä. Tästä syystä vain Jeesuksen Kristuksen armo pelastaa meidät jos tämän uskomme!
Hyvää ja siunattua päivän jatkoa sinulle!
Jumala loi rakkauden, Jumala loi säännöt, miten eletään uskovaisina. JOs vahinkoja tulee, ne saa anteeksi mutta uskova ei voi jatkuvasti syntiä tehdä. Homous ja lesbous on juuri pahaa laatua, jatkuvasti synninb tekemistä ja Uusi Testamentti sanoo, että he ovat Jumalan hylkäämiä.
Kunnioita isääsi ja äitiäsi on sellainen asia, että kyllä heille voi antaa anteeksi ovat he sitten elossa vai ei.
Tässä alla on kohta, että Jumala on hyljännyt homot ja lesbot, eli he eivät pelastu, elleivät tee parannusta, lopeta itse sitä synnin tekemistä ja tule uskoon Jeesukseen Kristukseen.
18.Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa.
19.Se, mitä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan, sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
20.Ovathan hänen näkymätön olemuksensa, hänen ikuinen voimansa ja jumalallisuutensa, kun niitä hänen teoissaan tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään puolustaa itseään.
21.Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltaan turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
22.Kehuessaan olevansa viisaita he ovat tyhmistyneet
23.ja muuttaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavan ihmisen sekä lintujen,
nelijalkaisten ja matelevien kuvan kaltaiseksi.
24.Sen tähden Jumala on heidät hylännyt sydäntensä saastaisten himojen valtaan, häpäisemään omat ruumiinsa.
25.Vaihtaen Jumalan totuuden valheeseen he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iäti. Aamen.
26.Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojensa valtaan. Heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnottomaan.
27.Luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolten kanssa miehet ovat samoin kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet riettautta miespuolet miespuolten kanssa, saaden tästä eksymyksestään ansaitsemansa palkan.
28.Koska heille ei ole kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, Jumala on jättänyt heidät oman kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
29.He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä.
30.He ovat korvaan kuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahan keksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
31.vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta.
32.Vaikka he tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että sellaisia tekevät ovat ansainneet kuoleman, he eivät ainoastaan itse tee niitä, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin.
(Jumalan Kansan Raamattu: Room. 1:18-32)
Tässä sitten on sivu homoista ja lesboista, jotka eivät siis ole uskossa Jeesukseen. Homoksi ja lesboksi ei synnytä, vaan se on synti, josta täytyy tehdä parannus ja tulla uskoon Jeesukseen, että voi päästä taivaaseen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm
Sitten sellainen toteamus, että jokin "pikkupoikien kokeilu" ei ole homoutta. Tosin se on syntiä ja saataisuutta, mutta se ei vielä ole tuon raamatun paikan tarkoittama elämäntapahomo tai lesbo, joka elää siinä suhteessa, juuri väärin Jumalan sanaan nähden. Jumala loi avioliiton, miehen ja naisen, jota rakkautta siis sopii kunnioittaa!
Mutta kaikki pikkupojat ja tytöt ja aikuiset myös tarvitsevat saada syntinsä anteeksi. Kaikki himiset ovat syntisiä ilman Jeesuksen anteeksiantoa, viattomia aivan pieniä lapsia lukuun ottamatta, jotka ovat taivaskelpoisia.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Vielä toinen vastaus.
Kun kerran olet etsinyt Jumalaa, ja pyytänyt että hän ottaisi sinut vastaan, niin julistan nyt kaikki syntisi anteeksi ja sinä olet sitten uskossa Jeesukseen, tuntui miltä tuntui. ja vaikka ei heti olisikaan armolahjoja, olet silti uskossa Jeesukseen.
Mitä vakavimmmin vakuutan tämän sinulle, Jumalan palvelijana ja edustajana, Jumalan armosta.
Sitten voit alkaa rukoilla itsellesi sitä sisäistä rauhaa. Ennen uskoon tuloa ihmiset ovat saattaneet harrastaa pahoja asioita, joista on hyvä tehdä parannusta. Monet pahat asiat, siis synti vievät sen sisäisen rauhan ja usko Jeesukseen tuo sen sinulle takaisin.
Sisäinen rauhasi lisääntyy Jumalan tuntemisen myötä, Pyhän Raamatun Uuden Testanmentin Raamatun luku auttaa, uskovien yhteys auttaa, ja joillakin uskovilla on voimallisten tekojen tekemisen lahja, että vapautus tapahtuu tosta vaan Pyhän Hengen voimassa. on mahdollista, että esimerkiksi paltakissakin voisit tavata sellaisen rukoilijan ja pyytää rukousta. Se myöskin auttaa, kun lupaat Jeesukselle tehdä parannuksen synneistäsi. En syytä sinua, mutta synteja ovat esimerkiksi, haureus, varastaminen, valehteleminen, ja se ettei kunnioita isäänsä ja äitiänsä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/paltalk1.htm
Kun sitten olet saavuttanut sen sisäisen rauhan ja muutenkin tästä eteenpäin, niin älä tee sitten enää niitä syntejä, jotka vievät uudelleen sen sisäisen rauhan! (haureus, varastaminen, valehteleminen, ja ettei kunnioita isäänsä ja äitiänsä). Ja koska maailma on paha. sinä et pysy siinä sisäisessa rauhassa Jeesuksen kanssa, jos täytät itsesi vaikka TV tai DVD tai muiden pahojen ohjelmien katsomisella. Kun ihminne katsoo niitä, ihminen vastaanottaa itseensä sen synnin ja pahan, joka niissä, on, kuten haureus, murhaaminen, valehteleminen jne.
Eli uskova tarvitsee PARANNUKSEN siitä vanhasta elämästä.
Sinä voit mennä rukoiltavaksi jonnekin vaikka Nokia Mission tilaisuuksiin jos sattuu olemaan lähellä, en tietenkään tiedä missä asut. Muta sinä voit mennä seurakuntaan, hengelliseen kokoukseen ja pyytää että puolestasi rukoillaan, että saat Pyhän Hengen armolahjoja ja että saat sisäisen rauhan.
Jeesuksen nimessä minä nyt vapautan tämän uskovan, jonka Jeesus on ottanut vastaan.
Hengessä näen sinut uskoon tulleena, ja siten sen elämänkin pitää pikku hiljaa muuttua. Se ei tarkoita "kirkkomummoksi" tai papaksi muuttumista, vaan se tarkoittaa että sitä opit Jeesuksesta lisää lukemalla Pyhän RAamatun Uutta Testamenttia, jota voit oppia myös liittymällä tai edes käymällä paikallisseurakunnassa.
Paikallisseurakunnan pitäisi olla sellainen, että siellä ihmiset etsisivät Herraa Jeesusta niin, että esimerkiksi Jumalan, Pyhän Hengen parantamisen lahjat toimivat, silloihan se on järkevää, se tuottaa hyvää hedelmää. Hedelmästään puu, ihminen ja seurakuntakin tunnetaan sanoo Pyhän RAamatun uusi testamentti. Nuoren uskovan on ehkä vaikea erottaa että onko jokin saeurakunta hyvä. Mutta jos ei siellä saa armolahjoja, etät tulisit Jeesuksessa Pyhän HEngen kautta itsenäisemmäksi uskovaksi, joka kykenee auttamana toisia, silloin kyllä täytyy vaihtaa seurakuntaa, tai mennä kotikokoukseen tai perustaa kaverin kanssa oma kotirukouspiiri. Jeesus itse on saninut että taikina happanee ajan mittaan. Jumala ei valitettavasti vaikuta suurissa kirkoissa, vaikka ne olsivat miten kauniita. Niissä kyllä voi olla uskovia ihmisiä, mutta ilmapiiri sitoo vain itseensä, jos siellä ei ole Jumalan parantaa ja IHMEITÄ TEKEVÄÄ VOIMAA, joka toimisi ihmisten kautta Jumalan kunniaksi.
Jumala siis toimii pienissä yhteyksissä, yksityisten Pyhällä Hengellä voideltujen ihmisten kautta, kotikokouksissa, ja pienissä seurakunnissa, uusissa seurakunnissa, jotka eivät ole hapantunet kirkkokunniksi, jotka ottavat kantaakseen vaikeita sääntöjä tai menevät harhaan niin, että vihkivät jopa homoja ja lesboja, kuin valtiokirkko, joka juuri on viimeisten aikojen luopumuksen merkki.
Mutta homouden ja lesbouden synnistä voi tehdä parannuksen, ja tulla uskoon Jeesukseen. Homous tai lesbous on vakava synti, se ei ole synnynnäinen ominaisuus! Tämä ei ole henkilökohtaista kysyjää kohtaan, vain aivan yleinen rinnastust siitä, että Jumala ei viihdy suurissa kirkoissa. Kirkkojen kauneus, ei miellytä Jumalaa, vaan ihmisen jano saada apu Jeesukselta kaikkiin elämän ongelmiin!
Jeesus vastaa rukouksiin, täällä on esimerkiksi sopimusrukous Jumalan sanassa.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sopimusrukous.htm
---
POIMINTOJA:
MOTIIVINI ON RAKKAUS.
-----------------------------
Miksi käytän koko elämäni Jumalan valtakunnan työssä. Siksi että voitan mahdollisimman monia Jeesukselle, joka on yksinkertaista. Jos emme tapaa maan päällä, kuin kirjoituksien kautta tapaamme taivaassa kerran suuren riemun ja halauksen, kera kun sinä hyvä ystävä annat elämäsi Jeesukselle, joka pyyhkii kaikki syntisi pois. Tarvitset vain sen sydämen asenteen, että haluat taivaaseen, haluat uskoon Jeesukseen ja sitten sanot sen Jeesukselle. Sanot ”Anna Jeesus kaikki syntini anteeksi, ota minut opetuslapseksesi. Ja sitten on hyvä, että luet lisää uskon tiestä, lukemalla Pyhän Raamatun Uutta Testamenttia, joka on Elävä Sana!
NETTIOHJEITA: PUHUMIESI SANOJEN MERKITYS - AJATTELE TÄTÄ!
-----------------------------------------------------------
JOKAINEN JOKA TÄÄLLÄ KIROAA USKOVIA, TAI TOISIA IHMISIÄ, SINÄ SAAT ITSE NE KIROUKSET, JOITA SINÄ SANOT TAI KIRJOITTAT!
JOKAINEN TAAS JOKA TUO ESIIN UUDEN TESTAMENTIN HYVÄÄ, JUMALAN SANAA JA SIUNAA JA RUKOILEE UT:N MUKAISESTI TOISILLE IHMISILLE, HÄN SAA ITSE NE SIUNAUKSET, JOITA HÄN TOISILLE VÄLITTÄÄ JUMALALTA ITSENSÄ KAUTTA!
9. Älkää kostako pahaa pahalla älkääkä herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa. Siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
10. Sillä "joka rakastaa elämää ja haluaa nähdä hyviä päiviä, varjelkoon kielensä pahasta ja huulensa puhumasta vilppiä,
11.kääntyköön pois pahasta ja tehköön hyvää, etsiköön rauhaa ja pyrkiköön siihen.
12. Herran silmät näet tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiaan, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan."
13. Kuka voi tehdä teille pahaa, jos teillä on into hyvään?
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Piet. 3:9-13)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sanat.htm
Homot ja lesbot ovat hengellisesti kuolleita, joka on vaarallinen tila, mutta siitä voi tehdä parannuksen.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/homot_lesbot.htm
MISTÄ TULEE VOITTOVOIMA, joka voittaa olosuhteet ja toisinaan olevat vaikeatkin tilanteet?
Lue siitä tältä uudelta sivultani, jonka olen tehnyt ja julkaissut nyt.
Suomi 24:ssä on paljon uskovia joilla on hätä, tai joilla on vaikeaa. Niinhän se onkin, että lopunaikoina tulee vaikeita aikoja, mutta lue ja kuuntele tästä, miten sinä voit itse hankkia voittovoiman päivittäin!
Sivun lopussa on myös jonkin aikaa saatavilla hyvää opetusta Pyhästä Hengestä, suomeksi.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/ylistys.htm
Kirja netissä ilmaiseksi skannattuna: Näkyjä taivaasta ja Helvetistä
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/nth.htm
Uskoontulo – Kun kristinusko kiteytetään yhteen sanaan, se on ANTEEKSIANTAMUS! Sinä saat kaiken anteeksi ja sinun täytyy antaa myös anteeksi kaikille. (Isä meidän rukous)
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/uskoontulo.htm
Voiko kadotettu pelastua. Miten kävi Lasarukselle ja rikkaalle miehelle, kuoleman rajan tuolla puolella?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/voikokadotettupelastua.htm
Sopiiko Jooga Jeesukseen uskovalle?
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/jooga.htm
Hakemisto
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/
Helposti muistettava pikalinkki kansainväliseen hakemistooni on
http://www.info.juksaa.net
ja sen voi kirjoittaa selaimeen vain:
info.juksaa.net
ja se toimii, vaikka ei tässä näy sinisellä.
Tässä on E-mail uskoontulorukouksia varten. Ole myös itse valmis tekemään parannus hylkäämään syntielämä! Synti tarkoittaa esimerkiksi jatkuvasti rikkomista 10 käskyä vastaan, jotka ehkä olet oppinut koulun uskontotunnilla tai rippikoulussa tai vanhemmat ovat ne opettaneet sinulle, tai tunnet ne. Näistä 10 käskyistä lepopäivän pitokäsky ei ole ehdoton. Jeesushan itse paransi sairaita sapattina, mutta hän sitten myöskin pyhitti aikaa Jumalalle, esimerkiksi rukoilemalla öisin. Ns. maailmasta erottautumisen ja pyhityksen tarve ja Pyhällä Hengellä täyttymisen tarve on välttämätön. Näistä tärkeistä aiheista on asiaa www sivuillani. Tässä e-mail uskoontuloa ja hengellisiä kysymyksiä varten. Eli siis Luther otti lepopäivän eli sapatin pitokäskyn vanhan testamentin puolelta. Joten se ei ole niin ehdoton, parempi on ymmärtää pyhityksen merkitys ja saada Pyhän Hengen armolahjoja, kuin vain mekaanisesti pyrkiä täyttämään tai pitämään sapatti. Jeesus nimenomaan täytti Mooseksen lain, kun hän sanoi ristillä kärsiessään koko maailman syntien ja sairauksien tähden, että SE ON TÄYTETTY. Siihen mennessä Jeesus oli ainut, joka oli onnistunut täyttämään Mooseksen lain. Ei tule toista Jumalaa, ei tule toista ihmistä joka siihen pystyisi. Suurin käsky on, rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
mailto:[email protected]
Tätä kontaktiemailia joudun vaihtamaan silloin tällöin, koska se voi alkaa kerätä roskapostia.
Siksi myöhemmin, jos luet kirjoituksia monta kuukautta myöhemmin, katso kulloinkin voimassa oleva e-mail alla olevalta sivulta, joka löytyy sieltä ja on sinne päivitetty.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/yhteystiedot.htm
Toivotan sinulle, hyvä lukijani Jumalan siunausta ja että tulisit tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisena pelastajanasi. Näin sitten viimeistään taivaassa ikuisissa pidoissa tapaamme, ellei tavata sitä ennen.
Minä asun ulkomailla, jossa teen vaimoni kanssa Jumalan valtakunnan työtä, Jumalan armosta, eli voitamme sieluja Jeesukselle ja teemme muuta Jumalan valtakunnan työtä.
Tiedätkö sinä, mistä löytyy Isä Meidän Rukous Raamatusta?
Se on täällä.
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/isameidanrukous.htm
http://www.jeesusonherra.juksaa.net/sahkomiekka.htm
Tuossa linkissä helposti saatavissa ”muutaman klikkauksen päässä” ilmainen Raamattuohjelma: Suomi – Ruotsi – Englanti Raamatut. Raamattuhaku, Karttoja Raamatun maista, sanankirjoja ja vaikka mitä sitten lisäksi voi saada! Älä pelästy sähkömiekkaa, se on vain käännös tämän raamattuohjelman nimestä. Sanotaanhan e-postiakin sähköpostiksi, eikä se ole vaarallinnen! Miekka taas on Jumalan sana, joka erottaa luut ja ytimet, niin kuin siellä sanotaan. Mutta erityisesti Jumalan sana on Jeesus, joka pelastaa sinut, kun otat vastaan, ja pyydät syntisi anteeksi!
Kerrotaan radio Deistä http://www.radiodei.fi/index.php?sid=115
ja tv 7:sta joka näkyy hyvin netissäkin .
http://tv7.maxinetti.fi/index.php
Hei,
Jeesus rakastaa sinua ja haluaa ottaa sut vastaan. Kehoittaisin sua kuitenkin alkaa käymään jossain seurakunnassa, jossa myös sun puolesta voitaisiin rukoilla. Jeesus rakastaa sua ja todella kutsuu sua omakseen!
Jeesus johdattakoon sut kaikessa just oikeaan suuntaan!
hieno juttu, kiva että kyselet, Jeesus on jo huolinu sut, mee johki kristilliseen seurakuntaan
Kehoitaisin sinua lukemaan Evankeliumit (Matteus, Markus, Luukas ja johannes) läpi useita kertoja. Jumalan sana ELÄÄ. Pyhähenki tulee seuralaiseksesi (vaikka vielä et olisi saanut kieliäkään) kun luet sanaa Pyhä Henki on läsna ja alkaa ohjata sinua. Hän synnyttää sinussa tarpeen. Hän vie päätökseen sen niin että iloitset Herrassa ja kuljet onnellisena uskovana.
Usko ei ole jokin hurmostila. Kielilläpuhumisen lahjaa ei ole kuin harvoilla. Kaikki eivät sitä tarvitse.
Usko on luottamista siihen, mitä toivotaan, ojentautumista sen mukaan, mikä ei näy.
Eikö sinulla ole jo tuo? Minusta vaikuttaa, että on.
Pyydä Herralta uskoa, ja usko se jo saaneesi, vaikka sinusta tuntuisi miltä.
Usko ei ole luottamusta omaan uskoosi, vaan uskon kohde Jeesus Kristus on uskon alkaja ja täyttäjä, kuten raamattukin Hänestä kertoo.
Matt. 7:7 Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
Matt. 7:8 Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan.
Matt. 7:9 Vai kuka teistä on se ihminen, joka antaa pojallensa kiven, kun tämä pyytää häneltä leipää,
Matt. 7:10 taikka, kun hän pyytää kalaa, antaa hänelle käärmeen?
Matt. 7:11 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin teidän Isänne, joka on taivaissa, antaa sitä, mikä hyvää on, niille, jotka sitä häneltä anovat!
Ja vielä noista armolahjoista. "Pelkkä" uskokin on jo arvokas armolahja! Tyydy Herran armoon! Se on suurin armolahja. Sillä se tarkoittaa, että sinulla on Rakkaus. Jumala on Rakkaus, raamattu sanoo, ja kun uskossa turvaudut Hänen Poikaansa, Hän on sinunkin Isäsi ja Jumalasi.
1. Joh. 4:10 Siinä on rakkaus - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.
Luehan, mitä Paavali tässä sanoo:
1. Kor. 12:3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra", paitsi Pyhässä Hengessä.
1. Kor. 12:4 Armolahjat ovat moninaiset, mutta Henki on sama;
1. Kor. 12:5 ja seurakuntavirat ovat moninaiset, mutta Herra on sama;
1. Kor. 12:6 ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama.
1. Kor. 12:7 Mutta kullekin annetaan Hengen ilmoitus yhteiseksi hyödyksi.
1. Kor. 12:8 Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta;
1. Kor. 12:9 toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas terveeksitekemisen lahjat siinä yhdessä Hengessä;
1. Kor. 12:10 toinen lahjan tehdä voimallisia tekoja; toinen profetoimisen lahjan, toinen lahjan arvostella henkiä; toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä.
1. Kor. 12:11 Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
1. Kor. 12:12 Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin;
1. Kor. 12:13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
1. Kor. 12:14 Sillä eihän ruumiskaan ole yksi jäsen, vaan niitä on siinä monta.
1. Kor. 12:15 Jos jalka sanoisi: "Koska en ole käsi, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
1. Kor. 12:16 Ja jos korva sanoisi: "Koska en ole silmä, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
1. Kor. 12:17 Jos koko ruumis olisi silmänä, missä sitten olisi kuulo? Jos taas kokonaan kuulona, missä silloin haisti?
1. Kor. 12:18 Mutta nyt Jumala on asettanut jäsenet, itsekunkin niistä, ruumiiseen, niinkuin hän on tahtonut.
1. Kor. 12:19 Vaan jos ne kaikki olisivat yhtenä jäsenenä, missä sitten ruumis olisi?
1. Kor. 12:20 Mutta nytpä onkin monta jäsentä, ja ainoastaan yksi ruumis.
1. Kor. 12:21 Silmä ei saata sanoa kädelle: "En tarvitse sinua", eikä myöskään pää jaloille: "En tarvitse teitä."
1. Kor. 12:22 Päinvastoin ne ruumiin jäsenet, jotka näyttävät olevan heikompia, ovat välttämättömiä;
1. Kor. 12:23 ja ne ruumiin jäsenet, jotka meistä ovat vähemmän kunniakkaita, me verhoamme sitä kunniallisemmin, ja niitä, joita häpeämme, me sitä häveliäämmin peitämme;
1. Kor. 12:24 mutta ne, joita emme häpeä, eivät sitä tarvitse. Mutta Jumala on liittänyt ruumiin yhteen niin, että antoi halvempiarvoiselle suuremman kunnian,
1. Kor. 12:25 ettei ruumiissa olisi eripuraisuutta, vaan että jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toinen toisestaan.
1. Kor. 12:26 Ja jos yksi jäsen kärsii, niin kaikki jäsenet kärsivät sen kanssa; tai jos jollekulle jäsenelle annetaan kunnia, niin kaikki jäsenet iloitsevat sen kanssa.
1. Kor. 12:27 Mutta te olette Kristuksen ruumis ja kukin osaltanne hänen jäseniänsä.
Jos usko olisi yhtä kuin tunnekuohu, kuka sen kestäisi? Sitäpaitsi, jos uskon rakentaa tunteiden varaan, se ei tule pitemmän päälle kestämään. Uskosi tulee olemaan silloin kuin tuuliviiri, kääntyilee sen mukaan mistä milloinkin tulee. Sitäkö haluat?
Hebrealaiskirje 11:1 "Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy."
Kun sinä vilpittömin mielin tulet vaikkapa yksinäisyydessä Jumalan eteen, pyydät Jumalaa antamaan anteeksi syntisi ja ottamaan sinut omakseen Jeesuksen Kristuksen nimessä, niin sinä olet Hänen, silloin sinä uskot Häneen ja olet uskossa.
2.Korinttolaiskirje 5:17
5:17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.
Kun sinä olet Jeesuksen ristin luokse tullut ja ottanut vastaan pelastuksen, sinä olet uusi luomus. Jumalan silmissä sinä olet uusi luomus, Hän näkee sinut Poikansa lunastusveren kautta täysin puhtaana. Ei ole kysymys jostain ulkonaisesta, näkyvästä asista, vaan lujasta luottamuksesta Jumalan sanaan.
Ala lukemaan Raamattua, lue vaikkapa vain muutama jae päivässä, pyydä Jumalaa avaamaan sanaansa sinulle ja pyri elämään sen mukaan, mitä Hän sinun sydämelle puhuu. Jumala on luvannut antaa omillensa Pyhän Hengen voiman, se on lupaus ja se on myös lupaus sinulle.
Jumalan Pyhä Henki on annettu meille voimaksi, Henki ohjaa, neuvoo ja puolustaa Jumalan omia.
Ne, jotka ovat täyttyneet Pyhällä Hengellä voivat tavoitella armolahjoja, joista vain yksi on kielillä puhumisen lahja, on monia muitakin tavoittelemisen arvoisia lahjoja.
Room 15:13:
Mutta toivon Jumala täyttäköön teidät kaikella ilolla ja rauhalla uskossa, niin että teillä olisi runsas toivo Pyhän Hengen voiman kautta.
hei ystava. En tieda joko olet paassyt sisalle uuteen elamaan, mutta ajttelin kuitenkin muutaman sanan laittaa.
uskoontulo on sita etta vastaan otat sen minka Jeesus sinulle ansaitsi ristilla. Han ansaitsi pealstuksen, eli saat kaikki syntisi anteeksi. han ansaitsi voiton, eli saat voiman olla Jumalan lapsi. Han ansaitsi sinulle sen etta saat vaeltaa Jumalan yhteydessa ja myos uskonystavien yhteydessa. Uskoon tulo on sita etta vastaanotat Jeesuksen elamasi Herraksi ja Kuninkaaksi, etta haluat elaa Hanen tahtonsa mukaan, ja tehda sen mihin Han on sinut kutsunut, suurta tai pienta.
Jeesus on hyva johtaja ja Kuningas. Han ei koskaan sinua soimaa jos teet virheita, vaan antaa anteeksi. Hanen luokseen saa aina tulla sellaisena kuin on. Elamme armosta , emme teoista. Mutta kun olemme rakastuneet Haneen , niin tahdomme elaa Hanelle mieliksi ja tahdomme etta toisetkin voisivat tuntea Jumalan rakkauden, niin tahdomme etta elamamme heijastaa Hanta.
Siis lyhykaisesti: uskoontulo on vastaan ottaa Jeesus elamma Herraksi, eli kun sen teemme, synnymme uuden, Jumalan valtakunnan lapseksi. Ja Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnista, kun sen tunnustamme!
Siunauksin!!