Aloitin viikko sit mercilon-merkkiset pillerit ja tänään on huomannu et mun sääret, reidet ja rinnat vähä turvottaa. Onko normaalia et turvotusta voi esiintyä joka puolella kehoa? Ja voiko turvotus pistellä?
e-pillerien aiheuttama turvotus
mietin vain
3423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei ole normaalia, mutta en voi varmaksi sanoa. jos ei mee muutama päivä pääst ohi ni mee lääkäriin. tai jos se kovasti vaivaa tai mietityttää niin varaa aika lääkärille heti! tsemppiä :)
turvoksissa ensimmäisen kuukauden ajan kun aloitin pillerit, jalat näyttivät puunhaloilta. Ongelma meni kuitenkin sen jälkeen ohi. Samoin paino nousi pari kiloa, mutta sekin lähti myöhemmin. Kannattaa katsella noin 3 kuukautta, silloin pitäisi sivuvaikutusten olla mennyt ohi, jos ei niin vaihda merkkiä.
Olin itsekin turvoksissa kun alotin pillerit aikoinaan. Lisäksi huimasi ja melkein tuntui, että oksettaa. Mutta meni ohi n. viikossa. Kaikkihan on kyllä yksilöllistä.