tietääkö kukaan, mitä on valkoiset "pallerot" kurkussa? huomasin vain hirveän valkoisen pallon kitakielekkeen lähellä. tutkin asiaa tarkemmin, kunnes huomasin, että oksennusrefleksiä käyttämällä se valkoinen pallo alkoi murenemaan. kun "oksensin" tarpeeksi, jäljelle jäi hirveä aukko! toisella puolella on samanlainen, mutta huomattavasti pienempi. minulla ei ole lainkaan mitään tietoa että mikä tämä "monttu" edes on! siellä sisällä on edelleen pieniä murusia, ja haluaisin saada ne pois! kenen puoleen kääntyä?
outoja juttuja suussani?!
tarvin nopeasti apua!
5581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
asia ne ovat kitarisoissa olevissa reiissä olevaa ruoan ja muuta paskaa. haistoitko illestäsi vakuutuitko?
itse olen tehnyt ohuesta pianolangasta silmukan jolla otan niitä pelin edessä lampun alla poistyöntää siitä ohi ja varovasti vetää niin voi vide miten isoja propuja joskus tulee.
ja senkin olen havainnoinu et kun kurkku alkaa tulla kipeeksi poistan noi niin sit se on taas ok.
huoma et ne risat kääntyy hieman sivulle ja hammaslääkäripeilin kanssa näkee hyvin kulman taakse ja vot siellähän niitä onlisää.
ei tarvii ihmetlla miksi jonkun henki haisee
tuhannesti infosta. :)
siinä saattaa olla tulehdusta mukana, ainakin toisilla ja toisinaan. yleinen haitta tuo on eikä sille lääkäritkään voi mitään, tulehdukseen ehkä joskus antibioottia.
proput on tuo nimi millä voit katella vaikka googlesta
kyseessä ovat nielurisat. kitarisaa ei voi nähdä ilman peiliä ja aikuisilla kitarisa on normaalisti surkastunut pois. okei, meni vähän aiheen vierestä :)
Minulla on noita valkoisia pahanhajuisia palleroita myös ainakin joka toinen viikko ja kaivan ne joka kerta pois, koska muuten henki haisee. Lääkärini käytti niistä nimeä "tulppa". Ne ovat ihan normaaleja kaikila ihmisillä ja ainoa hoitokeino on leikkaus. Ei ole mikään ihan pikkuleikkaus, joten jos ne eivät aiheuta kipua ja tulehduksia, niin ei tarvitse leikata.