Harrastelijamaista teinipuoluetta ovat johtaneet ulkopuolelta jo kauan oikeistodemarit. Esim. H.H. Holkerin palvoma ja nöyrästi palvelema puolijumala oli Manu Koivisto.Manu oli nöyrä ay-korporatismin kannattaja ja demokratian/parlamentarismin halventaja. Todisteita on paljon, mm. pj. Ilkka Suomisen raaka sivuuttaminen v. 1987. Sitten vv. 1995-2003 kokoomusta vietiin kuin pässiä narusta demaripressojen ja ennen muuta sosdem-kokkarien yhteisen junailijan Lipposen vetämänä. Kokoomus ei tarvinnut tuona kautena omaa johtajaa ollenkaan. Riitti kun Niinistö Lipposen renkinä muodollisten kokousten edessä liikutteli kulmakarvojaan ja otsakurttujaan. Todella vahvaa JOHTAJUUTTA !
Entä nyt?Teinipoika ilman oikeistodemarien tukea?
Mutta ovathan sentään Jyrkin ylistämät isähahmot Lipponen ja Niinistö tukena. Mutta, mistä uusi, itsenäinen ja vahva johtaja "puolueelle"? Sehän ei itse asiassa ole puolue, vaan kana- ja kukkolauma, joka tosi paikan tullen leviää kuin tuhka tuuleen tai ladon alle kuin kanat. Miettikää tätä, kokkarit !
Entä nyt?Teinipoika ilman oikeistodemarien tukea?
Mutta ovathan sentään Jyrkin ylistämät isähahmot Lipponen ja Niinistö tukena. Mutta, mistä uusi, itsenäinen ja vahva johtaja "puolueelle"? Sehän ei itse asiassa ole puolue, vaan kana- ja kukkolauma, joka tosi paikan tullen leviää kuin tuhka tuuleen tai ladon alle kuin kanat. Miettikää tätä, kokkarit !
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi ei ole sinun ongelmasi:)
Katainen hoitaa hommansa hyvin, mikä demaria hirvittää:)
Ei ole syytä sympatiseerata Suomen ahneuspuolueita kumpaakaan. Siinä meni niiden ahneuden himossa 25 MILJARDIA SMK, 4 MRD. EUROA pelkkään Saksan saasteiseen ilmaan. Ja yksikään niistä vastuuttomista roistoista ei istu linnassa! Ei ole edes syytteessä. Ei Lipponen, ei Niinistö, ei O-P
Heinonen ? Istuvat ja rellestävät, ja ainakin kaksi ensin mainittua moittivat ja neuvovat muka muita ! Hirttäähän ne pitäisi - munista !
presidenttiäkin monella eri tavalla kun Sauli hävesi Tarjalle, mutta eikö ole miesmäinen nainen parempi kuin AKKAMAINEN MIES?
Kokoomuksen johdossa juuri tuollainen, nyt vain ei ollut eilen niin räikeästi meikattu,että Jyrkillä ei ollut nyt tyttömäinen olo, vaan nyt piti olla se tavallinen murkku ikäinen pojan kloppi.
oma johtamistaito ?
Tietämyksenne perusteella: H E I K K O !
olisi pitänyt väärennetyinkään paperein pyrkiä puolueen puheen johtajaksi, olisi ensin hankkinut kokemusta politiikasta ja elämästä. ja varsinkin työ elämästä kun hän ei ole koskaan työssä ollut, ei edes kesätöissä päivääkään ja mies muka laittaisi maan tyllisyyden kuntoon,höpö,höpö,
...