Näyttäisi taas siltä että tiede on antamassa vastauksen näillekkin "selittämättömille" tapauksille, aikaisemminkin oli jo tiedossa esim se, että aivoissa korkea dopamiinipitoisuus altisti tulkitsemaan asioita mielikuvituksellisesti, mutta tässä hieman uudesta tutkimuksesta:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2865009.stm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2865009.stm
Vastaukset 24
Vanhimmat
he joilla on luonnostaan korkea dopamiinipitoisuus eivät tulkitsevat asioita johdonmukaisemmin kuin he joilla on sitä vähemmän, mutta joiden pitoisuutta on korotettu.
Nämä yksilöt joilla on vähemmän eivät taas esim. tunnista figuureja kuten ne joilla on, kun taas he alkavat näkemään merkityksiä paikoissa jossa niitä ei välttämättä ole.
Tämä kannattaa muistaa tuota tod.näk. ateistien tutkimusta lukiessa.
he joilla on luonnostaan korkea dopamiinipitoisuus eivät tulkitsevat asioita kuin he joilla on sitä vähemmän.
Nämä yksilöt joilla on vähemmän eivät esim. tunnista figuureja kuten ne joilla on heitä korkeampi D-pitoisuus, kun taas he joilla on sitä vähemmän alkavat näkemään merkityksiä paikoissa jossa niitä ei välttämättä ole, (siis jos heidän dopamiinipitoisuuttansa on lisätty.)
Tämä kannattaa muistaa tuota tod.näk. ateistien tutkimusta lukiessa.
(pääsi nääs eetteriin tuo hieman sekava ja vaiheessa oleva)
Eli siis, he joilla on luonnostaan korkea dopamiinipitoisuus eivät tulkitsevat asioita kuin he joilla on sitä vähemmän.
Nämä yksilöt joilla on vähemmän eivät esim. tunnista figuureja kuten ne joilla on heitä korkeampi D-pitoisuus, kun taas he joilla on sitä vähemmän alkavat näkemään merkityksiä paikoissa jossa niitä ei välttämättä ole, (siis jos heidän dopamiinipitoisuuttansa on lisätty.)
Tämä kannattaa muistaa tuota tod.näk. ateistien tutkimusta lukiessa.
Kannattaisi parannella tuota pääpuolta ensin ja sitten löhäämään kirjoituspöydälle.
Dopamiinit näyttävät olevan korkealla.
Sokeriarvot veressä huipussaan ja latva lahoaa.
Niin, en nyt aivan vieläkään saanut selville mitä yritit sanoa? Mutta itse luin asiasta Tiede lehdestä, numerosta 6/2002... Dopamiinista siis, kyseinen linkki jonka annoin ei vienyt sivuille joissa käsiteltäisiin tätä asiaa, vaan kyseessä on aivan erillinen tutkimus aivojen rakenteesta. Suosittelen että luet senkin.
Mitä Dopamiiniin tulee niin muistaakseni kyseisessä tiedelehden artikkelissa dopamiinin vaikutusta oltiin testattu näyttämällä koehenkilöille erilaisia kuvia joista heidän oli pitänyt tunnistaa henkilöitä ja hahmoja. Henkilöt joilla dopamiinipitoisuudet olivat korkeimmat havaitsivat kuvissa sellaisiakin merkityksiä joita niissä ei oikeasti ollut. Toisin sanoen heidän mielikuvituksensa täydensi sitä mitä he todelisuudessa havaitsivat. dopamiinihan on aivojen välittäjäaine jota joillain ihmisillä on luonnostaan enemmän kuin toisilla, tutkimuksesta vedettiin johtopäätös jonka mukaan nämä henkilöt olisivat alttiimpia uskomaan kaikkeen yliluonnolliseen.
En nyt saanut tuosta kirjoitusestasi selville oletko jostain tästä erimieltä? olen myös kiinnostunut kommenteista koskien tutkimusta johon linkki johtaa.
Muuten, miksi sinulla on tarve leimata tutkimus ateistiseksi? Mikä siinä tekisi siitä jotain muuta kuin puolueettoman? Tekeekö se ettei lopputulos miellytä kaikkia uskovaisia tutkimusesta ateistisen ja jotenkin epäluotettavan?
...........
tuon tutkimuksen voi kääntää siten että uskonnollisuus perustuu dopamiinin dysfunktionaalisiin tuloksiin, vaikka asia ei olekkaan niin. Näin lyhyesti ja yksinkertaisesti tiivistettynä.
tuon tutkimuksen voi kääntää siten että uskonnollisuus perustuu dopamiinin dysfunktionaalisiin tuloksiin, vaikka asia ei olekkaan niin. Näin lyhyesti ja yksinkertaisesti tiivistettynä.
Niin, mitkähän ovat nämä dopamiinin dysfunktionaaliset tulokset ja miksi asiat eivät ole niinkuin ne viittaavat?
On tietysti sinun asiasi jos haluat kyseisen tutkimusen ohittaa olankohautuksella, mutta jos väität sitä tai siitä vedettyjä johtopäätöksiä virheellisiksi, olisi suotavaa jos myös perustelisit väitteitäsi.
.......
.......
..................
Perustelen niitä virheellisiksi sen takia, että niissä unohdetaan asian toinenpuoli. Esim. se että ateistit joilla yleensä on alhaimsempi dopamiinitaso, alkavat nähdä omiaan kun he saavat sitä lisää. Sen sijaan uskovat näkevät samalla tasolla johdonmukaisemmin.
Ehdottaisin sinulle pikaista hoitoon menoa ja
kaikille jotka ovat joutuneet seuraasi.
Kymmenen nappia päivässä,johan helpottaa.
Mutta kun Jumala on luonut ihmisen aivot ja mahdollistanut kaikki aivotoiminnot. Ihmisen aivoissa ei tapahdu mitää, siellä ei liiku ensimmäinenkään aine tai sähköimpulssi, jos Jumala ei sitä salli. Kaikki aivotutkimus kuten muukin ihmiseen kohdistuva tutkimus on vain Jumalan työn tutkimista. Tutkimustulokset kertovat siis siitä, miten Jumala toimii ja vaikuttaa ihmisessä.
Niin, tämähän on ikivanha, ja takuu varma tapa vastata jokaiseen uskontoa arvostelevaan kysymykseen. Ainoa että se edellyttää kaiken terveen järjen heittämistä matkasta.
Tietenkin on mahdollista että kaikkivaltias Jumala vain on luonut asiat sellaisiksi että selitys uskonnollisuuten ja vastaaviin ilmiöhin näyttää löytyvän aivokemiasta. Samoin kun Jumala on voinut vain yrittää huiputtaa meitä laittamalla näkyville kaikki todisteet evoluutiosta, vaikka todellisuudessa hän loi maailman seitsemässä päivässä 6000 vuotta sitten. Sano vain jokin asia niin minä pystyn todistamaan sen edellä mainittuun tapaan. Mitään järkeä tässä tosin ei ole...
Turha vetää sitä kreationismia tähän, koska siihen ei kuitenkaan usko kuin hyvin pieni murto-osa kristityistä! Se on vaan jotain idioottimaista propagandaa, muka-esimerkki siitä miten tyhmiä kristityt ovat.
Kreationisimi on kaikkea sitä mitä sanoit, ja se sopii juuri tästä syystä esimerkiksi kirjoitukseeni. Miksi en sitä olisi mukaan ottanut, se alleviivasi juuri sen ajatuskulun järjettömyyttä johon alkuperäisen viestin lähettäjä oli sortunut...
.........
"jumala" on syypää myös kaikkiin ajatuksiin mitä ihmisen aivoissa syntyy?
Ja kun ihminen toimii ajatuksiensa mukaan on "jumala" syypää kaikkiin ihmisten tekoihin,vai?
Siinä taas uskovaisen järjen juoksua.
Jumala loi aivotoiminnot, mutta ei laittanut ajatuksia ihmisten päähän. Yksikään tiedemies ei ole todistanut, että esimerkiksi tiettyjen välittäjäaineiden olemassaolosta ilman muuta seuraisi kaikilla ihmisillä samoja ajatuksia.
Ihmisen aivoissa on sitä paitsi huomattavasti kapasiteettia – Jumalan luomaa – jota ihminen ei käytä. Se on ihmisestä itsestä kiinni, kuinka paljon näistä Jumalan luomista puitteista hyödyntää ja millä tavalla.
Jos tämä kaikki näyttää sinusta järjettömältä eli jos sinun järkesi ei pysty hyväksymään Jumalaa ja hänen työtään, niin otan osaa. Ei voi kun valitella. Minusta taas ei ole mitenkään vaikea nähdä, että Jumala on luonut aivotoiminnot. Kuten itsekin sinänsä viisaasti toteat, tämä on mahdollista. Miksi se sitten olisi järjetöntä?
Ja ateistin suruksi on todettava: mikään, mitä tiede nyt tai tulevaisuudessa "paljastaa", ei puhu Jumalaa vastaan. Tiedemiehet vain saavat yhä enemmän tietoa siitä, mitä Jumala on luonut ja miten se toimii.
...
,,,,,,,