Esim.Pohjois-Korea on irakia paljon vaarallisempi uhka mutta Bush ei hyökkää sinne koska ei saa tarpeeksi liittolaisia koska P-korea voimakas sotilasvaltio.Irak on helppo koska se on köyhä maa ja asevoimat ovat heikot.
IRAK EI OLE PAHIN UHKA
007
3209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pohjois-korealla on yksi maailman vahvimmista armeijoista ja korkealaatuisimmista... ja ydinaseitakin siellä on koska ydinohjelmat o käynnis siel... jos usa sinne hyökkää ni se o 3.maailman sota ja kaikki kärsii siitä
Pikku-Bushin oli pakko hyökätä jonnekkin niimpä päätti seurata isänsä jälkiä ja hyäkätä puolustuskyvyttömään irakiin.
Bush on jopa Saddamia hullumpi!
Suurempi syy Irakin miehittämiseen on ÖLJY! Saddam kun sattuu istumaan maailman toisiksi suurimpien tunnettujen öljyesiintymien päällä..
Paljonkos öljyä P-Koreassa on?
Ja mitä USA teki kun Israelin armeijan puskutraktori murskasi USA:n kansalaisen?
-ei mitään, miksi?
Yksi syy "vapauttaa" Irak on USA:n mukaan asukkaiden köyhyys.. Mistäköhän tämä sitten johtuu? Asialla ei tietenkään ole mitään tekemsistä sen kanssa ettei Irak saa myydä sitä öljyä, jonka päällä kansa istuu.. Bush luultavasti odotti että kansa olisi heivannut Husseinin pihalle vaaliensa aikoihin, mutta koska näin ei käynyt piti keksiä kivoja "me tulemme ja VAPAUTAMME kaikki" tekosyitä.
Amerikkalaisten suurin ongelma on se, että he kuvittelevat velvollisuudekseen levittää omaa yhteiskuntamalliaan ja tapojaan ympäri maailman ainoana oikeana elintapana.. =P