Käskyjen rikkominen on syntiä ja tahallinen rikkomien on kadotustuomion alaista.Myös sapattikäskyn.
Sapattikäsky on Jumalan käsky
3
65
Vastaukset
- JUMALAA
Roomalaiskirje:
2:23 joka laista kerskaat, häväiset lainrikkomisella Jumalaa? Roomalaiskirje:
10:4 Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.
Roomalaiskirje:
7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.
3:21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
Vakuudeksi:
Jumalan Poika- Jeesus antoi
1.Johanneksen kirje:
2:3 Ja siitä me tiedämme hänet tuntevamme, että pidämme HÄNEN KÄSKYNSÄ.
3:22 ja mitä ikinä anomme, sen me häneltä saamme, koska pidämme HÄNEN KÄSKYNSÄ ja teemme sitä, mikä on hänelle otollista.
--------------------------------------------------
3:23 Ja TÄMÄ ON HÄNEN KÄSKYNSÄ, että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme, niinkuin hän on MEILLE KÄSKYN ANTANUT.
--------------------------------------------------
3:24 Ja joka pitää HÄNEN KÄSKYNSÄ, se pysyy Jumalassa ja Jumala hänessä. Ja siitä me tiedämme hänen meissä pysyvän, siitä Hengestä, jonka hän on meille antanut.
5:3 Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme HÄNEN KÄSKYNSÄ. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637