Hyväntekeväisyyttä

Arvoisat Karavaanarit,

Kenellä on kiinnostusta tehdä hyväntekeväisyyttä ihmisoikeuksien puolesta?
Olemme Amnesty Internationalin jäsenhankintaosaston kanssa ajatelleet kiertää Suomea asuntoautolla ensikesänä. Olisimme kiinnostuneita kuulemaan jos joku olisi halukas lainaamaan ajokkinsa hyväntahtoisuuttaan käyttöömme Heinäkuun tai Elokuun aikana. Ymmärrämme, että sillon ovat karavaanaritkin liikkeellä. Mutta jos joku ei juuri silloin ole itse tienpäällä tai auto lojuu käyttämättömyyttään, niin nyt on mahtava mahdollisuus vaikuttaa.

Ryhmämme koostuu neljästä aikuisesta vstuullisesta henkilöstä, jotka ovat kokeneita ihmisoikeustyön tekijöitä. Itse olen entinen karavaanari ja siitä tämän idean sainkin.

Ilmoitelkaa kiinnostuksestanne niin neuvotellaan ehdoista yms.
Odotan innolla vastauksianne.

Lasse
11892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun kuitenkin esiinnyt suuren kansainvälisen järjestön nimissä, edustaen neljää luotettavaa aikuista olisi vähintäänkin kohtuullista että ilmoittaisit myös yhteystietosi. Tällaisenaan ilmoituksesi ei ole oikein luottamusta ja turvallisuuden tunnetta herättävä.

Karvanaamari

Äänestä
  • Joo tottahan toki voin ilmoittaa. Eli nimeni on Lasse Maijala, puh. 040 7439119 tai sähköposti [email protected]. Yhteyshenkilö Amnestyllä on Adam Kral [email protected] jolta voi asian varmistaa.

    Kiitos huomautuksesta!

    Lasse

    Äänestä

Olen kiinnostunut hyvästä asiasta!
Terveisin Olli!

Äänestä

Pyydäppäs sitä "firmaasi" laittamaan tiedustelu asuntoauto asiasta vaikkapa Hesariin jossa myös sinun yhteystietosi ovat. Ja että he esittelisivät ideataan vähän tarkemmin. Sen jälkeen saatan kiinnostua. (luulisi muuten sellaisella firmalla olevan itse varaa vuokrata vankkuri)

Äänestä
  • Hyvä ehdotus epäilijältä.

    Tämän keskustelun tarkoituksena oli saada jonkinlaista kuvaa, olisiko kukaan kiinnostunut tämän tyyppisestä asiasta. Tottahan toki asia hoidetaan virallista kautta, kunhan ensin tiedetään asiasta hieman enemmän. Itse ajattelin Amnestyn kannalta tämän mahdollisesti toimivan paremmin hyväntekeväisyysperiaatteella, jolloin pienemmillä kuluilla päästäisiin kokeilemaan idean toimivuutta. Testin jälkeen on mahdollista vuokrata tai ostaa käytettynä edullinen värkki, jotta jäsenhankintaa ja kamppaniointia voidaan jatkaa tehokkaasti pinemmissä kaupungeissa.

    Olen iloinen kuullessani ihmisten olevan edes jossain määrin kiinnostuneta. Ja ymmärrän täisin tällaisen pyynnön riskit, enkä oletakaan kenenkään sitoutuvan ilman Amnestyn johtokunnan virallista pyyntöä. Itse en ole vakituinen amnestyn työntekijä, vaan ajattuksen luoja ja esille tuoja.

    Jos on lisää kiinnostuneita niin em. osoitteeseeni tai Adam Kralille osoitteeseen [email protected] voi laittaa lisätietoa. Järjestön toiminnasta lisätietoa www.amnesty.fi sivuilta.

    Kiitos,

    Lasse

    Äänestä

On melko vaikea saada LAINAKSI mitään matkavälinettä parhaimpaan loma-aikaan, sillä juuri noihin aikoihin niitä tarvitaan itse.
Olisko järkevää kokeilla hommaa jo aiemmin eli touko-kesä tai sitten syyskuussa.

Äänestä
  • Näin mäkin vähä ajattelin, että saattaa olla porukka itse reissussa. Kyllä sitä voidaan toisenakin ajankohtana miettiä. Heinä- ja elokuu ovat vain minulle itselleni parhaiten mahdolliset. Asiaa täytynee katsoa tilanteen ja mahdollisuuksien mukaan.

    Lasse

    Äänestä

olisi levittää sanomaa ja iloa satunnaisella otannalla valituille ihmisille heinäkuussa noin kuukauden ajalla. Kiertelisimme suomessa ja ehkä pohjoismaissakin eri tapahtumissa ja mm. tanssipaikoissa, festareilla ja ravintoloissa. Olemme kaksi siistiä aikuista, alkoholia nautimme päivittäin vain kohtuudella, ja tupakointia autossa pyrimme mahdollisuuksien mukaan välttämään. Antaisimme mielellämme myös yöpaikan samanhenkisille pareille tai single-henkilöille. Vieraistahan emme tietysti voi ottaa vastuuta, sillä onhan noita laitapuolen kulkijoita vähän hankala kaitsea. Ja koska tuo kaikki kysyy myös huomattavia summia omaakin rahaa, niin olisimme valmiita ottamaan uudehkon hyväkuntoisen autonne ko. ajaksi lainaksi ilman vastiketta. Jos olet valmis auttamaan meitä ja tulevia ystäviämme tässä jalossa ja tärkeässä asiassa, ota meihin heti yhteyttä!

Äänestä
  • Nyt meni aika asiattomaks tää keskustelu. Näkee tämänkin keskustelun laadusta, ettei suomalaiset aikuisetkaan vaan osaa käyttäytyä. No ei voida syyttää nuorison käytöksestä mitään muuta kuin itseämme.

    Hyväntahtoisia ihmisiä oli joitakin ja se on hienoa. Toivon näiden voivan ottaa yhteyttä suoraan amnestyn ilmoittamaani henkilöön jos ovat kiinnostuneita asiasta. Hän voi kertoa tarkemmat yksityiskohdat ja lisää tietoa emnestyn vakuutuspolitiikasta. Tottakai korvauksista voidaan sopia, mutta minä en ole oikea henkilö siihen.

    Kiitos ja anteeks,

    Lasse

    Äänestä

Eikös kerjääminen ole kielletty. Korvaatteko täysimääräisenä, mahdollisesti aiheuttamanne vahingot ja otatte omat vakuutukset vai...

Äänestä
  • Törkeää--- EI!
    Korvataan--- KYLLÄ!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Amnesty International kirjoitti:

Arvoisat Karavaanarit,

Kenellä on kiinnostusta tehdä hyväntekeväisyyttä ihmisoikeuksien puolesta?
Olemme Amnesty Internationalin jäsenhankintaosaston kanssa ajatelleet kiertää Suomea asuntoautolla ensikesänä. Olisimme kiinnostuneita kuulemaan jos joku olisi halukas lainaamaan ajokkinsa hyväntahtoisuuttaan käyttöömme Heinäkuun tai Elokuun aikana. Ymmärrämme, että sillon ovat karavaanaritkin liikkeellä. Mutta jos joku ei juuri silloin ole itse tienpäällä tai auto lojuu käyttämättömyyttään, niin nyt on mahtava mahdollisuus vaikuttaa.

Ryhmämme koostuu neljästä aikuisesta vstuullisesta henkilöstä, jotka ovat kokeneita ihmisoikeustyön tekijöitä. Itse olen entinen karavaanari ja siitä tämän idean sainkin.

Ilmoitelkaa kiinnostuksestanne niin neuvotellaan ehdoista yms.
Odotan innolla vastauksianne.

Lasse

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu