Mitä papereita pitää olla tullissa esittää että saa verot maksettua?
Mitkä asiat vaikuttaa veroon siis pienentävästi.
En viitsisi ruuvata mittariin lisäkilometrejä.
Onko mahdollista vaikka autolla olisi mittarin mukaan ajettu 100tkm. saada veroja huomioidessa
todelliset kilometrit. Minun autolla on ajettu varmaan jo 300tkm mutta mittarissa 100tkm
Miten tulli voi kilometrit arvioida jos autoa ei käydä etes katsomassa.Uskooko muka asiakasta.
Mitkä asiat vaikuttaa veroon siis pienentävästi.
En viitsisi ruuvata mittariin lisäkilometrejä.
Onko mahdollista vaikka autolla olisi mittarin mukaan ajettu 100tkm. saada veroja huomioidessa
todelliset kilometrit. Minun autolla on ajettu varmaan jo 300tkm mutta mittarissa 100tkm
Miten tulli voi kilometrit arvioida jos autoa ei käydä etes katsomassa.Uskooko muka asiakasta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..muulla saa veroa pieneksi kuin valehtelemalla mittarilukema. Yksityiset katsastusasemat ei ota yleensä lukemia ylös, ja katsastettua autoahan ei tarvi tullissa näyttää. Joten voit laittaa verolankettiin ihan minkä lukeman tahansa. Tosin se on veropetos yms.
Jos sulla olisi esittää alkuperäinen huoltokirja joka on ristiriidassa mittarilukeman kanssa olisi takuuvarma juttu, mutta harvemmin kirjoja on tallessa, myös saksassa otetaan huollot tietokoneelle, sieltä voisi löytyä faktaa oikeista ajomääristä. Mutta se vaatii jo työtä ja vaivaa.
Autoa katsomalla ei pysty sanomaan onko sillä ajettu 100 vai 300tkm, etenkin jos ei ihan micrasta ole kyse ;-)
Joten parasta kun maksat mitä pyydetään. Niin minäkin teen vaikka 130tkm ajetun mersun saisi 500tkm mittarilukemalla puolta pienemmällä verolla kilpiin. Mutta joskus asia voi olla edessä, ja sitten ei hyvä heilu. Jos tuot sen omaan käyttöön ja rikollista luonnetta löytyy niin siitä vaan, pidät sen 5 vuotta niin rikos ehtii vanheta ;-) Ei siitä pala ellei joku asiaa aika kaivamaan.
Alkuperäinen reksiteriote, kuitti ja uusi suomen rekisteriote. Muut paperit saat tullissa käteesi. Niissä ei kysytä mitään vaikeeta.
2 paperia, toisessa kysytään varusteet ja toinen on ilmoitus tullattavasta tavarasta, tai jotain sinnepäin. Itse olen hakenut niitä nipun kotiin, ei tarvi tiskillä täytellä. Tätä nykyä on vielä se kolmas lappu jossa kysytään että verotetaanko nyt vai vasta kun uusi laki on käytössä.
Eli ei mitään vaikeita koukeroita, maalaisjärjellä pärjää koko shown läpi viemiseen.
Mitä tarkoittaa tuo kuitti.
Onko se kun on kaupat tehty Saksassa.
Kyllähän verottaja mielellään haluaa tietää, että auto on sinun. Autokaupoistahan tehdään aina luovarit ja kauppakirjat Suomessakin.
Toinen juttu: Verohakemuksessa on ruutu johon kirjoitetaan mittarilukema ja - yllätys yllätys - todelliset kilometrit. Eli jos mittari lukema on muuta kuin todelliset kilsat, tulee ne laittaa tuohon kohtaan.
..mitä varten se toinen ruutu on.
Vastasivat että jos on näyttöä väärästä mittarilukemasta...Ilman tuota vedenpitävää näyttöä on siihen turha raapustella mitään, tulee pian syyte veropetoksen yrityksestä ;-) On tämä sellainen maa...!
Alentaako veroa lommot ovessa,
huomioivatko sellaisia.
..on vaikutusta vaurioilla. Ne voivat vähentää 1-3% sitä hintaa josta vero lasketaan.
Kuitin saat kun auton maksat, oli maa sitten mikä hyvänsä. Jos ostat yksityiseltä niin varaa kuittivihko mukaan jo lähteissäsi.
Nyt minulla on kaikki tarvittavat paperit autoon
ei muuta ku perjantaina tullikamarille.
tuo oli hyvä pointti todelliset kilometrit.
Mutta milläs sen pystyy toteamaan
korjaamolta lausuntoko?