Mikä ero on kirkolla ja lahkolla?

Kirkko on kirkko ja lahko on lahko.

Raamattu varoittaa lahkoista. Lahkot ei peri Jumalan valtakuntaa. Lahkoissa vaikuttaa hurmahenki aiheuttaen hurmosilmiöitä ja liikutuksia.

Raamattu ei varoita kirkoista. Niissä on alkuperäiset oikeat armovälineet, kaste ja ehtoollinen sekä oikea kristinoppi ja Pyhä Henki.
9393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kirkosta mitään, seurakunnasta se kyllä puhuu.

Äänestä

maassamme, kirkoista en ole niinkään varma.

Äänestä
  • Miksi perustaa käsitys jonkun ihmisen näkemyksiin kun meillä on raamattu josta voidaan ottaa oppimme
    tämän helluuntalaiset,babtistit... ovat tajunneet mutta luterilaiset eivät
    lisäksi on vaarallista perustaa käsityksiä lutheriin

    Luther oli Juutalais vastainen jotka ovat Jumalan valittu kansa Jumala sanaa siunaavansa ihmistä joka siunaa hänen kansaansa ja näin Luther ei tehnyt

    Raamatussa lukee myös että se joka on pienessä väärässä on sitä suuressakin

    Äänestä

  • gfdgds kirjoitti:

    Miksi perustaa käsitys jonkun ihmisen näkemyksiin kun meillä on raamattu josta voidaan ottaa oppimme
    tämän helluuntalaiset,babtistit... ovat tajunneet mutta luterilaiset eivät
    lisäksi on vaarallista perustaa käsityksiä lutheriin

    Luther oli Juutalais vastainen jotka ovat Jumalan valittu kansa Jumala sanaa siunaavansa ihmistä joka siunaa hänen kansaansa ja näin Luther ei tehnyt

    Raamatussa lukee myös että se joka on pienessä väärässä on sitä suuressakin

    kirkosta eronnutta haaraa,jotenka lut. kirkko täyttää kirkkaasti tuon vaatimuksen... ja on siis määritelmän mukaan LAHKO...... siinä.kun joku muukin.l-h

    Äänestä

Kirkon tekee lahkoksi pieni jäsenmäärä.
Evlut.kirkkoon kuuluu vain n.65 miljoonaa jäsentä.
Suomessa on maailman 3. suurin evlut.kirkko.
Helluntailaisuus erottuu lahkoista jäsenmäärän perusteella.
Helluntailaisia on maailmassa n. 250 miljoonaa.

Äänestä

-koska et ole uskossa sisäpuolella !
-lahkolla Raamattujen mukaan tarkoitetaan emäseurakunnastaan eriytynyttä porukkaa kuten Kirkon piirissä esim.kansanlähetystä ja muita sen herännäisliikkeitä..Nyt esim.Helluntaiherätys on jakautumassa Kirkkokunnaksi ja osa siitä jää yhdistysmuotoiseksi jne,-voisi näin ollen ajatella että jompikumpi näistä on sitten lahko !

-Raamattu ei puhu pelastusta etsittäessä mistään armonvälineistä koska esim.lapsikaste ei pelasta ketään,-eikä myöskään ehtoollisen nauttiminen vaan on suorastaan syntiä jos Jumalaton joka ei ole koskaan uskoon tullutkaan,-menee ehtoolliselle,johon hänellä ei ole mitään ,asiaa !

-Pyhä Henki ei siunaa jumalatonta eikä automaattisesti tee kenestäkään,-millään liturgialla,uskovaista !
-termisi ovat aivan sekaisin ja väärät joita ei Raamatussa ole,-vaikka niitä sakastista kuinka jauhettaisiin !
-ainut tie uskovaiseksi tuloon on tulla syntisen paikalle joka tuomitsee itsensä,syntisenä Jumalan edessä kelvottomaksi taivaaseen ja haluaa pelastua sekä kokea kokemuspohjaisesti uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen lahjan !

-ei ole olemassa mitään muuta tietä taivaaseen kuin Jeesuksen Verinen ristin sovitustyö ,jonka vastaanottamalla,-henkilökohtaisella tasolla voi päästä,taivastien alkupäähän jne !
-olin juuri kuuntelemassa Pappia luterilaista joka todella oli uskovainen Pappi ja Kirkkoherra jolle Jumala oli avannut Sanan oven !

-pappejakin on montaa sorttia on leipäpappeja jotka eivät ole itsekkään uskossa ja on pappeja jotka taas ovat !

Äänestä
  • Lahkoissa tapahtuu suurempia ihmeitä, kuin mitä tavallisen riviuskovaisen eksyttämiseksi edes tarvitaan.

    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
    25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.

    Äänestä

onko kirkossa ja lahkossa eroa, luulisin niiden olevan sama asia eri paketissa. Mutta sitten on erikseen seurakunta ja seurakunnat, jotka ovat pyhiä

Äänestä

on lahkoutunu suuremmasta (katolisesta) kirkosta. Helluntaiseurakunta ei oo lahkoutunu mistään, vaan se on oma itsenäinen seurakunta, eli se ei oo lahko. Tää lahko-sanan tarkotus pitäs tietää ennenkuin sitä käyttää. Ja mä tarkotan nimenomaa Raamatun tarkotusta sille sanalle. Joo, Raamattu varottaa lahkoista (ota selville mitä se tarkottaa Raamatussa), mutta Raamattu ei tunne sanaa "kirkko". Raamattu ei myöskään puhu mitään "armovälineistä", enkä oo kyllä ihan varma mitä sä niillä tarkotat. Mä voisin kuvitella että niitä ois just rippi, sakramentit jne. Raamattu ei puhu niistäkään mitään. Kirkko on pitkälti ihmisten keksimä "kerho". Onneks siellä on oikeitakin uskovia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


termit. kirjoitti:

Kirkko on kirkko ja lahko on lahko.

Raamattu varoittaa lahkoista. Lahkot ei peri Jumalan valtakuntaa. Lahkoissa vaikuttaa hurmahenki aiheuttaen hurmosilmiöitä ja liikutuksia.

Raamattu ei varoita kirkoista. Niissä on alkuperäiset oikeat armovälineet, kaste ja ehtoollinen sekä oikea kristinoppi ja Pyhä Henki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu