Ikiru

kalliolla kukkulalla

Kurosawan leffat ovat aina olleet näistä vähän vanhemmista leffoista aina mu suosikkeja yhdessä Wilderin leffojen kanssa. Varsinkin toi Seitsemän samuraita on top viidessä kaikkien aikojan leffojen joukossa.

Tuli tuolla imdb:ssä vastaan sellainen kyseisen herran leffa kun Ikiru ja nyt alkoi se kiiinnostamaan. Se on jäänyt jotenkin välistä itsellä ja tarvisi saada ostettua se, saakohan sitä suomiteksteillä? Kyseisestä leffasta kiinnostuneille:

http://www.kookas.fi/articles/read/6403

4

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mylai

      Saa suomiteksteilla nimellä Ikiru – Tuomittu,
      julkaisijana Sandrew Metronome.

      Todella hyvä leffa.

      • Max T W

        tämä se vanhasta kuolevasta miehestä kertova. Melankoliaa more than doctor ordered...


      • Veteranfan
        Max T W kirjoitti:

        tämä se vanhasta kuolevasta miehestä kertova. Melankoliaa more than doctor ordered...

        IKURU elokuva on todellakin hänen parhaimmistoon kuuluvia draama-elokuvia,tarina kuolevaa tekevästä kaupunki-virkailijasta joka haluaa elämässään tehdä edes yhden hyvän teon,paljon ajatuksia herättävä leffa ihmisen tarpeellisuudesta maailmassa.
        Tippa tuli linssiin.


      • sasae
        Veteranfan kirjoitti:

        IKURU elokuva on todellakin hänen parhaimmistoon kuuluvia draama-elokuvia,tarina kuolevaa tekevästä kaupunki-virkailijasta joka haluaa elämässään tehdä edes yhden hyvän teon,paljon ajatuksia herättävä leffa ihmisen tarpeellisuudesta maailmassa.
        Tippa tuli linssiin.

        Ikiru, aivan kuten kaikki Kurosawan elokuvat, sisältää joitakin todella upeita kamerakuvaus-ääniraita-yhdistlemiä. Mieleenjääviä ovat se lumisateessa kuvattu kohtaus, jossa päähenkilö istuu lastenpuiston keinussa, hänen laulunsa hektisessä baarissa ja muutamat muut mielettömät kohtaukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      228
      39248
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      113
      24884
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      311
      15570
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      160
      10749
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      121
      9665
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      53
      8346
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      8341
    8. 237
      6772
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      213
      6437
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      53
      6039
    Aihe