Nykypäivänä

Vieläkö nykypäivänäkin on olemassa niitä hihhuli porukoita joissa ennustetaan jollekkin päivälle maailmanloppua ja sitten se ei tulekaan? Tai sitten onko nykypäivänä vielä sellaisia uskonnollisia kultteja joissa tehdään joukkoitsemurha joinain tiettynä päivänä? Meinaan vaan, että on se kyllä kumma jos tuollaista toimintaa vielä nykypäivänäkin on.
4204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

juuri etukäteen tiedetä vasta jälkeenpäin on ihmetelty miten noin saattoi käydä.

Eikä samaan kategoriaan voisi laskea itsemurhaiskut siinähän myös tekijää palkitaan paratiisilla. Olisi kyllä mielenkiintoista saada leviettyä senkaltaista kysyvää ajatusta että "miksi nämä mullahit jotka niin kovasti puoltavat näitä iskuja itse eivät niitä suostu suorittamaan"

Äänestä
  • Iskujen tekijät lienee siellä eliittien kärki joukkoa, he tuovat statusta ja mainetta suvulleen.

    Lisäksi he saavat paikan Jumalansa luona, paratiisin ja kaikkea mitä vaan voi kuvitella.

    Surkeinta on niillä jotka jäävät siihen kurjuuteen sitten elämään.

    Elämään pelossa, milloin lähimmäinen ja tai rakas ihminen kuolee, milloin joku rakennus tuhotaan.


    Kuolleen kärsimys loppuu siinä pienessä välähdyksessä kerta heitolla.

    Ei niillä kuolleilla huonosti mene, niillä jotka jää sinne kärsimään, niillä menee.

    Äänestä

maailmanlopun ennustaminen oli muoti-ilmiö keski-ajalla. myöhemmin paavi puuttui kumminkin asiaan ja kielsi koko touhun, koska uskikset näki maailmanlopun tulevan kahvinpuruista alkean. se häiritsi selkeästi normaalia elämää.

ne jotka nyt ennustelee maailmanloppua rikkovat itse asiassa vatikaanin määräyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko vai ei? kirjoitti:

Vieläkö nykypäivänäkin on olemassa niitä hihhuli porukoita joissa ennustetaan jollekkin päivälle maailmanloppua ja sitten se ei tulekaan? Tai sitten onko nykypäivänä vielä sellaisia uskonnollisia kultteja joissa tehdään joukkoitsemurha joinain tiettynä päivänä? Meinaan vaan, että on se kyllä kumma jos tuollaista toimintaa vielä nykypäivänäkin on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu