Chiquitalle sakot

Banaani yhtiö Chiquita Brands International sai 25 milj.$ sakot Kolumbialaisen terrorijärjestön tukemisesta.

http://finance.myway.com/jsp/nw/nwdt_rt.jsp?section=news&feed=ap&src=601&news_id=ap-d8ns71gg0&date=20070314
61470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

huh huh just joo banaanit saa jäädä mun osalta kauppaan toistaiseks

Äänestä

Chiquitan viljelmillä on käytetty kauan kovia hyönteismyrkkyjä ja keski-amerikan sadat sammakko kannat ovat romahtaneet tai jo kuolleet sukupuuttoon.
Sammakot ovat erityisen herkkiä ympäristön kemikalisoitumiselle.
Vähän aikaa sitten kovimmista myrkyistä luovuttiin koska myös viljelijät olivat ihottumien ym. sairauksien uhreja.

Ikävä tuo uutinen,mutta eipä vaikuta omaan ruokavalioon.
En oo enää pariin vuoteen syönyt banaaneja,vaan marjoja sen sijaan eri muodoissa ja sekoituksissa.

Suomalaisten suuri banaanien kulutus on osasyy miksi ekologinen jalanjälkemme on niin suuri.
Jokainen bansku kun matkustaa laivalla puoli maapalloa.
Luultavasti niidenkin hinta nousee tulevaisuudessa öljyn hinnan mukana. miksi ei nousisi?
Kotimaisille marja tuotteille on tulevaisuudessa varmasti kysyntää.
Olemme siinä aika onnekkaita täällä metsäisessä suomessa että metsät notkuvat marjoja.
aika upea juttu jos ajattelee.

Äänestä
  • Ei niitä banaaneja nyt kannata kokonaan sinne kauppaan jättää...reilun kaupan baneeneja tuotetaan Ecuadorissa eikä siellä käytetä myrkkyjä ja banaaneja tuotetaan ekologisemmin, lisäksi työntekjät saavat kunnollisen korvauksen.
    Olen samaa mieltä että myös kotimaisia marjoja ja hedelmiä kannattaa syödä. Itse mielummin kasvatan ne marjat jota syön. On varmasti tuoreita, eikä tarvitse tuottaa toiselta puolen suomea. :)

    Äänestä

No se on pikku summa vuosikymmnniä kestäneestä toiminnasta ihmisoikeuksia vastaan.Niiden banaanit ovat verisiä.Ay;n kuuluvia on erotettu,hakattu ,kidutettu ja tapettu ko. yhtiön juoksupoikien toimesta vuosikymmenien ajan.

Äänestä

Canada

Äänestä
  • Taidan jatkossa tehdä samoin. En ainakaan haluaisi tukea kyseenalaisia kapinaliikkeitä, tai mitä nimeä heistä halutaankaan käyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


terroristien tukemisesta kirjoitti:

Banaani yhtiö Chiquita Brands International sai 25 milj.$ sakot Kolumbialaisen terrorijärjestön tukemisesta.

http://finance.myway.com/jsp/nw/nwdt_rt.jsp?section=news&feed=ap&src=601&news_id=ap-d8ns71gg0&date=20070314

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu