Onko teille tullut tilapäisiä harhoja? Omaiseni oli muutamia päiviä kriittisessä tilassa teholla ja joka ainoa hetki ei tiedetty kuoleeko hän, vai jääkö eloon.Hän joutui sinne täysin yllättäen ja kävin siellä ja soitin ympäri vuorokauden.Sukulaiset soittivat kaiken aikaa minulle myös, koska olin se tehon vastuuhenkilö, niinkuin haluavat, että vain yksi omainen soittaa sinne.Aloin kuulla harhoja lopussa, koska tilanne oli niin hirveä.Kuulin vaimeasti kuinka kännykkäni soi ja kun katsoin sitä, ei se ollutkaan soinut.Niin tapahtui monta kertaa, kännykkä soi pääni sisällä.Kun omaiseni kuoli, harha loppui välittömästi.Jouduin ruumishuoneelle hakemaan häntä, jonne en ollut voinut edes ajatella joutuvani ja se haju oli kauhea.Monta päivää haisin itse ruumishuoneelta, aina ajoittain, eikä sitä hajua saanut pois millään pesemisellä ja saunomisellakaan.Nyt, kun aikaa on kulunut melkein 3 kk, on se harha poistunut, eikä muita onneksi ole tullut, eikä koskaan ennen ollut.Olen käsittänyt, että se oli minulle niin traumaattista.Onko teillä kokemusta vastaavasta?
harhoja
onko tullut?
5818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensinnäkään en usko, että se kännykän soiminen oli mikään "harha". Se tuttavasi se sieltä vain "moikkaili" kännykän välityksellä omaa sähkömagneettista kenttäänsä hyväksi käyttäen.
Minulle henkimaailma on tehnyt samaa. (siis "manipuloinut" kännykkääni)
Mun kännykkä soi ja alkoi ihan vimmatusti vilkuttaa valoa noin 12 t äitini kuoleman jälkeen. Kännyssä vilkkui äitini puhelinnumero.
Olin tässä hiljain myös ensimmäistä yötä miesystäväni luona, joka on leski. Taas sama juttu. Keskellä yötä känny piippaamaan ja väkyttämään, vaikka mitään viestiä ei edes tullut. Molemmat sitä ihmeteltiin.
miksi joutuu ruumishuoneelle jos omainen kuolee sairaalassa...oma omainen myös erittäin vaikeassa tilassa ja näin unia, luulin kännykän soineen, enkä kyllä muutenkaan ole nukkunut oikeastaan minään yönä hyvin..
Äitini kuoli äskettäin ja hoidin hautaustoimiston kanssa asian niin että he hakivat äitini sairaalan ruumishuoneelta. Laittoivat arkkuun, kuljettivat hautauspaikalle. En pystynyt tulemaan mukaan koska olin fyysisesti/psyykkisesti loppu.
jännittynyt/stressaantunut. Itselläni paljon helpommastakin rupee "puhelin soimaan", jos toivoo että se soisi.