Hormonikierukka laitettu eilen

Rohkaistuin vihdoin ottamaan hormonikierukan ja se asennettiin eilen. Syynä oli lähinnä hirvittävät kuukautiskivut. Laitto kirpaisi aika kovaa, mutta kesti vain muutaman sekunnin (olen synnyttämätön, 24v).

Päivällä ei tuntunut yhtään mitään, mutta ensimmäisen illan ja yön alkoi kramppailla ilkeästi. Mitenköhän pitkään tämä kestää..? Tässä vaan vertaistukea ajattelin kysyä, miten teillä on mennyt asennuksen jälkeiset päivät ja miksei kuukaudetkin?
5691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on ollut monet kierukat ja voin sanoa niistä vain hyvää.Ehkäisykeinona todella hyvä.
Kipuja tms. ei ole ollut. Mutta jos kivut jatkuvat sinulla,ota pian yhteyttä kierukan laittaneeseen lääkäriin.

Äänestä

kipuja ei ole ollut, mutta nyt on tullut ja ne tuntui samalta kun joskus aiemin, kun se oli mennyt väärään asentoon ja tulossa pois. eli sellainen kouristyuksen omainen. voisiko olla mahdollista että siulla olisi alkuunsa jo väärässä asennossa? se kipu tulee yleensä istuessa.
mitään hyuvää ei hormonista ole sanottavana. ensin tiputti kokoajan, sitten oli parikuukautta todella niukalla ja nyt oli vain muutamaviikko väliä ja suorastaan kaatamalla. ja eipä se painonnousukaan kamalasti ilahduta..

Äänestä

Lääkäri tosiaan sanoi, että pari päivää voi kramppailla ja ottaa särkylääkkeitä, eli ei tässä vielä lääkäriin liene asia...

Muuten vaan kysyisin miten muilla on mennyt ja varsinkin kuinka alkuun päästy...

kiitos vastauksista tähän mennessä!

Äänestä
  • Ei ole ihme jos kramppailee, synnyttämättömällä kohtu on kuitenkin hiukan sirompi ja kierukka voi ennen asettumistaat ärsyttää. Ota muutama päivä esim. Buranaa 400 mg 8 h välein (x3), sen tai vastaavan tulehduskipulääkkeen vaikutusmekanismi myös vähentää tuota supistelua. Mutta ota säännöllisesti!

    Äänestä

  • gyne kirjoitti:

    Ei ole ihme jos kramppailee, synnyttämättömällä kohtu on kuitenkin hiukan sirompi ja kierukka voi ennen asettumistaat ärsyttää. Ota muutama päivä esim. Buranaa 400 mg 8 h välein (x3), sen tai vastaavan tulehduskipulääkkeen vaikutusmekanismi myös vähentää tuota supistelua. Mutta ota säännöllisesti!

    Mulla krampit kesti 3-4 päivää ja sitten alkoivat lievetä. Lääkäri määräsi 600mg buranaa, joita napsimalla kivut pysyivät suht siedettävinä. Nyt on mennyt 2kk, ja tiputtelua on ollut aika paljon (plus että toiset kuukautiset oli kaksi viikkoa pitkät). Muuten olen ollut tosi tyytyväinen mutta tuo tiputtelu alkaa jo rassaamaan, etenkin kun poikaystävä on sitä sorttia, ettei oikein välitä menkkojen tai isomman tiputtelun aikana seksiä harrastaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyty24 kirjoitti:

Rohkaistuin vihdoin ottamaan hormonikierukan ja se asennettiin eilen. Syynä oli lähinnä hirvittävät kuukautiskivut. Laitto kirpaisi aika kovaa, mutta kesti vain muutaman sekunnin (olen synnyttämätön, 24v).

Päivällä ei tuntunut yhtään mitään, mutta ensimmäisen illan ja yön alkoi kramppailla ilkeästi. Mitenköhän pitkään tämä kestää..? Tässä vaan vertaistukea ajattelin kysyä, miten teillä on mennyt asennuksen jälkeiset päivät ja miksei kuukaudetkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu